بهره‌مندی معنوی هدف اصلی سفرهای زیارتی است

نماینده ولی فقیه در حج و زیارت در همایش روحانیون، مداحان و مدیران کاروان‌های عتبات نوروزی استان تهران، بهره‌مندی معنوی زائران را از سفرهای زیارتی از اهداف اصلی سفرهای زیارتی دانست و بر لزوم توجه ویژه به آن تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسکر گفت: روحانیون فاضل و فرهیخته، مدیران اجرایی توانمند، و مداحان دلسوز ارکان اساسی بهره‌مندی معنوی زائران در سفرهای زیارتی هستند.
قاضی عسکر در ادامه  این سخنان شرایط کنونی را حساس توصیف و اظهار داشت: سفرهای زیارتی عتبات عاليات علاوه بر ايجاد فرصت بزرگ  و مغتنم جهت ايجاد ارتباط صمیمانه با مردم و گسترش فرهنگ اهل بیت در جامعه، پیوندهای مذهبی، فرهنگی و دینی دو کشور ایران و عراق را نيز مستحکم‌تر خواهد کرد که در نهایت توسعه فرهنگ اهل بیت: را به دنبال خواهد داشت.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با استناد به روایات و متون زیارت نامه‌ها گفت همه مستندات به ما نشان می‌دهد که اهداف بلندی براي زیارت در نظر گرفته شده است که مهم‌ترين آنها تحول روحي و معنوي زائران است.
وی افزود: مضامين زیارت‌نامه رسول خدا9 زیارت جامعه و زيارت امين‌الله به خوبي اهداف زيارت که از جمله آنها الگوشناسي و الگوگيري از پيامبر و ائمه معصومين: است بيان مي‌کند.


نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: وظیفه ما در اين سفر معنوي این است که بتوانیم زائران را به مسیر معرفت ديني و معرفت‌افزایی نسبت به ائمه معصومين: هدایت کنیم تا وقتی زائر از سفر بازگشت عشق اهل بیت در سراسر وجودش موج بزند و هرگز از راه آنان جدا نشود.
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر  زائران را تشنه کسب معرفت توصیف کرد و گفت: زائران از ما توقع دارند معارف الهی را بیشتر بشنوند و با این سرزمین نورانی آشنا شوند و سیره ائمه معصومین: را بیش از پیش بشناسند.

 

قاضی عسکر هماهنگی بین روحانیون و مدیران کاروان‌ها را نیز ضروری ارزیابی کرد و گفت: پیامهای معنوی و اصیل و شیرین ائمه و اصحاب را در این سفر بیان کنید تا زائران بتوانند بهره کافی را از این سفر معنوی ببرند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تلاش برای تحکیم روابط بین ایران و عراق را نیز با اهمیت ارزیابی کرد و گفت: سفرهای زیارتی ایرانیان و عراقی‌ها  روابط دو کشور را بيش از پيش گسترش می‌دهد و کينه‌ها را مي‌زدايد و زمينه را براي اتحاد منطقه‌اي دو کشور فراهم مي‌سازد.

وی خدمت رسانی مطلوب به زائران و برخورد مناسب از جمله موارد دیگری بود که نماینده ولی وفقیه در امور حج و زیارت بر ان تاکید کرد و گفت: با شرایط موجود خدمات مناسبی در عتبات به زائران ارائه می‌شود، هر چند هتل‌های کربلا و نجف در حد انتظار ما نیست اما با شرایط موجود باید تلاش کنیم تا شرایط را بیش از پیش بهبود بخشیم و خدمات مطلوبتر به زائران ارایه  گردد.


وی همچنین با بیان اینکه سازمان حج و زیارت با برنامه‌ریزی گسترده در تلاش است سرویس دهی به زائران درعتبات را به خدمات عمره و حج نزدیک کند، از رایگان شدن صدور ویزا بین ایران و عراق در سفر آقاي دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به بغداد ابراز خشنودی کرد و گفت: این اقدام هزینه سفر زائران را کاهش خواهد داد و زائران بیشتری فرصت تشرف به عتبات عالیات را خواهند داشت که این باعث خوشحالی است.

 

 

 

کد خبر 773301

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha