۲ محموله ماسک وارداتی N۹۵ امشب به ایران می‌رسد

قائم‌مقام وزیر صنعت از ورود دو محموله دیگر حامل ماسک N۹۵، تب سنج و لباس پزشکی به کشور در ساعات آینده خبر داد و گفت: وزارت صمت به عنوان مسئول لجستیک کشور، در خدمت وزارت بهداشت است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «حسین مدرس خیابانی» در حاشیه جلسه امروز (پنجشنبه ۲۹ اسفند) ستاد کرونا در جمع خبرنگاران گفت: یکی از راهبردهای اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم شبکه توزیع کشور، انجام چند اقدام اساسی است که از جمله آن، اصل فراوانی، تولید و تامین کالا است و باید تلاش بی وقفه نیز برای آن صورت گیرد؛ بر این اساس، مجموعه تولید صنعتی و کارگاهی کشور در حوزه ماسک، لباس پزشکی، دستکش و نیز ماسک N۹۵ به خوبی ساماندهی شده و اکنون ظرفیت تولید، دو تا سه برابر شده است.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: هم اکنون تولید روزانه ۴۰۰ هزار ماسک در کشور، به ۹۰۰ هزار عدد رسیده که شامل ماسک تولید صنعتی است؛ ضمن اینکه به موازات آن، تولید کارگراهی نیز به شدت رونق گرفته و کار از طریق واحدهای عضو اتحادیه پوشاک، اتاق اصناف، دستگاههای جهادی، بسیج اصناف و نهادهای انقلابی نیز پیش رفته و آنها مشغول تولید ماسک هستند.

۲ محموله ماسک وارداتی N۹۵ امشب به ایران می‌رسد

مدرس خیابانی گفت: اکنون ماسک‌های تولیدی علاوه بر توزیع در مراکز درمانی و شبکه بهداشتی و درمانی، به شبکه داروخانه‌ای نیز راه پیدا کرده است و امروز حتی برخی از فروشگاههای زنجیره ای نیز، اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم را توزیع می‌کنند.

وی ادامه داد: پیش‌بینی ما این است که به موازات افزایش ظرفیت تولید، واردات نیز فعال شده است که بر این اساس، سه شنبه ۲۷ اسفند، اولین محموله وارداتی ماسک N۹۵، ماسک سه لایه و تب سنج وارد کشور شد و دومین و سومین محموله وارداتی اقلام و تجهیزات ضروری مقابله با بیماری کرونا نیز امشب به کشور وارد می شود که حجم آن، ۴ برابر محموله قبلی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه تجهیزات پزشکی و ماسک‌های وارداتی، به صورت کامل در اختیار هیات امنای ذخیره ارزی و شبکه توزیع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارد، گفت: توزیع این اقلام با اولویتهای تعیین شده از سوی وزارت بهداشت، در بیمارستانها و مراکز درمانی صورت خواهد گرفت و مازاد نیاز مراکز بیمارستانی نیز، در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد.

وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای واردات ماسک و تجهیزات پزشکی، ثبت سفارش هفت محموله وارداتی صورت گرفته که اولین محموله در هفته جاری وارد کشور شده و امشب نیز دو محموله دیگر وارد می‌شود، ضمن اینکه چهار محموله وارداتی باقیمانده نیز به مرور هر یک روز درمیان وارد کشور خواهد شد.

مدرس خیابانی گفت: البته بخش خصوصی نیز از طرق دیگر تلاش می‌کند تا محموله های دیگری را وارد کشور کند؛ اما در محموله وارداتی امشب، ۱۰۰ هزار دست لباس محافظ یکسره پرستاری نیز وجود دارد.

۴۰ کارخانه بزرگ صنعتی برای تولید لباس پزشکی فعالند

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: در بخش لباس پزشکی نیز، مجموعه اقداماتی از سوی معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شده که بر این اساس، ۴۰ کارخانه صنعتی بزرگ فعال شده و تاکنون ۱۵ هزار دست لباس پزشکی را تحویل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی داده؛ ضمن اینکه قرار است، بدون وقفه در تعطیلات نیز، با حداکثر شیفت کاری به تولید بپردازند اما برآورد ما آن است که آنها می‌توانند تولید را به روزانه ۴۰ هزار دست برسانند.

وی افزود: قراردادها با تولیدکنندگان تقریبا نهایی شده و نمونه ها نیز مورد تائید وزارت بهداشت قرار گرفته است؛ ضمن اینکه وقتی این تولیدات بر مدار خط تولید انبوه قرار گیرد، مشکلات حل خواهند شد.

انبارهای نگهداری غیرمجاز تجهیزات پزشکی ناامن شدند

به گفته مدرس خیابانی، در سایه این فراوانی و هماهنگی‌های صورت گرفته با شبکه توزیع، آنچه دستگاههای امنیتی، نظارتی، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان تعزیرات حکومتی، وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه هماهنگ می‌کنند، نظارت کامل بر مراکز نگهداری و شبکه توزیع این اقلام است؛ به نحوی که با انجام این مجموعه اقدامات، انبارهای غیرقانونی محل نگهداری را ناامن می‌کنند و کشفیات آنها نیز به شدت افزایش یافته است.

وی ادامه داد: براین اساس، اطلاعات مراکز تولید و نگهداری اقلام پزشکی و تجهیزات درمانی، بین دستگاههای اجرایی و نظارتی در حال رد و بدل شدن است و اکنون به افرادی که این ریسک را پذیرفته‌اند و اقلام مورد نیاز کادر درمانی و مردم را توزیع نمی‌کنند، هشدار داده می‌شود که کار آنها به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی افزود: کالایی از جنس ماسک، محلول و ژل ضدعفونی به شدت تحت نظارت قرار دارد و با تذکری که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به این افراد داده است، محیط برای آنها ناامن است؛ ضمن اینکه همه کارخانه های تولیدی و منابع تامین شده از محل واردات نیز، ظرف ۲۴ ساعت باید توزیع شوند تا کسی که این ریسک را پذیرفته و کالا را نگهداری می‌کند، در امان نباشد.بنابراین  همه تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان، باید اعلام موجودی به سازمان حمایت کنند و اگر ممانعت از عرضه نمایند، به بدترین شکل با آنها برخورد می شود.

مدرس خیابانی گفت: این نکته ای است که معمولا رسانه ها ما را مورد سوال قرار می‌دهند که محموله‌های کشف شده، کجا توزیع خواهد شد که در پاسخ باید گفت؛ همه محموله توقیف و در چارچوب شبکه توزیع وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی توزیع خواهند شد؛ ضمن اینکه تمام کشفیات بر اساس حکم مقام قضایی و سازمان تعزیرات، توقیف شده با صورتجلسه مربوطه در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار خواهد گرفت و سازمان غذا و دارو در شبکه مطمئن خود توزیع می کند.

توزیع الکل و ژل ضدعفونی کننده فقط در قالب سامانه تی تک

قائم مقام وزیر صنعت افزود: در حوزه الکل و ژل ضدعفونی کننده، بر روی بخش افزایش تولید تمرکز کرده و مقرر شد کارخانه هایی که تولید کرده‌اند و یا در حال تولید هستند، موجودی خود را اعلام کنند و تولیدکنندگانی که به صورت غیرمتمرکز الکل تولید می کنند، در قالب سامانه تی تک، تولیدات خود را به ثبت برسانند.

وی ادامه داد: البته چند روز پیش تصمیم گرفته شد که توزیع الکل به وفور و به صورت گسترده صورت گیرد ، امروز نیز ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکید کرد که هرگونه توزیع محلول و ژل ضدعفونی کننده و الکل، فقط براساس سامانه تی تک باشد و این سامانه دسترسی خود را برای سازمان تعزیزات، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و دادستانی باز خواهد کرد.

مدرس خیابانی با اشاره به پیشنهاد رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در خصوص مسئولیت نظارت بر بازار گفت: سازمان حمایت در ۱۰۴ کارخانه مشغول به تولید این اقلام، بازرس مقیم دارد و قرار شد که تبادل اطلاعات سامانه تی تک با سامانه جامع انبارها صورت گیرد تا همه دستگاههای نظارتی نسبت به اطلاعات اشراف داشته باشند و محیط را برای سودجویان و افرادی که با سلامت مردم بازی می‌کنند، نا امن باشد.

بخشنامه دادستانی به مقامهای قضایی برای لغو ممانعت خروج الکل از استانها

مدرس خیابانی گفت: به دلیل اینکه شبکه توزیع، به ویژه شبکه توزیع الکل و مواد ضدعفونی بر اساس ضوابط سازمان غذا و دارو، به صورت متمرکز تعریف شده است، هیچ مقام استانی و شهرستانی و منطقه‌ای، اجازه توزیع بخشی و منطقه‌ای الکل را نداشته و اجازه ممانعت از خروج الکل از استان خود را ندارد؛ ضمن اینکه مجموعه دادستانی نیز بخشنامه‌ای نیز به مقامات قضایی سراسر کشور ابلاغ خواهد کرد تا دادستان‌های سراسر کشور نیز در این امر خطیر، مشارکت لازم را داشته باشند.

قائم‌مقام وزیر صنعت با بیان اینکه وزارت صنعت به عنوان مسئول بخش لجستیک کشور، دوشادوش کادر پزشکی نسبت به تامین اقلام مورد نیاز مردم اقدام خواهد کرد، افزود: نگاهی که باید در شبکه توزیع و تامین اقلام باشد، نگاه ملی و فرابخشی است بنابراین خواهش ما این است که با توجه به اشراف کلی سازمان غذا و دارو بر روی همه مراکز بیمارستانی در سراسر کشور، همه استانها باید همکاری کنند؛ این در حالی است که سازمان غذا و دارو، برای استانهای درگیر سهمیه ویژه قائل است و اگر استانداران، فرمانداران و مقامهای قضایی، احساس می‌کنند که غفلت صورت گرفته، موضوع را با سازمان غذا و دارو در میان گذاشته تا هماهنگی های لازم برای تخصیص سهمیه ویژه به عمل آورند.

وزارت صنعت، در خدمت وزارت بهداشت و کادر درمانی

این مقام مسئول گفت: وزارت صنعت با تجهیز همه منابع و در اختیار گرفتن همه منابع بخش دولتی و خصوصی کشور، به عنوان مسئول لجستیک در کنار وزارت بهداشت خدمت می‌کند؛ ما به کمک وزارت بهداشت آمده و قصد دخالت در توزیع اقلام بهداشتی ندارد؛ پس اگر پیشنهاد توزیع ژل و محلول ضدعفونی کننده در داروخانه‌ها ارایه شده است، با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده است.

وی یادآور شد» داروخانه‌ها شبکه رسمی این وزارتخانه است و ما نیز کمک می‌کنیم که لجستیک و تامین کالاها، به موقع صورت گیرد.

مدرس بار دیگر خیابانی تاکید کرد: همانطور که به مرور، واردات شکل گرفت و تولید داخلی افزایش یافت، توزیع نیز در شبکه های گسترده تری صورت خواهد گرفت، به نحوی که اکنون به جز مراکز درمانی و بیمارستانی، فروشگاههای زنجیره ای و سایر فروشگاههای مجاز با تشخیص وزارت بهداشت، مسئول  عرضه این اقلام خواهند شد و با این شکل گرفتن ساز و کار در روزهای اخیر، بخشی از داروخانه ها تغذیه شده که کنترل های لازم نیز بر روی آنها صورت می گیرد، ضمن اینکه اقلام باید با نرخ مصوب توزیع شود./

کد خبر 907039

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha