تاریخی که ضریح امام رضا(ع) از سر گذرانده است

روزانه دست‌های بی‌قرار و دل‌های بی‌تاب بسیاری می‌کوشند تا لحظاتی هرچند کوتاه خود را به ضریح مطهر برسانند و تبرک جویند.  

به گزارش خبرنگار گروه دین و اندیشه خبرگزاری شبستان: امروز و در چهارشنبه امام رضایی، از پنجره‌های مشبک و دلربای ضریح می‌گوییم تا دل‌های بی‌قرار شما نیز همراه زائران حضرت به عشق مولای مهربانی گره بخورد.  

قصه این جعبه هزار معجزه تاریخی به دوران اقامت سه ساله و سپس شهادت امام رضا(ع) در توس و تدفین آن حضرت در بقعه هارونیه گره خورده است؛ اتفاقی که یکی از رویدادهای مهم سرزمین ایران و خراسان است.  
ضریح یکی از مهمترین نمادهای حرم مطهر رضوی است و روزانه دست‌های بی‌قرار و دل‌های بی‌تاب بسیاری می‌کوشند تا لحظاتی هرچند کوتاه خود را به ضریح مطهر برسانند و تبرک جویند.
 در این مجال سرنوشت ضریح حرم مطهر در مراحل پنج گانه را مرور می کنیم.  

ضریح اول؛ یادگار دوره صفویه

اولین ضریح، ضریحی چوبی و تسمه‌های فلزی، با پوشش طلا و نقره بوده است که در اواسط قرن دهم یعنی در دوران شاه طهماسب صفوی در سال ۹۵۷ ﻫ.ق ساخته و بر روی صندوقچه چوبی نصب شده است؛ البته باید اشاره کرد در مورد تاریخچه ضریح اول اختلاف نظر وجود دارد.

برخی از نویسندگان بانی اولین ضریح را نامعلوم دانسته و نویسنده کتاب تاریخ آستان قدس احتمال داده است که اولین ضریح در عهد تیموریان و بعضی احتمال داده‌اند که در عهد شاه اسماعیل اول صفوی نصب شده باشد. عده ای نیز آن را منسوب به عهد شاه طهماسب اول می‌دانند و در برخی از منابع، ساخت این ضریح به شاه عباس اول صفوی نسبت داده شده است. وجود ضریح در عهد شاه طهماسب اول صفوی قطعی است، چون واژه ضریح چندین‌بار در رویدادهای مربوط به تاریخ مشهد در منابع این دوران نقل شده است.  

تاریخی که ضریح امام رضا(ع) از سر گذرانده است

درباره مشخصات این ضریح نیز اخبار متفاوتی وجود دارد. بیشتر نویسندگان جنس آن را از چوب دانسته و بعضی نوع چوب اولین ضریح را از شمشاد و برخی از صندل و بعضی دیگر از جنس نقره و عده ای دیگر همچون اعتمادالسلطنه و مؤلف منتخب التواریخ جنس ضریح را از فولاد می دانند.

ضریح دوم؛ ضریح نگین نشان 

ضریح دوم، ضریحی مرصّع فولادی، معروف به ضریح نگین نشان است که در سال ۱۱۶۰ ﻫ.ق به آستانه مقدس تقدیم و نصب شده است. براساس شواهد تاریخی، واقف ضریح، شاهرخ فرزند رضاقلی میرزا فرزند نادرشاه افشار و نوه شاه سلطان حسین صفوی است.

تاریخی که ضریح امام رضا(ع) از سر گذرانده است

اعتمادالسلطنه مشخصات این ضریح را نیز به صورت کامل در نوشته‌هایش آورده است. او در وصف ضریح دوم می نویسد:

«... ضریح دوم نیز از فولاد است، ولی در هر گوی آن چهار دانه یاقوت و یک دانه زمرد نصب است که دانه‌ها در ورق طلای ضخیمی نصب شده، مثل نگین‌دان انگشتر و آن را در روی فولاد ضریح نصب کرده اند به طوری که طلا از دور نمایان است.  

در این ضریح، کتیبه منحصر به دو سطر خط نستعلیق چهاردانگ است که بالای سر ضریح مبارک طلاکوب کرده اند به این عبارت:  نیازمند رحمت ایزد مستعان و تراب اقدام زوار این آستان ملائک پاسبان (سبط) سلطان نادرشاه شاهرخ شاه الحسین الموسوی الصفوی بهادرخان به وقف و نصب این ضریح و قبّه های مرصع چهارگوشه ضریح مقدس مبارک موفق گردید سنه ۱۱۶۰.»

درباره دیگر مشخصات این ضریح نوشته اند: «این ضریح دارای سه پنجره بوده است که پنجره بیرونی فولاد و پنجره دومی مفرغ زراندود و سومی پولاد و مُکلَّل به زبرجد و یاقوت بوده...». این ضریح پس از سقوط نادرشاه مورد حمله و دستبرد واقع شد.  
 
ضریح سوم؛ فتحعلی شاهی 

نام بانی ضریح سوم نامشخص است، اما به طور قطع این ضریح در عهد فتحعلی شاه وجود داشته، چنان که برخی از منابع به درِ مرصع نصب شده بر روی این ضریح که توسط فتحعلی شاه در تاریخ ۱۲۳۳ ق اهدا شده اشاره دارند که در سمت شرقی ضریح نصب شده است.

بعضی از نویسندگان، زمان نصب این ضریح را در اوایل عهد قاجاریه می‌دانند و بسیاری از نویسندگان به اشتباه، تاریخ کتیبه و نام بانی در ضریح را مربوط به ضریح دانسته و فتحعلی شاه را بانی ضریح معرفی می‌کنند، در حالی که به نوشته اعتمادالسلطنه این ضریح فاقد کتیبه است.

تاریخی که ضریح امام رضا(ع) از سر گذرانده است

در مورد مشخصات این ضریح نوشته‌اند: طول آن پنج و عرض آن سه متر و دارای دو متر ارتفاع است و جنس آن از فولاد و بر روی ضریح مطهر مشبکی مطلا و بر فراز آن شیروانی چوبی، با پوشش طلا وسط شیروانی یک سر طوق طلا مرصع به جواهر و در دو طرف آن دو قبه جواهرنشان و بالای آن هم پوشش بسیار نفیسی گسترده است. این ضریح نیز مانند ضریح دوم مورد دستبرد قرار گرفت. اما تعمیرات ضریح در ۱۲۶۸ ق شروع شد و در سال ۱۲۷۰ ق دوبراه نصب شد.  به این ترتیب از دوران فتحعلی شاه قاجار به بعد سه ضریح بر روی مرقد مطهر امام رضا (ع) وجود داشته و نویسندگان از وجود این ضریح ها خبر داده‌اند.

ضریح چهارم؛ شیر و شکر 
چهارمین ضریح به نام ضریح طلا و نقره معروف به شیر و شکر است که در سال ۱۳۳۸ خورشیدی ساخته و پس از برداشتن ضریح سوم و انتقال آن به موزه، روی ضریح نگین نشان نصب شد.  انجام اقدامات و تشریفات نصب ضریح جدید مصادف بود با شروع کار نایب‌التولیه جدید محمد مهران که پس از استعفای شادمان آغاز به کار کرد.  ضریح شیر و شکر در کشیده شد و کف ضریح ترمیم و پس از نصب چهارچوبه ضریح جدید شیر و شکر، کار نصب روکش‌ها و قاب‌ها و سقف انجام شد و سرانجام در ساعت پنج و نیم بعد از ظهر روز چهاردهم شعبان ۱۳۷۹ ق مقارن با شب ولادت حضرت ولی عصر (عج) مطابق با ۲۲ بهمن ۱۳۳۸ ش، درِ حرم برای زیارت مشتاقان گشوده شد.

تاریخی که ضریح امام رضا(ع) از سر گذرانده است

کاویانی مشخصات ضریح چهارم را این گونه وصف می کند:

«... ضریح مقدس دارای چهارده دهانه به نام چهارده معصوم بوده، شش دهانه آن طرف بالاسر و پایین پا، هشت دهانه آن پیش رو و پشت سرِ مبارک است.

لبه بالای ضریح در چهار سمت ۴۴ گلدان طلا و ۴۴ ترنج طلا نصب شده، بر بدنه آن در چهار سمت ۱۸ ترنج طلا با املاء کلمات طیّبات و صلوات به خط زرین به قلم «احمد زنجانی» نوشته شده و قسمت بالای دهانه ها تا سقف ضریح مطهر با گل و برگ و قطاربندی از جنس طلا، نقره و مینا تزیین شده است.  

ضریح پنجم؛ سیمین و زرین

با گذشت حدود چهار دهه از زمان نصب ضریح چهارم، به مرور زمان ارکان ضریح شیر و شکر پوسیده و روکش‌های نقره ای و طلایی آن ساییده شد و با وجود تعمیرات استحکام خود را از دست داده بود؛ بنابراین ساخت ضریح پنجم مورد توجه تولیت فقید آستان قدس رضوی، مرحوم آیت الله واعظ طبسی قرار گرفت و پس از حدود پنج سال بررسی و نظرخواهی از صاحبنظران، براساس طرح ابتکاری و برگزیده استاد فرشچیان هنرمند برجسته معاصر، توسط هیأت اجرایی شامل کارشناسان و هنرمندان برجسته و بر مبنای طرح ها و معیارهای مصوب و تحت نظر سازمان عمران و توسعه حریم حرم، کار ساخت ضریح جدید موسوم به ضریح سیمین و زرین از سال ۱۳۷۲ ش آغاز شد و پس از آماده سازی، عملیات اجرایی نصب پس از انجام آخرین مراسم غبارروبی ضریح قبلی، از شامگاه روز شنبه ۲۱ دی ماه سال ۱۳۷۹ آغاز و پس از اتمام کار در روز سه شنبه ۱۶ اسفند همان سال، مقارن با عید سعید قربان، طی مراسمی با حضور مقام معظم رهبری و مرحوم آیت الله واعظ طبسی روضه رضوان به روی زائران حضرت رضا(ع) بازگشایی شد.  

تاریخی که ضریح امام رضا(ع) از سر گذرانده است

ضریح جدید که پنجمین ضریح نصب شده بر روی مرقد مطهر امام رضا (ع) است حدود ۱۲ تُن وزن دارد و از جمله ویژگی‌های آن، ضخامت پوشش نقره‌ای و طلایی آن و نیز اتصال روکش‌ها بدون پیچ است. این ضریح دارای چهارده دهانه در اطراف است. دو سوره مبارکه «هل‌اتی» و «یس» به صورت کتیبه در دور تا دور ضریح نوشته شده است. هر دو کتیبه و دیگر خطوط ضریح مطهر مشتمل بر آیات الهی و اسماء الحُسنی است.

از جمله امتیازات ضریح پنجم تأکید بر مفاهیم اسلامی و ایرانی در قالب  گلبرگ‌ها و نقوش است. استفاده از اعداد ۵ و ۸ و ۱۴ در ساختار ضریح به طور مشخص نشان‌دهنده خمسه شجره طیبه و رتبه صاحب ضریح به عنوان هشتمین اختر ولایت و امامت است و نیز وجود ۱۴ محراب در چهار ضلع ضریح که رأس محراب ها به کلمه «الله» ختم می شود به نشانه ۱۴ معصوم است. وجود گل‌های آفتابگردان در گوشه‌های لچکی شمس الشموس را تداعی می‌کند.  

ضریح موجود در مجموع در طول ۳۱ سانتی متر و در عرض ۴۲ سانتی متر و در ارتفاع ۶ سانتی متر نسبت به ضریح قبلی (شیر و شکر) وسیعتر و بزرگتر است و در سقف و بخش داخلی بدنه ضریح به جای استفاده از چوب ساده و رنگ و روغن، از هنر خاتم‌کاری بهره‌گیری شده است.

کد خبر 1769865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha