سایه حوادث بر سر واحدهای مسکونی در گرگان/ شهرداری گرگان منتظر ارائه  سازوکار مناسب وزارت کشور

معاون شهردار گرگان در صحن شورای شهر گرگان به مصوبه وزارت کشور برای پرداخت ۵۰ درصد حق بیمه از سوی شهروندان اشاره کرد و گفت: هنوز سازوکار مناسبی برای اجرای بیمه شهروندان و حوادث در گرگان از سوی وزارت کشور ارائه نشده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از گرگان، دویست و پنجاه و چهارمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر گرگان عصر امروز با ریاست «سید محمد مرتضوی» برگزار شد.

 

در این جلسه همچون جلسه هفته گذشته موضوع مساعدت به برخی از شهروندان که در حوادث آسیب دیده بودند مطرح شد.

 

 امسال با توجه به مصوبه وزارت کشور برای پرداخت 50 درصد حق بیمه از سوی شهروندان اعم از بیمه شهروندی و حوادث شهرداری نسبت به بیمه منازل مسکونی در گرگان اقدام نکرده است و به این نکته «فائزه عبدالهی» عضو شورای اسلامی شهر گرگان تاکید کرد.

 

عبدالهی در این جلسه گفت: امسال بیمه شهروندان انجام نشده است و طی نامه ای وزارت کشور بیان کرده است که  50 درصد حق بیمه از سوی شهروندان و 50 درصد از طریق شهرداری باید پرداخته شود.

 

عضو شورای اسلامی شهر گرگان بیان کرد: در چند مرحله از شهرداری درخواست شده است که نسبت به این مهم اقدام شود .

 

عبدالهی بابیان اینکه تعداد شهروندانی که از حوادث آسیب می بینند در گرگان قابل توجه است، ابراز داشت: تعدادی از شهروندان خسارت دیده نیز از شهرداری درخواست مساعدت کردند تا از محل ماده 17 برای جبران خسارت های آنان اقدام شود.

 

«حسین رضائیان» در این خصوص گفت: یک مناقصه ای در اواخر سال گذشته برای بیمه حوادث70 هزار واحد مسکونی شهر گرگان برگزار شد و همزمان با مراحل تصویب این مناقصه طبق قوانین جدید اعلام شد که 50 درصد از هزینه بیمه ساختمان ها از سوی مالکان باید پرداخت شود.

 

وی تصریح کرد: این در حالی بود که آن زمان یکی از شرکت های بیمه گر با مبلغ دو میلیون و 500 هزار تومان برنده مناقصه شده بود و با توجه به این دستورالعمل نیاز بود شرایطی فراهم شود که 50 درصد از حق بیمه را شهروندان بپردازند و شهرداری سازکاری برای این اقدام در نظر نگرفته بود.

 

مدیرامور مالی شهرداری گرگان متذکر شد: اکثر شهرداری ها با این چالش رو به رو هستند و تنها در این خصوص دستورالعمل کلی از سوی وزارت کشور ارسال شد تا به صورت فیش جداگانه شهروندان حق بیمه را به شهرداری پرداخت کنند.

 

رضائیان افزود: جلسات متعددی برای این موضوع برگزار شده است و هنوز به نقطه مشترکی نرسیدیم، مکاتبات زیادی با وزارت کشور ارسال شده و منتظر دستورالعمل و سازوکاری برای این منظور هستیم.

 

همچنین یکی از موضوعات مهمی که در جلسه امروز مطرح شد بحث افزایش  هزینه های پارکینگ های تحت نظارت شهرداری بود.

 

پیشنهاد شهرداری این بود که هزینه پارکینگ از یک هزار تومان به دو هزار و 500 تومان برای هر ساعت افزایش پیدا کند اما اعضای شورای شهر گرگان در خصوص درآمد شهرداری از این اقدام با توجه به اینکه پارکینگ ها به صورت اجاره ماهیانه واگذار شده است مباحثی مطرح کردند که بنا شد شهرداری نسبت به بررسی این لایحه اقدام کند و سپس در صحن شورای شهر گرگان مطرح شود.

 

«علی اصغر یوسفی» در این باره گفت: نرخ  پارکینگ برای هر خودرو در سال های قبل ساعتی یک هزار تومان بود و امسال مبلغ دو هزار و 500 تومان پیشنهاده شده است ولی باید بررسی شود که در مزایده موضوع افزایش قیمت در نظر گرفته شده است یا خیر.

 

عضو شورای اسلامی شهر گرگان گفت: درآمد این فرد دو نیم برابر می شود و باید به تناسب با آن درآمد شهرداری از محل اجاره پارکینگ افزایش یابد.

 

یوسفی تاکید کرد: قیمت پارک خودرو نسبت به دو سال گذشته 60 درصد افزایش پیدا کرده است و این مبلغ بسیار بالایی نیست.

 

وی افزود: افزایش هزینه ها نسبت به پارکینگ موضوعی نیست که بیان کنیم در آن تورم نقش داشته است و موضوع هزینه های پارکینگ در طول چند ماه گذشته یکسان است و تفاوت ناچیزی داشته است.

 

این عضو شورای شهر گرگان بیان کرد: درآمد پیشنهادی برای افزایش 150 درصد پارکینگ ها در صورتی است که در قراردادها افزایش درآمدهای شهرداری نیز گنجانده شده باشد.

 

اما رئیس شورای اسلامی شهر گرگان معتقد است که با توجه به گرانی های اخیر درصدی هزینه های پارکینگ افزایش یافته و باید به این موضوع توجه شود.

 

«سید محمد مرتضوی» بیان کرد: اینکه افزایش بهای پارکینگ  دیده نشده باشد یک کوتاهی از سوی شهرداری در انعقاد قرارداد  برای پارکینگ های خودرو است.

 

«ناصرگرزین» دیگر عضو شورای شهر گرگان نیز تاکید کرد: اتحادیه برای اجاره پارکینگ ها نرخ می شخص می کند و باید بررسی شود که ایا می تواند نرخ متغییری نسبت به آن از سویی شورای شهر مطرح شود.

 

همچنین در یکی دیگر از مصوبات شورای اسلامی شهر گرگان تمدید سه ماهه واگذاری رستوران «دربار» زعفران سابق به درخواست مستاجر بود که به دلیل آنکه سه ماه به منظور شیوع ویروس کرونا و بسته بودن محور ناهارخوران تنها به صورت بیرون بر فعالیت داشت قرارداد آن با رای شورای شهر برای سه ماه دیگر تمدید شد.

 

موضوع ساماندهی باغ مزار لطفی از دیگر موضوعاتی بود که امروز در صحن شورای شهر گرگان مطرح شد و «عبدالرضا دادبود» از اجرای تعهدات شهرداری در خصوص این مجموعه خبر داد و نسبت به عدم انجام تعهدات برخی از دستگاه ها در این پروژه گلایه کرد.

 

شهردار گرگان همچنین از آمادگی شهرداری برای واگذاری این مجموعه به یکی از دستگاه های فرهنگی به منظور نگهداری این مجموعه خبر داد.

کد خبر 986481

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha