تولید پنبه ۲۰ درصد رشد یافت

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: بررسی عملکرد در واحد سطح زیر کشت پنبه، نشان دهنده افزایش تولید این محصول در یک سال گذشته و تحقق رشد ۲۰ درصدی است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، « ابراهیم هزار جریبی » افزود: امسال سطح زیرکشت پنبه به ۹۸ هزار و ۸۰۰ هکتار رسیده که این رقم نسبت به سال گذشته رشد ۱۰ درصدی دارد، ضمن اینکه، پایین‌ترین سطح کشت پنبه در کشور ۷۰ هزار هکتار بوده و اکنون نسبت به این میزان نیز سطح زیر کشت ۳۰ هزار هکتار بهبود دارد.

وی اضافه کرد: امسال، هم سطح زیر کشت افزایش یافته و کیفیت مزارع نیز نسبت به سال گذشته مناسب‌تر شده، به طوری که میزان عملکرد به دو هزار و ۷۰۰ کیلو گرم در هکتار رسیده است و این میزان نسبت به سال گذشته افزایش ۲۰۰ کیلو گرمی را نشان می‌دهد.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد: امسال ۲۷۰ هزار تن وش از مزارع پنبه تهیه شود که این محصول در کارخانجات پنبه پاک کنی تصفیه می‌شود و الیاف آن در صنایع نساجی برای تولید نخ استفاده می‌شود.

هزارجریبی افزود: براساس پیش بینی‌ها ۸۱ هزار تن الیاف امسال برای صنایع ریسندگی تهیه می‌شود که سال گذشته این رقم ۷۰ هزار تن بود و به این ترتیب خودکفایی در این حوزه از ۵۸ درصد در سال گذشته به ۶۸ درصد برای امسال می‌رسد که باوجود تحریم و محدودیت‌های ارزی این رشد مواد اولیه صنایع ریسندگی مطلوب به نظر می‌رسد.

وی افزود: همچنین از پنبه دانه در صنایع روغن کشی و کنجاله دام نیز استفاده می‌شود که ارقام تولید امسال نوید سال‌های بهتری را برای زراعت پنبه در آینده می‌دهد.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: این افزایش کشت به این دلیل است که پنبه جزو محصولات اولویت دار جهش تولید مورد توجه دولت و وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است که این با واقعی شدن قیمت ارز و بسته شدن راه برای واردات بی رویه، تمایل کشاورزان را برای کاشت این محصول بیشتر کرده و از سوی دیگر استفاده از بذرهای اصلاح شده عملکرد واحد سطح را درخصوص این محصول بالا برده است.

هزار جریبی با اشاره به اینکه برنامه ریزی سطح زیر کشت پنبه برای سال آینده ۱۵۰ هزار هکتار است، افزود: این رقم یعنی رشد ۵۰ درصدی در کشت پنبه را نشان می‌دهد که در صورت تحقق به افزایش ضریب خودکفایی در صنایع ریسندگی، کمک شایانی می‌کند.

 

کد خبر 986439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha