توصیه های نوروزی آیت الله مکارم به مردم و مسؤولان/ سال نو برنامه نو می خواهد

آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفت: از جمله اموری که باید در سال جدید به آن بیشتر توجه داشته باشیم، اصل همدلی و وحدت، انصاف بیشتر کسبه و تجار در سال جدید و نظارت بیشتر دولت است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم به نقل از دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی، وی امروز(سه شنبه 28اسفند) در آغاز آخرین جلسه درس خارج فقه خود در سال 97 که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با تبریک اعیاد ماه رجب بویژه میلاد مسعود و با برکت مولی الموحدین حضرت علی(ع) تقارن سال جدید با این ایام فرخنده را به فال نیک گرفتند و ابراز امیدواری کردند که سال جدید سالی پر از خیر و برکت برای نظام اسلامی و ملت ایران باشد.

 

این مرجع تقلید تصریح کرد: امیدواریم همه ما با ولایت علی(ع) زنده باشیم، با ولایت ایشان از دنیا چشم بپوشیم و با ولایت آن حضرت محشور شویم.

 

وی در ادامه با بیان این که برخی به طور کامل با نوروز مخالف هستند و برخی نیز اعتقاد افراطی دارند، توجه به سیره حضرت رسول الله(ص) را در این خصوص متذکر شدند.

 

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان این که اسلام سنت های نیکو را تایید می کند، گفت: پیامبر(ص) برخی سنت های دوران جاهلیت همچون اکرام میهمان، وفای به عهد و امثال آن را مورد تاکید قرار دادند و تایید کردند و در نقطه مقابل سنت های غلطی همچون بت پرستی، زنده به گور کردن دختران، قربانی کردن پسران پای بت ها و دیگر مسائل خرافی را حذف کردند.

 

وی افزود: در نوروز نیز سنت های خوبی همچون صله رحم، دید و بازدیدها، خانه تکانی ها، کمک کردن به ضعفا، شاد کردن و امثال آن وجود دارد که مورد تایید و تاکید است؛ اما باید مسائل خرافی را کنار گذاشت.

 

آیت الله العظمی مکارم شیرازی با بیان این که چهارشنبه سوری یک خرافه است، گفتند: ما در مواجهه با نوروز نه نفی مطلق و نه اثبات مطلق را مورد تاکید قرار می دهیم؛ این سنت رسول الله(ص) و در عین حال امری منطقی است که اگر بر آن پافشاری کنیم جلوی افراط و تفریط ها گرفته می شود؛ توصیه ما به مردم عزیز توجه به سنت های نیکو و دوری از خرافات است.

 

وی با تاکید بر این که سال نو برنامه نو می خواهد، گفت: از جمله اموری که باید در سال جدید به آن بیشتر توجه داشته باشیم، اصل همدلی و وحدت، انصاف بیشتر کسبه و تجار در سال جدید و نظارت بیشتر دولت است.

 

وی همچنین بارندگی های اخیر را نشانه لطف خدای متعال و عنایت امام زمان و دعای صالحان و نیکان دانست و ابراز امیدواری کرد بارش نزولات آسمانی در سال آینده نیز تداوم داشته باشد و مسلمانان مخصوصاً مردم کشور ما از خیرات و برکات الهی بهره وافر ببرند و دشمنان خوار و ذلیل شوند.

کد خبر 774618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha