از اجرای پویش مردمی «مسجد، کانون سلامت» تا ختم ملی «ختم حدیث کساء» توسط بچه‌های مسجد

اجرای پویش مردمی «مسجد، کانون سلامت» توسط بچه‌های مسجد، اجرای پویش ملی «ختم حدیث کساء» برای شفای بیماران کرونا و برگزاری جشنواره ملی «قصه‌های روستای من» از مهمترین اخبار حوزه مسجد در ۲۳ اسفندماه است.

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، آنچه در ادامه می آید مروری است بر مهمترین اخبار این حوزه در بیست و سومین روز از اسفند ماه ۹۸:

 

عزم جدی بچه‌های مسجد برای شکست کرونا با پویش مردمی «مسجد، کانون سلامت»

 

 

 

حجت الاسلام دکتر «حبیب رضا ارزانی»  با بیان اینکه مسجد کانون وحدت، همدلی و شکل گیری حرکت های اثرگذار اجتماعی است، گفت: پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا که امروز به مسئله اول جهان و کشور اسلامیمان ایران تبدیل شده است نیز نیازمند عزم و اراده ملی است که کانون اصلی و محور شکل گیری این حرکت عظیم اجتماعی و همراه کردن مردم با مدافعان سلامت، در مساجد شکل می گیرد

 

 رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه احساس مسئولیت برای پیشگیری و مراقبت باید به عنوان یک وظیفه شرعی، اجتماعی و اخلاقی از سوی فرد فرد جامعه دیده شود، افزود: حفظ سلامت سایر افراد موجب کاستن بار مضاعف کادر پزشکی و پرستارانی می شود که اکنون در خط مقدم مقابله با این ویروس قرار داشته و به ارائه خدمت به بیماران می پردازند.

 

،بنابرگزارش ستاد ارتباطات رسانه ای فهما، حجت الاسلام ارزانی، اظهار کرد: بچه های مسجد با درک صحیح از شرایط کنونی کشور و نیاز مبرم جامعه به اقدامات موثر برای کاهش فشار روانی حاکم بر کشور، وارد صحنه شده اند و با عزم جدی برای شرکت کرونا، پویش مردمی «مسجد کانون سلامت» را اداره می کنند.وی با اشاره به شکل گیری این پویش ملی با ایفای نقش ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد در پیشگیری از شیوع کرونا و پیامدهای آن از طریق زیست بوم مجازی بچه های مسجد، ابراز کرد: این پویش بزرگ با راهبری ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در قالب تهیه بسته فعالیت های آموزشی و فرهنگ سازی، ارائه آموزش مجازی پیشگیری و مراقبت از شیوع کرونا، جذب مشارکت های مردمی در تهیه و توزیع اقلام بهداشتی در محله و شناسایی و معرفی نیروهای داوطلب به مراکز درمانی و مراقبتی شکل گرفته است.

 


وی با اشاره به تهیه پک های بهداشتی و تغذیه ویژه خانوارهای محروم به صورت خودجوش با مشارکت بچه های مسجد در اقصا نقاط کشور و به صورت خاص در استان های دارای وضعیت قرمز، بیان کرد: مشارکت فعال در ضدعفونی و گندزدایی اماکن عمومی به صورت خودجوش و محوری با مشارکت پایگاه های بسیج و هیئت ها و تشکل های مذهبی و مردم نهاد یکی دیگر از اقدامات در خور ستایش و ستودنی اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد است.حجت الاسلام ارزانی، تولید ماسک و اقلام بهداشتی مورد نیاز هموطنان را در برخی از کانون های شاخص و محوری به عنوان فعالیتی جهادی و آتش به اختیار مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: مسئولیت پذیری، انسان دوستی و روحیه ایثارگری بچه های مسجد در عرصه کنونی نیز که کم از دوران جنگ تحمیلی ندارد؛ خود را به خوبی نشان داده است به گونه ای که بسیاری از اعضای کانون های مساجد داوطلبانه برای مراقبت از بیماران کرونایی به یاری مدافعان سلامت شتافته اند.

 

وی یکی از ویژگی های بارز کانون های فرهنگی هنری مساجد حضور فعال و موثر در عرصه های مختلف و محدود نشدن در یک شاخه از فعالیت ها خواند و اذعان کرد: ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در همین راستا برنامه های گسترده ای را در قالب بسته فعالیت های دینی، فرهنگی و هنری پیش بینی مسابقه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، مسابقه کتابخوانی «کتاب در خانه»، طرح بازیگران زندگی(پیشگیری از آسیب های اجتماعی)، مسابقه فرهنگی بانوی صبور(آشنایی با شخصیت حضرت زینب«سلام الله علیها») و طرح سراسری سلام بر امام(قرائت زیارت امین الله، روزهای چهارشنبه بعد از نماز مغرب و عشا) در بستر زیست بوم مجازی بچه های مسجد به اجرا درآورده است.

 


وی با اشاره به تأکیدات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر پرهیز از هرگونه تجمع و حضور در اماکن عمومی، اظهار کرد: نقش پررنگ کانون های فرهنگی هنری مساجد در این عرصه نیز با بهره گیری از ظرفیت فضای مجازی با راه اندازی کانال ارتباطی خانه های نورانی توسط کانون های فرهنگی هنری مساجد (کانال ارتباطی کانون با اعضا و اهالی محله) اطلاع رسانی برنامه های محله، برپایی مجالس شاد و ترحیم به صورت مجازی و... به خدمت گرفته شده است.وی با اشاره به انعکاس خبری و رسانه ای اقدامات و فعالیت های ارزنده کانون ها در مقابله با ویروس کرونا که با بهره گیری از ظرفیت های مردمی و فضای مجازی صورت گرفته است، گفت: اقدامات و فعالیت های خودجوش و خلاقانه بچه های مسجد در صفحه اختصاصی کانون های فرهنگی هنری در پورتال بچه های مسجد قابل مشاهده است.

 

اجرای پویش ملی «ختم حدیث کساء» برای شفای بیماران کرونا/ حضور بچه‌های مسجد در جبهه سلامت و معنویت

 

 

حجت الاسلام «امیر ارزانی» با ابراز تأسف از درگذشت تعدادی از هموطنانمان به واسطه ابتلا به ویروس کووید ۱۹ از تلاش شبانه روزی مدافعان سلامت قدردانی کرد و گفت: همه ما در مقابله با این بحران به نوبه خود سهم داریم و باید با بهره گیری از تمام توان و ظرفیتی که در اختیار داریم، برای نجات جان هموطنانمان و کنترل و ریشه کن کردن این بیماری تلاش کنیم.

 

مشاور رئیس و مدیرکل هماهنگی امور ستادی، روابط عمومی و بین الملل ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، با اشاره به اطلاع رسانی گسترده ای که از سوی ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد در بستر سامانه بچه های مسجد، فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و خبرگزاری شبستان صورت گرفته است، افزود: ظرفیت عظیم جوانان و نوجوانان فعال در کانون های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور در این بحران که امروز گستره ای جهانی یافته است، به خوبی خود را نشان داده است.

 

به گزارش ستاد اطلاع رسانی فهما، حجت الاسلام ارزانی، از آغاز پویش ختم حدیث کساء برای رفع مشکلات موجود و شفای بیماران کرونایی خبر داد و اظهار کرد: ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، در پی شیوع بیماری کرونا در کشور و جهان، پویش ختم حدیث کساء را برای دوری بلا و شفای مردم بیمار در فضای مجازی به راه انداخته است.

 

وی ابراز کرد: بزرگان دین ما بر قرائت این حدیث شریف تأکید فراوان داشته اند. حضرت آیت الله بهجت(قدس سره) نیز توجه ویژه ای بر قرائت جمعی حدیث کساء برای رفع گرفتاری ها و شفای بیماران داشتند.

 

مدیرکل هماهنگی امور ستادی، روابط عمومی و بین الملل ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، با بیان اینکه این حدیث شریف روایتی از پنج تن آل عبا، حضرت فاطمه و پدرش و شوهرش و فرزندانش(سلام الله علیهم اجمعین) است، اذعان کرد: کاربران فضای مجازی، اعضای کانونهای فرهنگی هنری مساجد و عموم مردم ایران اسلامی می توانند در این پویش به آدرس https://bachehayemasjed.ir/۳۷ شرکت کرده و به میزان دلخواه تقبل قرائت حدیث کساء نمایند.

 

وی در ادامه حضور خودجوش و داوطلبانه بچه های مسجد در یاری رساندن به مدافعان سلامت و بیماران کرونایی، تولید اقلام بهداشتی مورد نیاز، تهیه پک های بهداشتی، ضدعفونی و پاکسازی سطح شهرها را به عنوان بخشی از فعالیت های کانون ها در جبهه سلامت برشمرد و اظهار کرد: بچه های مسجد فعالیت های خود را تنها در این حوزه محدود نکرده اند و با توجه به نیاز جامعه امروز در عرصه بسیار مهم دیگری وارد میدان شده اند.

 

حجت الاسلام ارزانی، با اشاره به نیاز بیش از پیش جامعه به تقویت روحیه معنوی و نشاط بخشی، بیان کرد: بچه های مسجد محافل معنوی خود را برای پیشگیری از بیماری کرونا در فضای مجازی برگزار می کنند تا ضمن رعایت توصیه ها و نکات بهداشتی و پرهیز از برگزاری تجمعات، از فیوضات ماه های مبارک رجب و شعبان برای تقویت بنیه اعتقادی مردم و کاهش اضطراب و استرس ناشی از شیوع این بیماری بهره ببرند.

 

وی با تأکید اینکه تقویت روح امید، نشاط و شادابی؛ نیازی است که امروز بیش از هر زمانی جامعه ما را برای گذر از این بحران یاری خواهد داد، اظهار کرد: بچه های مسجد در کنار فعالیت هایی که در جبهه سلامت عهده دار شده اند، با تولید محتوا و برنامه ها و فعالیت های خلاقانه و به روز در این عرصه نیز ورود کرده اند و ظرفیت های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را برای ایجاد موجی از نشاط و روحیه بخشی به مردم به خدمت گرفته اند.

 

مشاور رئیس و مدیرکل هماهنگی امور ستادی، روابط عمومی و بین الملل ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، در پایان از ثبت بیش از ۱۷۰ گزارش از اقدامات پیشگیرانه در سامانه بچه های مسجد خبر داد و گفت: اختصاص یک دوره اختصاصی ویژه آموزش پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، تولید موشن گرافی در خصوص آشنایی با تاریخچه و عملکرد این ویروس، درج سئوالات و پاسخ های شایع و متدوال در خصوص این بیماری، تهیه و درج محتوای متنی توصیه و مشاوره به اقشار و اماکن مختلف به تفکیک، از دیگر اقدامات صورت گرفته در بستر زیست بوم مجازی بچه های مسجد به نشانی https://bachehayemasjed.ir است.

 

عزم اهالی مسجد فائق برای مبارزه با کرونا

 

مسجد فائق یکی از  مساجد فعال در خیابان ایران، خیابان 17 شهریور تهران است که برنامه های فرهنگی این مسجد در سطح کشور همواره پیشرو بوده و تمام تلاش دست اندرکاران آن انجام فعالیت های تربیتی، فراغتی ویژه کودکان و نوجوانان به صورت کیفی و انجام فعالیت های جهادی و دستگیری از نیازمندان و محرومین است.

 

مسجد فائق با طرح‌هایی جالب توجه، اقدامات تربیتی و پرورشی خود را برای دختران و پسران سنین ۲سال تا پیش از دانشگاه و حوزه اجرا می‌کند و در این راستا تاکنون گام‌های بلندی برداشته است. راه‌اندازی اولین رستوران بازی‌های فکری با هدف تقویت اندیشه دینی و خلاقیت دانش‌آموزان یکی از رویکردها و طرح های این مسجد به منظور تامین خوراک فکری و نیز فعال کردن خلاقیت اهالی مسجد است.

 

حجت‌الاسلام حسینی معروف به «حسینی اخلاق در خانواده» سالیان سال امام جماعت مسجد فائق بود، تمام تلاش و هم وغم ایشان  در ابتدای ساخت این مسجد رونق مسجد فائق با حضور جوانان و تربیت نیروهای متعهد بود و این تلاش ایشان در طول امامت وی بر این مسجد به ثمر نشست، به گونه ای که مسجد فائق در سالیان اخیر به عنوان یکی از مساجد فعال تهران شناخته می شد.

 

بعد از رحلت این روحانی و امام جماعت سرشناس تهران، در حال حاضر حجت‌الاسلام سید امیرحسین حسینی عهده دار امامت مسجد فائق را برعهده گرفت.

 

در حال حاضر و با شیوع ویروس کرونا بسیاری از مساجد برای مقابله با این ویروس منحوس وارد عمل شده اند و با فعالیت های جهادی تلاش می کنند، گامی در جهت پیشگیری از شیوع این بیماری در جامعه بردارند. مسجدفائق نیز به همت فعالین این مسجد و با فعالیت های جهادی تلاش دارد، گامی در جهت مقابله با کرونا بردارد. ضد عفونی کردن محله توسط فعالین مسجد در راستای تحقق «پویش# کرونا را شکست می دهیم» از جمله این اقدامات است

 

 

 

جشنواره ملی «قصه‌های روستای من» برگزار می‌شود

 

 

 

حجت‌الاسلام «احمد پهلوانی» در گفت‌‌وگو با خبرنگار ستاد ارتباطات رسانه‌ای فهما، با بیان اینکه بسیاری از برنامه‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان با توجه به شیوع ویروس کرونا لغو شده است، اظهارکرد: اما با این وجود کانون‌ها از بستر فضای مجازی استفاده کردند تا با مخاطبان و اعضای خود ارتباط داشته باشند.

 

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان ادامه داد: در این راستا در بستر شبکه‌های مجازی داخلی، فعالیت‌های مختلفی از سوی اعضا انجام می‌پذیرد از جمله اطلاع‌رسانی از طریق انتشار محتوای مرتبط در راستای آگاه کردن اعضا که تاکنون با استقبال خوبی مواجه شده است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از سوی دیگر اعضای کانون‌های مساجد استان، با حضور در اماکن عمومی نظیر مساجد و معابر اقدام به ضدعفونی و گندزدایی محیط کردند.

 

حجت‌الاسلام پهلوانی در ادامه به برگزاری جشنواره ملی «قصه‌های روستای من» اشاره کرد و گفت: قرار است این جشنواره پایان فروردین برگزار شود اما با توجه به شرایط فعلی، این احتمال وجود دارد که برگزاری آن به تعویق بیفتد.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: به نظر می رسد با توجه به شرایط فعلی ناشی از شیوع ویروس کرونا، فرصت مناسبی باشد که علاقه‌مندان و اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در این رویداد شرکت کنند و آثار صوتی خود را از طریق نرم‌افزارهای پیام رسان تلفن همراه به شماره ای که در فراخوان جشنواره اعلام شده، ارسال کنند.

 

مسجد «لینوود» کریستچرچ تبدیل به «مرکز شکیبایی» می‌شود

 

 

 

به نقل از « stuff»،مسجد «لینوود» کریستچرچ برای تبدیل به مرکز امید به منظور کمک به شفا و ایجاد شادابی در جامعه اسلامی این شهر توسعه پیدا می کند.

 

سرمایه گذاران زمینی را در اطراف این مسجد خریداری کرده اند و بودجه ساخت مسجد جدید به عنوان «مرکز شکیبایی» را تأمین می کنند.

 

قرار است این مسجد مرکزی برای همه مردم از سراسر جامعه و از همه مذاهب باشد.

 

این طرح قبل از حمله تروریستی به مسجد «لینوود» در سال 2019 میلادی هم مطرح شده بود اما به دلیل افزایش تعداد نمازگزاران در پی این حادثه ،این طرح سرعت بیشتری گرفت.

 

شرکت کنندگان در نمازهای جمعه که نیمی از مسجد را قبل از حمله تروریستی 15 مارس 2019 پر می کردند از آن زمان به بعد سه برابر شده اند.

 

«فیصل سعید» ،دبیر کل هیئت امنای مرکز اسلامی لینوود در این باره گفت:توسعه این مسجد و در نظر گرفتن دو ساختمان برای آن ،این مرکز را تبدیل به مکانی فراتر از صرفا یک مکان عبادی می کند.

 

وی افزود:ما همواره قصد داشتیم مرکزی داشته باشیم که همه افراد جامعه اعم از مسلمانان و غیر مسلمانان بتوانند در آنجا فضایی برای خود داشته باشند.

 

سعید همچنین گفت: ما می خواهیم به وجود آوردن فضایی که پیام آور صلح،شکیبایی و آرامش باشد را تضمین کنیم.

 

کد خبر 904611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha