مسجد «لیسبون» نخستین مسجد مسلمانان در پرتغال

مسجد و مرکز فرهنگی اسلامی لیبسون در پرتغال، نخستین مسجدی است که برای مسلمانان در این کشور ساخته شده است و سبک معماری آن نیز پرتغالی است.

خبرگزاری شبستان، گروه بین الملل: مسجد لیسبون یا مرکز فرهنگی اسلامی در لیسبون، یکی از مهم‌ترین بناهای دینی و فرهنگی مسلمانان در پرتغال و یکی از زیباترین مساجد اروپا و اولین مسجدی است که برای مسلمانان در این کشور ساخته شده است.

با حضور جامعه مسلمانان رو به رشد در پرتغال، در دهه ۱۹۶۰ تقاضاها برای تأسیس مسجد آغاز شد و با گذشت زمان، احساس تساهل و تفاهم بین پرتغالی ها و مسلمانان افزایش یافت و در نهایت با تصویب دولت  در سال ۱۳۵۸  سنگ بنای این مسجد گذاشته شد و در همان سال ساخته شد و در سال ۱۳۶۴ به طور رسمی افتتاح شد.

طراحی مسجد

طراحی مسجد لیسبون یک مدل منحصر به فرد از معماری معاصر اسلامی است که عناصر معماری سنتی پرتغالی را با تزئینات اسلامی ترکیب کرده است و ظاهری متمایز به آن بخشیده است و علاوه بر آن، کتابخانه، مدرسه آموزش زبان عربی و معارف دینی نیز در آن دایر شد.

این مسجد با یک ورودی اصلی با طراحی متمایز ساخته شده از سنگ مرمر آبی، آیات قرآن و کتیبه های کهن اسلامی پذیرای مردم است و محرابی به سبک معماری کمیاب با سنگ مرمر شیب دار، بین آبی و سبز و کتیبه‌هایی به خط اسلامی و چوب عربی سنتی  دارد و دیوارهای خارجی و داخلی به رنگ آجری قرمز است.

در حیاط داخلی مسجد، گروهی از ستون‌های مرمرین با نیم گنبدهای آبی قرار دارد و چندین پنجره چوبی با هنرهای عربی مشرف به حیاط است و همچنین شامل یک قطعه عتیقه کمیاب از پوشش کعبه است که توسط عربستان سعودی هدیه داده شده است. در واقع به این مسجد، نماد مذهبی و فرهنگی پیوند خورده است که ریشه مذهبی و تاریخ باستانی خود را دارند.

پل ارتباطی

مسجد لیسبون نه تنها یک مکان عبادی است، بلکه یک مرکز فرهنگی و اجتماعی برجسته برای مسلمانان پرتغال است، زیرا شاهد بسیاری از فعالیت‌های مذهبی، فرهنگی و آموزشی مانند مطالعات، سخنرانی‌ها و کارگاه‌های آموزشی است و نقش عمده‌ای در گسترش فرهنگ و معرفی ارزش های اسلامی دارد.

اگرچه مسجد با چالش‌هایی مانند افزایش تعداد نمازگزاران، فضای محدود و کمبود متخصصان زبان پرتغالی مواجه است، اما پل فرهنگی میان تمدن‌های عرب و غرب و منبع همزیستی، مدارا و ارتباط بین تمدن‌های عربی و غربی است.

در ماه رمضان و دو عید، مسجد شاهد حضور گسترده مردم برای انجام مراسم دینی است و به کودکان نیز توجه ویژه‌ای می شود و هدایایی به کودکان در روز عید داده می‌شود.

کد خبر 1755023

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha