ایمان به مالکیت مطلقه خداوند و مملوک بودن انسان او را از رذایل اخلاقی دور می‌کند

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان گفت: همه انسان‌ها مملوک هستند. اگر ما به این امر ایمان داشته باشیم دیگر به قدرت، ثروت و زیبایی کسی حسادت نمی‌کنیم و اگر صاحب این موارد شدیم دچار تکبر نمی‌شویم.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان؛ حجت الاسلام والمسلمین حسین انصاریان استاد حوزه علمیه در مسجد حضرت رسول به سخنرانی پرداخت و گفت: دو کلمه در قرآن مجید و روایات مطرح است که سود فهم واقعی آنها این است که ما را از آفت‌های درونی و رذایل اخلاقی پاک می‌کند و دریچه قلب را به روی همه ناپاکی‌ها و رذایل اخلاقی می‌بندد. 


وی افزود: یکی از آن کلمات مالک است که از باب رحمت و لطف شبانه روز به ما واجب کرده که ده بار در نماز به زبان جاری کنیم پیش از اینکه قلب آن را قبول کرده باشد.حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با بیان اینکه وقتی لااله الاالله می‌گوییم باید افزون بر زبان در قلب ما هم جاری باشد. عنوان کرد: باور کنیم که معبود ابد و ازل ما خداوند است و غیر او فرمانروایی در عالم وجود ندارد؛ در الوهیت و ربوبیت یار و یاور ندارد همه کاره اوست و کلید همه امور هستی به دست اوست.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه امروز غفلت در مردم کشورمان بسیار زیاد شده است کمتر کسی قیامت و برزخ خود را یاد می‌کند و این حال ابلیسی است. اظهار کرد: افراد متدین مسخره می‌شوند. در قرآن مجید است کسانی که در دنیا به بندگان مومن من خندیدند در قیامت مومنان به آنها خواهند خندید. اگر بی‌دین هستید دینداران را مسخره نکنید غیر گناه چیزی به دست شما نمی‌آید. 


وی با بیان اینکه خداوند مالک و همه کاره خوب، سمیع، بصیر و خبیر عالم است. ابراز کرد: ما شبانه روز ده بار کلمه مالک را در نماز می‌گوییم. حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با بیان اینکه لغت دیگر مملوک است که در قرآن به کار برده شده است. گفت: مملوک کسی که مالک هیچ چیز خود نیست و در سیطره مالک اصلی عالم است. همه انسان‌ها مملوک هستند. اگر ما به این امر ایمان داشته باشیم دیگر به قدرت، ثروت و زیبایی کسی حسادت نمی‌کنیم و اگر صاحب این موارد شدیم دچار تکبر نمی‌شویم زیرا که هر زمان ممکن است آن را از ما بگیرند. 

این استاد حوزه علمیه با استناد به فرمایشی از امیرمومنان امام علی(ع) مبنی بر اینکه الهی تو مالک و من مملوک تو هستم، عنوان کرد: حضرت با اینکه در مسیر الهی عبادت، جهاد و انفاق‌های فراوان داشته است اینگونه به درگاه الهی تضرع می‌کنند، زیرا حضرت یقین دارند که حقیقت شناسنامه ایشان مملوک بودن است. بر همین اساس در مسجد کوفه اشک می‌ریختند و به قلب اقرار می‌کند و آن را به زبان می‌آورند که در دنیا یک مالک است و من مملوک تو هستم.وی ادامه داد:‌ای مردم شما در کنار خداوند تهی دست محض هستید، اگر این امر را بفهمیم متکبر، حسود، طمعکار و بدبین نمی‌شویم راحت زندگی می‌کنیم و دچار بیماری روانی نمی‌شویم. خداوند مالک و رازق است. 8 میلیارد جمعیت جهان همه علم خود را روی هم بگذارند نمی‌توانند شبیه ذره‌ای از آنچه خداوند خلق کرده است خلق کنند. 

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با بیان اینکه تنها خداوند است که حیات مستقل دارد، خاطرنشان کرد: جان ما در دست خداوند است که هر زمان بخواهد آن را از ما می‌گیرد. ما حتی مالک عبادات خود هم نیستیم زیرا بدن، روح، کلمات نماز، زبان، هوایی که تنفس می‌کنیم همه برای خداوند است؛ اما خداوند می‌فرماید همه آنچه را که انجام دادی برای من است اما من آن را به گرانترین قیمت از تو می‌خرم و بهشت برین را به تو هدیه می‌دهم.

کد خبر 1734754

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =