عنایتی که شهید کاوه را «شیر صحرای» دفاع مقدس کرد/درس های شهید برای گام دوم انقلاب

شهید کاوه در جبهه های دفاع مقدس به «شیر صحرا» معروف بود و صدام برای سر وی جایزه تعیین کرده بود؛ جوانان می توانند با مطالعه سبک زندگی ایشان درس های بسیار بگیرند که چگونه یک جوان، به چنین جایگاهی می رسد؛ اینها نبود مگر در اثر اخلاص و لقمه حلال.

به گزارش خبرنگار گروه مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان، بیست و دومین روز از اسفند ماه در تقویم رسمی کشور روز «بزرگداشت شهدا» نامگذاری شده است، به همین مناسبت به منظور آشنایی با سبک زندگی شهدا به عنوان یاران آخرالزمانی امام زمان (عج) که انتظار زمینه ساز را مشق کرده و در عمل عینیت بخشیدند با «صدیقه کاوه»، خواهر شهید محمود کاوه گفت وگویی داشته ایم که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می شود:

 

به منظور ورود به بحث از حیات بابرکت شهید کاوه و تاریخ شهدات شان برای مان بگویید.

 

شهید در خانواده ای مذهبی در سال ۱۳۴۰ به دنیا آمد و تنها پسر خانواده محسوب می شد و نهایتاً در عملیات کربلای ۲ حاج عمران در سال ۱۳۶۵ به شهادت رسید.

 

دوران کودکی و نوجوانی شهید چگونه سپری شد؟

 

خانواده ما کاملا مذهبی و مبارزاتی بود و پدر جزء مبارزان انقلابی برای از میان بردن رژیم طاغوت بود لذا دوران کودکی ما در حالت اضطراب و استرس برای سلامتی پدر به جهت حضور ایشان در جلسات مذهبی و سیاسی سپری شد.

من با شهید کاوه ۲ سال اختلاف سنی داشتم، در آن دوران فعالیت‌های مبارزاتی پدرم ارتقا یافت و بخشی از آن نیز به درون منزل کشیده شد. پدر ما در زمان طاغوت مغازه دار بود و ارتباط بسیاری نیز با شهید هاشمی نژاد و آیت الله طبرسی داشت لذا فعالیت های مبارزاتی ایشان ارتقا و گسترش بسیاری داشت.

خاطرم است که پدرم نوارهای سخنرانی امام خمینی (ره) را به منزل می آورد و از روی آنها تکثیر می کرد، این فضا موجب شد تا تمام اعضای خانواده با این مطالب آشنا شوند، شهید کاوه نیز در این امر پدر را مشارکت می‌داد.

 قبل از پیروزی انقلاب پدرم اعلامیه  هایی به خواهران و برادر من می داد تا با حضور در مغازه ها آنها را در میان پاکت ها یا پارچه ها قرار دهیم.

 

بعد از پیروزی انقلاب شهید کاوه فعالیت های مبارزاتی را چطور ادامه داد؟

 

بعد از پیروزی انقلاب شهید کاوه همراه پدرم در کارهای ابتدایی انقلاب مشارکت داشت، در ابتدای انقلاب کمیته های خاص تشکیل شد که آقامحمود همراه پدرم در این کمیته ها فعال شد و آموزش های خاصی را نیز گذراند.

شهید کاوه تحقیقات و مطالعه بسیار داشت یعنی ایشان بدون شناخت وارد این عرصه نشده بود حتی در دوران کودکی نیز پدرم به این دلیل که ایشان تنها پسر بود به هیچ عنوان اجازه نمی دادند تا با هر کسی رفت و آمد داشته باشند.

پدرم در تربیت شهید بسیار حساس و دقیق بود به طوری که اگر قیاس داشته باشیم تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های ایشان را با تربیت تمام افراد، بسیار متفاوت است به طوری که ایشان حتی در بحث تغذیه شهید نیز بسیار حساس بود و صلاح نمی‌دانست که ایشان هر غذایی را میل کند یا در هر مهمانی غذا بخورند و اکثرا به مهمانی هایی که دعوت می‌شد، ترجیح می داد که حضور پیدا نکند و غذا را در خانه میل می کند و شهید کاوه نیز این گونه رشد کرد و نباید تصور کرد که با پیروزی انقلاب ایشان وارد عرصه شد و نهایت به شهادت رسید بلکه عقبه تربیتی پشت سر زندگی‌شان بود.

 

با توجه به آنکه شهدا از اصحاب آخرالزمانی امام عصر(عج) محسوب می شوند، درباره سبک زندگی ایشان که باعث شد به چنین مقام رفیعی نائل شوند، توضیح دهید.

 

شهید کاوه فرزند دوم خانواده محسوب می‌شد و ایشان پس از چند سال که پدر صاحب فرزند نبود به دنیا آمد پدرم همواره می گفت، زمانی که پسرم به دنیا آمد از خداوند خواستم که من از این فرزند سود مادی نمی خواهم بلکه فقط می خواهم این پسرم در راه قرآن، خدا و اسلام حضور داشته باشد و این پسر را تقدیم اسلام می کند که خلوص نیت پدر و فداکاری های ایشان در تربیت شهید موجب شد، آقا محمود در راه اسلام قرار گیرد.

در مدت حضور ایشان در جبهه های دفاع مقدس بنابر اعلام همرزمان و دوستان می توان گفت همواره دست امام زمان (عج) پشتیبان ایشان بوده است به طوری که یک مرتبه رزمنده ها در یک عملیات مشاهده می کنند که تیرهای بسیاری به سمت ایشان می آیند و شهید بدون اینکه بنشیند یا کمین بگیرد به حرکت ادامه می‌دهد و تیرها به وی اصابت نمی‌کند!

قطعاً این پیروزی‌ها و موفقیت‌های شهید در دوران دفاع مقدس به جهت حمایت ها ائمه اطهار و حمایت امام زمان (عج) بوده است.

برخی از خارجی ها بعد از عملیات های ایشان  که حضور پیدا کرده بودند باور نمی‌کردند فردی بدون گذراندن دوره های آموزشی نظامی پیشرفته توان جنین عملیات هایی را داشته باشد که مقام معظم رهبری نیز می فرمایند: در هیچ جای دنیا سراغ نداریم جوانی ۲۴ ساله فرماندهی لشکر شود.

 

انس و ارتباط شهید کاوه با امام زمان (عج) چگونه بود؟

 

شهید زمانی که ۱۷ ساله بود به عنوان سرتیم محافظان امام خمینی (ره) منصوب شد اما زمانی که غائله کردستان قبل از دوران دفاع مقدس مطرح شد، شهید از تیم به صورت داوطلبانه جدا می شود تا به فرمان امام خمینی (ره)  عمل کند و از این منطقه دفاع شود یعنی ایشان پست و مقام خود را رها می‌کند و به جایی پرخطر برای عمل به فرمان نایب امام زمان(عج) می رود که این نشان از اعتقاد قلبی بسیار بالای ایشان است. همچنین شهید بسیار اهل نماز شب و قرآن خواندن بود که با تربیت های پدر به حفظ قرآن و تلاوت قرآن با صوت زیبا می پرداخت.

 

چه نکته و مولفه ای از سبک زندگی شهید کاوه می‌تواند درسی برای جوانان به عنوان مخاطبان اصلی مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب اسلامی باشد؟

 

مهمترین مولفه سبک زندگی شهید برخورداری از ایمان قلبی بالا بود به طوری که وقتی هر انسانی ایمان قلبی بالایی داشته باشد، تن به هر کار و عملی خواهد داد و دیگر ویژگی زندگی ایشان ساده زیستی بود البته ساده زیستی ایشان همراه با نظم و انضباط بود.ایشان در جبهه ها با کمترین امکانات عملیات می کرد اما با اعتقاد قلبی بسیار بالا به موفقیت می رسید.

شهید احترام بسیار بالایی به بسیجیان و نیروهای زیردست های خود به عنوان فرمانده می‌گذاشت و به هیچ عنوان نگاه از بالا به پایین نداشت طوری که ایشان محبوب دل ها شد در آن زمان لشکر ویژه شهدا سرآمد بود و همه علاقه داشتند در آن حضور پیدا کند و زمانی که آقامحمود به مشهد باز می گشت بسیجی ها برای ملاقات با ایشان و حضور در لشکر ویژه شهدا در برابر درب منزل پدری صف می بستند.

شهید ریسک پذیری بسیار بالای داشت اما این رفتارش همراه با شناخت بود یعنی بدون تحقیق و بررسی کاری انجام نمی داد که شهید صیاد شیرازی پیرامون ایشان می گفت: شهید کاوه فردی بود که کمتر حرف می زد و بیشتر عمل می‌کرد.

شهید کاوه در جبهه های دفاع مقدس به نام «شیر صحرا» معروف بود و صدام برای سر وی جایزه تعیین کرده بود؛ جوانان می توانند با مطالعه و بررسی سبک زندگی ایشان درس های بسیاری بگیرند که چگونه یک جوان، شیر صحرای دفاع مقدس می‌شود و اینها نبود مگر در اثر خلوص نیت شهید و لقمه حلال پدر.

کد خبر 773093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha