هتاکان حرم در زمین دشمن بازی می‌کنند / شرعی بودن اقدامات آستان قدس

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسیان گفت: این افراد دانسته یا ندانسته در زمین دشمن بازی می‌کنند. زیارت حقیقی این است که انسان خود را در محضر آن امام ببیند و امر مستحب کنار گذاشته شود تا حفظ جان، که امری واجب است، اتفاق افتد.

به گزارش خبرگزاری شبستانحجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا رئیسیان، در گفت‌وگویی در خصوص آموزه‌های دینی در شرایط بحران اظهار کرد: نظافت و بهداشت در رأس آموزه‌های دینی است که آن‌ها را فراگرفته‌ایم، انسان مؤمن کسی است که مسائل بهداشتی و نظافت را در تمام مراحل زندگی رعایت می‌کند.

 

رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد، ادامه داد: در شرع حفظ جان جزء واجبات دین است. لذا امر واجبی مانند روزه که تأثیرات روحی و جسمی فراوانی بر افراد دارد، اگر برای بدن ضرر داشته باشد، چاره مقدسات این است که روزه گرفتن نه تنها واجب نیست بلکه حرام است؛ بنابراین مکلفین مکلف هستند که دستورات شرعی را برای حفظ جان خود رعایت کنند و در صورتی که احتمال داده شود عمل واجب مضر و خطرآفرین است باید ترک شود.

 

رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی بیان کرد: در حال حاضر، بهداشت به دلیل شیوع کرونا که کشنده بودن آن قطعی است باید رعایت شود. ما قداست و جایگاه اماکن مقدس مانند حرم امام‌ رضا(ع) را انکار نمی‌کنیم اما از افرادی که می‌گویند این اماکن دارالشفا هستند یک سؤال دارم. هر ساله با وجود تعداد زیاد افرادی که برای شفا به این اماکن مراجعه می‌کنند چند نفر شفا می‌گیرند؟ امامان برای شفای بیماران و برآورده شدن حاجات واسطه فیض می‌شوند اما این امر معجزه است و قانونی فراگیر نیست. گفته می‌شود که ویروس در حرم اثر ندارد، مگر امام رضا(ع) خود با زهر مسموم نشده‌اند؟ پس این چه منطقی است که برخی از آن پیروی می‌کنند.

 

امر مستحب را واجب تلقی نکنیم

وی اضافه کرد: زیارت حرم و قبور ائمه(ع) امری مستحب، اما حفظ جان واجب است. بنابراین در آموزه‌های دینی هیچ منطقی وجود ندارد که در چنین شرایطی که عقلای عالم خطر را قطعی اعلام می‌کنند، امر مستحب را واجب تلقی کنیم.

 

رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی تصریح کرد: زیارت حقیقی رفتن به کنار مرقد مطهر نیست، بلکه این است که انسان خود را در محضر آن امام ببیند. این موارد نیز در آموزه‌های دینی وجود دارد و عقل اقتضا می‌کند که به دلیل دفع ضرر قطعی که با وجود فرد در ارتباط است موارد گفته رعایت شود و امر مستحب به صورت موقت کنار گذاشته شود تا حفظ جان که امری واجب است اتفاق افتد.

 

رئیسیان گفت: فقدان شناخت صحیح و واقعی اهل‌بیت(ع) باعث می‌شود که حضور فیزیکی در اماکن مقدس امر واجبی به نظر برسد، در صورتی که حضور در اماکن مقدس امری مستحب است و امکان دارد فردی از راه دور ارتباط برقرار ‌کند و حاجاتش برآورده شود که این امر بدون نیاز به حضور فیزیکی رخ می‌دهد.

 

شرعی و عقلی بودن اقدامات آستان قدس رضوی

وی بیان کرد: بنابراین اگر متولیان امر درهای حرم را باز بگذارند و مردم را در معرض خطر قرار دهند، اولین شاکیان این موضوع امامان بزرگوار خواهند بود و در این باره اقدامات تولیت آستان قدس رضوی هم شرعی و هم عقلی است.

 

رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد در خصوص هتک حرمت به حرم مطهر رضوی تشریح کرد: مؤمنین همه در یک سطح و محتوا نیستند. افرادی عابد هستند و مناسک را انجام می‌دهند اما از عقلانیت و معرفت آتی برخوردار نیستند، مانند خوارج که از شدت نماز شب پیشانی‌شان پینه بسته بود. این افراد در برابر حجت بر حق خداوند، حضرت امیرالمؤمنین(ع)، ایستادند و ایشان را به شهادت رساندند؛ پس هرکس که عبادت می‌کند و اعمال دینی را انجام می‌دهد درستکار نیست.

 

معرفت؛ مهم‌ترین سرمایه مؤمن

رئیسیان بیان کرد: مهم‌ترین سرمایه مؤمن معرفت صحیح است؛ در روایات هم داریم که دو گروه به دین ضربه می‌زنند و کمر دین را می‌شکنند، یک عده علمایی هستند که حد و حدود را رعایت نمی‌کنند و گروه بعدی جاهلانی که فقط به مناسک روی می‌آورند و از معرفت کافی برخوردار نیستند.

 

وی افزود: بنابراین نباید افرادی را که ادعای ایمان می‌کنند با یک چشم دید. افرادی نادان‌اند و معرفت کافی به آموزه‌های دینی و اهل‌بیت ندارند و چنین حرکاتی از آن‌ها سر می‌زند. البته بعید نیست که دشمن بخواهد از این فرصت سوءاستفاده کند و این افراد را نیروهای خط مقدم خود برای ضربه به دین قرار دهد؛ این افراد دانسته یا ندانسته در زمین دشمن، که علیه باورهای دینی طراحی شده است، بازی می‌کنند. باید به رأی و نظر متخصص‌ها احترام گذاشته شود و امور را علمی پیش ببریم و در کنار آن نیز به معجزات اهل‌بیت اعتقاد داشته باشیم که قانونی برای نشان دادن دست خدا بر روی زمین است.

 

رئیسیان اظهار کرد: وظیفه داریم که طبق دستورات دین به اهل تخصص مراجعه کنیم و امیدوارم که این احساسات با معرفت کافی نیز همراه باشد و به مراجع تقلید و پزشکان احترام گذاشته شود. اگر کسی دستورات بهداشتی را مراعات نکند و به دلیل برداشت‌های غلط از آموزه‌های دینی، عملی را مرتکب شود که باعث کشته شدن جمعی شود، قطعاً در این جنایت نقش خواهد داشت.

 

 

منبع: خبرگزاری ایکنا

 

 

کد خبر 907117

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha