خشم مسلمانان مالزی از اهانت یک شرکت تجاری به لفظ جلاله«الله»

اشتباه آشکار یک شرکت تجاری در فروش جوراب‌هایی با کلمه جلاله «الله» در مالزی خشم شدید مسلمانان این کشور را دربرداشت.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از الشرق پرس، «محمد نعیم مختار» وزیر امور مذهبی مالزی پس از یک اشتباه تجاری که خشم و انتقاد را در میان مسلمانان این کشور برانگیخت، خواستار آرامش شد.

موج خشم مسلمانان پس از آن برانگیخته شد که جوراب هایی با کلمه "الله" در حال فروخته شدن در چندین فروشگاه سوپرمارکت زنجیره ای محلی KK Super Mart پیدا شد. عکس‌های آن در فضای مجازی منتشر شد و با واکنش شدید کاربران و شخصیت‌های مهم همراه شد، برخی نیز خواستار تحریم KK Super Mart  شدند.

این حادثه از آنجایی که در ماه مبارک رمضان رخ داد، بسیار حساس به شمار می‌آید.

به گزارش برناما، دکتر نعیم گفت: کلمه «الله» در نزد مسلمانان بسیار ارزشمند است. خداوند خالق ماست و زیر پای ما گذاشتن خدا توهین است.

وی افزود : پلیس،  اداره توسعه اسلامی (جاکیم) و وزارت تجارت داخلی و هزینه های زندگی موضوع را بررسی خواهند کرد تا علت و مسئول این مسئله مشخص شود.

همچنین به مدیریت توسعه اسلامی دستور داده شد تا با نماینده ای از مدیریت KK Super Mart تماس بگیرد تا در تحقیقات کمک کند.

این وزیر به خبرنگاران گفت: به مقامات اعتماد کنید تا تحقیقات خود را انجام دهند و دلیل واقعی را مشخص کنند.

شمس انور نصارا، معاون وزیر کشور در ۱۸ مارس در سخنرانی خود در پارلمان گفت: در صورت مجرم شناخته شدن، طرف های درگیر ممکن است با جریمه نقدی تا۲۰ هزار رینگیت (۴۲۵۱ دلار آمریکا) یا تا سه سال زندان یا هر دو مجازات شوند.

در پاسخ به واکنش‌ها،  مسئولان این سوپرمارکت زنجیره‌ای یک پست فیسبوک عذرخواهی کردند و بر توقف فروش آن تاکید کردند.

عملیات بازرسی از شعبه های این سوپرمارکت زنجیرهای که ۸۰۰ شعبه در سراسر مالزی است، انجام شده است و تنها در سه شعبه جوراب‎هایی با کلمه «الله» یافت شده است.

سو چین هوات گفت: جوراب ها از چین وارد شده و در کیسه هایی حاوی ۱۲۰۰ جفت طرح های مختلف قرار داشتند، بنابراین من هر قطعه را نادیده گرفتم و آنها را به طور کامل بررسی نکردم.این حادثه چشمان من را باز کرد تا در هنگام آوردن محصولات از خارج از کشور دقت بیشتری داشته باشم و از این بابت عذرخواهی می کنم.

هایکا دانیل، مشاور روابط شرکتی در  KK Mart، گفت: این ادعاها مبنی بر اینکه فروشگاه‌ها به عمد این جوراب را فروخته اند تا به مسلمانان توهین کنند، کاملاً نادرست است.

وی افزود: می دانیم که نام خدا بر قلوب مسلمانان کشور است. بنابراین، ما می خواهیم تأکید کنیم که این شرکت به عمد این موضوع را مطرح نکرده است و این اصلاً صحت ندارد.

کد خبر 1755589

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha