انجام معماری مناسب برای کاهش نیاز به مصرف انرژی

آیت الله ناصری یزدی با اشاره به اهمیت کاهش و مدیریت مصرف انرژی گفت: معماری مناسب برای کاهش نیاز به مصرف انرژی بایستی در شهر صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یزد، ابوالفضل اسدی مدیر عامل جدید و محمدحسن صباغزادگان مدیر عامل سابق شرکت برق منطقه‌ای یزد با آیت الله محمدرضا ناصری یزدی نماینده ولی‌فقیه این استان دیدار کردند.

انجام معماری مناسب برای کاهش نیاز به مصرف انرژی

آیت‌الله محمدرضا ناصری امام جمعه یزد ضمن قدردانی از خدمات محمدحسن صباغزادگان به صنعت برق استان و آرزوی موفقیت برای مدیرعامل جدید شرکت برق منطقه‌ای یزد، توجه به شیوه مصرف و رفتارهای انجام شده در کشورهای موفق در زمینه  مصرف انرژی را از جمله راهکارهای اساسی بهبود مصرف دانست و خاطرنشان کرد: مقایسه بدون عمل سودی در‌بر نخواهد داشت و باید ضمن آموزش و آگاه‌سازی مردم جامعه، به دنبال راهکارهای کشورهای پیشرفته در زمینه مصرف بوده و این راهکارها را در کشور خودمان نیز پیاده کنیم.

امام جمعه یزد همچنین قشر مهندسین سازمان نظام مهندسی ساختمان را از جمله موثرترین قشر‌های جامعه جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی دانست و افزود: مهندسین جامعه می‌توانند با معماری مناسب موجب کاهش نیاز مصرف انرژی شده و از نمونه‌های بارز این امر، ساخت بازار خان یزد توسط معماران گذشته است که نیاز به مصرف بیش از اندازه انرژی نداشته و باید الگوی مهندسین جامعه قرار گیرد.

آیت‌الله ناصری با اشاره به خاطراتی از رفتار بنیانگذار کبیر انقلاب در مورد مصرف برق گفت: امام خمینی (ره) در مورد مصرف برق مراقبه بسیاری داشتند و رفتار ایشان باید الگویی مناسب برای جامعه امروز قرار گیرد. 

محمدحسن صباغزادگان با اشاره به برگزاری جلسه تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد که در تاریخ 25 اسفند ماه برگزار شد، خاطرنشان کرد: دکتر اسدی به عنوان فردی مجرب و آشنا به امور شرکت، از بهترین گزینه‌های موجود بوده‌اند و امیدواریم از پتانسیل‌های بسیار ایشان به خوبی استفاده شود.

وی همچنین ضمن اشاره به مقام نخست استان یزد در احداث نیروگاه‌های خورشیدی در میان سایر استان‌های کشور افزود: خوشبختانه در حال حاضر بیشترین نیروگاه خورشیدی در کشور با میزان 58.5 مگاوات در استان یزد در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است.

مدیرعامل سابق شرکت برق منطقه‌ای یزد وضعیت صنعت برق در استان یزد را نسبت به سایر استان‌های کشور مطلوب برشمرده و با اشاره به اعلام شرکت توانیر مبنی بر برتری شرکت برق منطقه‌ای یزد در سال 97 گفت: شرکت برق منطقه‌ای یزد در سال 97 از لحاظ پایداری شبکه، کمترین میزان خاموشی و کمترین میزان تلفات در میان سایر شرکت‌های برق منطقه‌ای کشور در رتبه نخست قرار داشته و از این بابت از یکایک همکاران و زحمت‌‌کشان شرکت برق منطقه‌ای یزد تشکر نموده و برای دکتر اسدی در ادامه راه آرزوی موفقیت دارم.

استفاده از پتانسیل‌های داخلی برای اشتغال‌زایی و رفع مشکلات صنعت برق

 ابوالفضل اسدی مدیرعامل جدید شرکت، نیز ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های انجام شده توسط محمدحسن صباغزادگان در سال‌های گذشته، این تلاش‌ها را علت سرآمدی صنعت برق استان و شرکت برق منطقه‌ای یزد در حوزه‌های مختلف دانست.

وی همچنین با اشاره به تلاش‌های انجام شده در سال 98 برای بر عبور از پیک بار مصرف انرژی الکتریکی گفت: با همکاری بخش‌های مختلف صنعت آب و برق و دیگر بخش‌های استان، خوشبختانه با وجود آمادگی و تولید حداکثری در تابستان که با مشکل کشوری روبروست، موفق شدیم در سال 98 به نتایج مطلوبی دست یافته و نیروگاه‌ها در مدار باشند.

اسدی اشتغالزایی داخلی برای جوانان را امری مهم بیان کرد و افزود: در سال گذشته ساخت چند تجهیز مهم و بزرگ نیروگاهی را آغاز نموده‌ایم که بخشی از این پروژه‌ها در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است و در این راستا از تکنولوژی و پتانسیل‌های داخلی در جهت اشتغال‌زایی و رفع مشکلات صنعت برق استان بهره برده‌ایم.

وی تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها را از مشکلات پیش آمده در سال 98 برشمرد که این مهم موجب ایجاد مشکلاتی پیش روی شرکت برق منطقه‌ای یزد و تامین برق استان گردید که خوشبختانه با همکاری دستگاه‌های مربوطه سوخت مورد نیاز استان تامین شد و در استان یزد با قطعی برق مواجه نشدیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای یزد افزود: ترغیب مردم، ایجاد اعتماد و جلب همراهی مشترکین پر مصرف، آموزش و توجیه مردم از جمله مواردی است که می‌تواند جهت مصرف بهینه انرژی مورد استفاده قرار گرفته تا علاوه بر مصرف کمتر انرژی و کاهش آلودگی‌های مربوطه، هزینه کمتری پرداخته و بتوانیم ضمن استفاده بیشتر از ظرفیت نیروگاه‌ها، اشتغال‌زایی نیز داشته باشیم.

ممیزی ساختمان‌های اداری همزمان با تغییر ساعات کاری برای رعایت الگوی رفتار مصرف بهینه و پرداخت پاداش خوش‌مصرفی قبوض به صورت‌های متنوع‌تر و ملموس‌تر در مناسبت‌های مختلف، از جمله پیشنهادهای مدیرعامل شرکت در راستای ترغیب جامعه به بهینه‌سازی مصرف انرژی بود.

اسدی در پایان ضمن قدردانی از حمایت‌های آیت‌الله ناصری، نماینده ولی فقیه در استان یزد، حمایت و همراهی ائمه جمعه و سازمان‌های مردم نهاد را از ملزومات ترغیب مردم جهت مصرف بهینه و متعاقب آن، تامین برق پایدار در جامعه دانست.

کد خبر 906896

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha