کلام فردوسی برخاسته از ارزش‌های اسلامی است

استاد دانشگاه شهرکرد گفت: کلام فردوسی برخاسته از الگوها و ارزش‌های ناب اسلامی است و فردوسی از شاعران شیعی کشور است که با خلق اثر حماسی شاهنامه ادبیات غنی و باسابقه ایران زمین را به همگان شناساند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از چهارمحال و بختیاری، احمدرضا بسیج، استاد دانشگاه شهرکرد امروز(5مهر) در آیین برگزاری ششمین جشنواره منطقه‌ای شاهنامه‌خوانی لردگان گفت: فردوسی از شاعران شیعی کشور است که با خلق اثر حماسی شاهنامه ادبیات غنی و باسابقه ایران زمین را به همگان شناساند.


وی کلام فردوسی را برخاسته از الگو‌ها و ارزش‌های اسلامی عنوان کرد و گفت: ترویج اسلام ناب محمدی(ص)، وحدت، عدالت‌خواهی و مهرورزی در گستره اندیشه فردوسی نهفته و رمز جاودانگی و محبوبیت آن شده است.


بسیج ادامه داد: فردوسی در بیش از هزار بیت از شاهنامه به توصیف خرد و اندیشه پرداخته و 50 بیت در خصوص ولایت حضرت علی(ع)،500 بیت در رابطه با بی‌اعتباری دنیا و 300 بیت در خصوص اهمیت کسب علم و دانش سروده است.


استاد دانشگاه شهرکرد با بیان اینکه کلام فردوسی برخاسته از ارزش‌های اسلامی است، تصریح کرد: همچنین هفت خوان رستم در شاهنامه به هفت مرحله عرفان اشاره دارد که بر اهمیت و جایگاه ارزش ادبی این اثر ماندگار تاثیر بسزایی داشته است.


بسیج با بیان اینکه گسترش عدل و داد در شاهنامه فردوسی نمود بسیاری دارد، افزود: فردوسی در 300 بیت از شاهنامه به مباحثی پیرامون عدالت و دادگری پرداخته است که این موضوع نشان می‌دهد که عدل و داد از نگاه فردوسی دارای جایگاه والایی است.


وی برگزاری جشنواره شاهنامه‌خوانی را حرکت خوبی در راستای ارتقای فرهنگ غنی ایران اسلامی دانست و گفت: این جشنواره فرصتی است تا استعدادهای مردم این استان در زمینه هنر قدیمی شاهنامه‌خوانی شناسایی و تقویت شود.


بسیج ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس و بزرگداشت دلاوری‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان کشور، افزود: ایمان و اعتقاد راسخ رزمندگان ایران به ارزش‌های انقلاب اسلامی و ایستادگی عزتمندانه‌شان هیچ گاه از یاد نخواهد رفت.


استاد دانشگاه شهرکرد تصریح کرد: شکوفایی و پیشرفت امروز کشور نشأت گرفته از مقاومت رزمندگان و ایثارگرانی است که در هشت سال دفاع مقدس جانانه مقابل دشمن ایستادند و الگویی تمام عیار را به ملت‌های مسلمان ارائه کردند.


پایان پیام/
 

کد خبر 70118

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =