محل شهادت شهیدان انصاری و نورانی در رشت گلباران شد

محل شهادت شهید «علی انصاری» اولین استاندار شهید کشور و شهید «علیرضا نورانی» معاون عمرانی وی در خیابان لاکانی رشت امروز (پنجشنبه، ۲۱ تیر) با حضور شماری از مسئولان استانی گلباران شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گیلان، صبح امروز(پنجشنبه، ۲۱ تیر) محل شهادت شهید «علی انصاری» اولین استاندار شهید کشور و شهید «علیرضا نورانی» معاون عمرانی وی در خیابان لاکانی رشت با حضور استاندار گیلان، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان، خانواده این شهیدان گرانقدر و شماری دیگر از مسئولان استانی گلباران شد.

سپس مراسم نکوداشت یاد و خاطره شهیدان والامقام انصاری و نورانی و گرامیداشت یاد و خاطره ۲۵۷ شهید کارمند استان گیلان و شهدای خدمت با سخنرانی سردار نقدی _ معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تالار مرکزی رشت برگزار شد.


صبح ۱۵ تیر سال ۱۳۶۰ درست یک هفته پس از انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، صدای شلیک گلوله‌های پی در پی در خیابان لاکانی رشت، مردم را در بهت فرو برد.
 
«علی اخوین انصاری» استاندار وقت گیلان در مسیر عزیمت به استانداری به همراه معاون عمرانی‌اش «علی نورانی» به دست منافقان کوردل به شهادت رسید. وی دوران تحصیل خود را از مقطع ابتدائی تا دبیرستان (اوایل چهارم ریاضی) در شهر رودسر سپری کرد و در سال ۱۳۴۰ وارد دبیرستان نظام تهران شد و دیپلم خود را در رشته ریاضی و با معدلی بسیار بالا به پایان رسانید.
 
وی در سال ۱۳۴۲ وارد دانشکده افسری شد، پس از قبولی در دانشکده افسری به‌خاطرفعالیت‌های سیاسی و مذهبی از دانشگاه اخراج شد و پذیرش وی در تمامی دانشکده‌های لشکری نیز ممنوع شد و سپس به آموزگاری روی آورد.
 
شهید انصاری پس حدود ۱۱ سال تدریس در دبیرستان‌های رودسر، از طریق کنکور سراسری در رشته ریاضی دانشگاه تهران پذیرفته شد. پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی و أخذ مدرک کارشناسی، در سال ۱۳۵۳ جهت ادامه تحصیلات تکمیلی به آمریکا رفت و در آنجا با دکتر حسن غفوری فرد آشنا شد و فعالیت مذهبی و سیاسی خود را در ضمن تحصیل در آمریکا شدت بخشید و به همین علت به عنوان دبیر و سخنران اتحادیه دانشجویان مسلمان آمریکا و کانادا انتخاب شد. به دلیل پیروزی انقلاب اسلامی دفاع از رساله دکتری خود را ناتمام گذاشت و به ایران بازگشت.
 
شهید ضمن سفرهائی به لبنان با امام موسی صدر و شهید دکتر مصطفی چمران آشنا شد و در آنجا آموزش جنگ های پارتیزانی را فرا گرفت. پس از پیروزی انقلاب به ایران بازگشت و ابتدا به عنوان معاون استاندار خراسان و سپس در جایگاه استاندار گیلان به خدمت پرداخت و در همان زمان ریاست دانشکده فنی گیلان و عضویت هیأت علمی دانشگاه تهران را بر عهده گرفت.

سرانجام ۱۵ تیر سال ۶۰ توسط منافقین در شهررشت در حالیکه یازده زخم عشق را به جان خرید، آرام و مطمئن ندای حق را لبیک گفت.

شهید نورانی، معاونی که همراه استاندار شهید شد
رضا نورانی اوایل تابستان سال ۱۳۲۸ در خانواده‌ای با وضع اقتصادی ضعیف و مذهبی در لنگرود متولد شد.  در کودکی با نبوغ سرشار و هوش فوق العاده، تحصیلات ابتدایی را به پایان برد، به‌طوری که در کلاس ششم ابتدایی در سطح استان گیلان اول شد و دوره دبیرستان را با اخذ دیپلم ریاضی در همین شهر به‌اتمام رسانید و در کنکور سراسری شرکت کرد که در رشته مهندسی دانشگاه علم و صنعت قبول شد و در سال ۱۳۵۰ ازدواج کرد و برای ادامه تحصیل در تهران مقیم شد.
 
وی پس از اخذ دانشنامه، یکی دوسال در شرکت‌های خصوصی مشغول به کار بود و در اواخر حکومت رژیم منحوس پهلوی به خدمت آموزش و پرورش در آمد و در انستیتو هنرستان جردن تهران به تدریس پرداخت. پس از پیروزی انقلاب و تشکیل مجتمع لویزان، نورانی به معاونت مجتمع تکنولوژی انقلاب مشغول به کار شد.
 
یک سال بعد به علت انقلاب فرهنگی و تعطیل شدن مجتمع، بنا به درخواست دوستان و شهید انصاری استاندار وقت و احساس مسئولیت شرعی جهت ماموریت به گیلان آمد و به ریاست دفتر فنی استان برگزیده شد و بر اساس لیاقتی که در وی بود، ریاست شهرک گلسار را نیز تقبل کرد و در اوایل اردیبهشت به سمت معاون عمرانی و فنی استانداری انتخاب شد و در صبگاه روز چهارم ماه مبارک رمضان سال ۱۳۶۰ هنگامی که به اتفاق شهید انصاری، عازم محل خدمت خویش در استانداری بود در خیابان لاکانی رشت هدف گلوله منافقان کوردل و مزدوران امریکا قرارگرفتند و با دهان روزه به لقاء ا… پیوستند.

محل شهادت شهیدان انصاری و نورانی در رشت گلباران شد

محل شهادت شهیدان انصاری و نورانی در رشت گلباران شد

محل شهادت شهیدان انصاری و نورانی در رشت گلباران شد

محل شهادت شهیدان انصاری و نورانی در رشت گلباران شد

محل شهادت شهیدان انصاری و نورانی در رشت گلباران شد

محل شهادت شهیدان انصاری و نورانی در رشت گلباران شد

محل شهادت شهیدان انصاری و نورانی در رشت گلباران شد

محل شهادت شهیدان انصاری و نورانی در رشت گلباران شد

کد خبر 1772368

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha