یک لحظه هیجان یک عمر پشیمانی/ آتش وسیله بازی نیست

آئین چهارشنبه آخر سال طی سال‌های اخیر با غفلت از خطرمواد متحرقه، آغاز سال جدید را به کام برخی خانواده‌ها تلخ کرده است.

 خبرگزاری - شبستان، سمیه بشارتی؛ جشن چهارشنبه آخر سال یکی از آئین‌های اصیل ایرانی است که از دیرباز تاکنون ماندگار بوده و با رسومات متفاوتی بنا به مناطق جغرافیای در سراسر کشور برگزار می‌شود.

 

این آئین بنا بر یک رسم قدیمی از غروب آخرین روز سه‌شنبه سال که شب چهارشنبه است آغاز می‌شود، بر این اساس با روشن کردن آتش به وسیله کاه و پریدن از روی آتش به نوعی این حرکت را رفع بیماری و تندرستی وسلامتی در سال نو که در پیش دارند از معبود خواهانند.

 

اما این آئین قدیمی رفته رفته با ورود مواد متحرقه خطرناک و پیشرفته به آتش‌سوزی و معضلی برای جامعه به ویژه خانواده‌ها تبدیل شده است، متاسفانه سالانه بسیاری از جوانان بر اثر سانحه آئین چهارشنبه آخر سال نقض عضو شده و یا فوت می‌کنند.

در گیلان نیز این آئین در شهر و روستا برگزار می‌شود و با وجود تبلیغات و آگاهی گسترده رسانه‌ها و اورژانس متاسفانه باز شاهد سوختگی بسیاری از هموطنان هستیم.

 

در این زمینه گفتگوی ویژه‌ای با پیمان اسدی، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی و بابک رمضانی،مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر رشت انجام شده است،

 

آمادگی ۴۶۰ امدادگر در آئین سنتی چهارشنبه آخر سال

«پیمان اسدی» با تاکید براینکه شهروندان در چهارشنبه آخر سال مراقب فرزندان خود باشند، گفت: بی‌توجهی به این امر ممکن است یک عمر پشیمانی برای فرد و خانواده رقم بزند.

 

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان افزود: اورژانس گیلان با 460 امدادگر در آماده‌باش کامل حوادث احتمالی قرار دارد.

 

وی با اشاره به اینکه مرخصی تمامی همکاران اورزانس در چهارشنبه آخر سال لغو شده و در آماده باش کامل قرار دارند تصریح کرد: در شهرهای بزرگ 4 آمبولانس مستقر شده است.

 

اسدی اذعان کرد: در چهارشنبه‌سوری سال گذشته 142 نفر در گیلان دچار آسیب و سوختگی شده بودند که در مقایسه با سال 96، هفت درصد کاهش یافت.

 

وی خاطر نشان کرد: از ابتدای اسفند امسال تاکنون بر اساس آمار دریافتی 13 نفر بر اثر انفجار مواد محترقه آسیب جانی دیده و به اورژانس مراجعه کرده و خدمات لازم به آسیب دیدگان ارائه شد.

 

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان تصریح کرد: سال جدید را برای خود و خانواده تلخ نکیند.

 

*۳۲۰ آتش‌نشان در آماده باش کامل قرار دارند

«بابک رمضانی» اظهار کرد: جهت جلوگیری از هرگونه آتش‌سوزی چهارشنبه آخر سال سازمان آتش‌نشانی گیلان در آماده باش کامل قرار دارد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر رشت با بیان اینکه 320 آتش‌نشان آماده‌باش هستند گفت: این نیروها در 14 ایستگاه و با 70 دستگاه خودروی سبک، سنگین و نیمه‌سنگین در شهر رشت در اماده باش کامل قرار دارند.

 

وی تصریح کرد: آموزش‌های لازم در این زمینه به دانش‌آموزان توسط ماموران آتش‌نشانی ارائه شده و امیدورایم با اطلاع‌رسانی‌های صورت گرفته چهارشنبه آخر سال بدون هیچ سوختگی در استان گزارش شود.

 

رمضانی اذعان کرد: امسال نیروی انتظامی نیز در کنار ماموران آتش‌نشانی در شهر رشت جهت ایجاد آرامش و نظم فعال خواهد بود.

 

 

 

 


 

 

 

کد خبر 774550

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha