تفکرات شهید آوینی این قابلیت را دارد که آوینی‏هایی دیگر بسازد

آقامحمدیان گفت: آوینی وقتی فیلم می‏ساخت، می‏گفت فیلمش را برای رضای خدا می‏سازد و این مسئله کمی نبود، حاصل چندین سال زندگی عرفانی او بود.

به گزارش خبرگزاری شبستان، شفیع آقامحمدیان، مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: اگرچه جسم شهید آوینی در میان ما نیست، اما افکار او همچنان باقی مانده‎اند، افکاری که متعلق به زمان خاصی نیست، به این دلیل که برگرفته از تفکرات اسلامی‌اند.


وی ادامه داد: در شرایط کنونی اگرچه فاصله‏ای میان ما و تفکرات ایشان به وجود آمده است، اما این مسئله به این معنا نیست که نتوانیم این فاصله را از بین ببریم و به تفکرات او نزدیک شویم.


آقامحمدیان در ادامه صحبت‎هایش اظهار کرد: تفکرات شهید آوینی این قابلیت را دارد که در زمان حاضر آوینی‏هایی دیگر را بسازد. فیلمسازی کاری ذوقی است و اگر چنین تفکری در هنرمندی پیدا شود، به اعتقاد من یک هنرمند واقعی است.


وی با اشاره به نقل قولی از شهید آوینی افزود: آوینی وقتی فیلم می‏ساخت، می‏گفت فیلمش را برای رضای خدا می‏سازد. این مسئله کمی نیست، حاصل چندین سال زندگی عرفانی او است و یک‏شبه به وجود نیامده است. اگرچه خودش می‏گفت من راه رفته را طی می کنم. در حالی که امروزه، ما کسانی را می بینیم که فیلم می‏سازند و اسم‌شان را برای مثال در چهار قسمت تیتراژ می‌آورند!


بنا بر گزارش ستاد خبری جایزه شهید آوینی، مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در پایان اضافه کرد: به اعتقاد آوینی، کار مستند زمانی تاثیرگذار است که کار دل باشد. از این رو، نظریات او در همه دوران قابلیت اجرا دارند، ولی به اصطلاح آدم این کار باید پیدا شود و مهمترین مسئله در این میان به نظر من، خودسازی است. آوینی به دنبال خدا بود و نه به دنبال خودش که این راه و سلوک عرفا است و عارفان این گونه بوده‌اند. این کار سختی است و دخالت دادن آن در عرصه هنر کاری سخت‏تر.


گفتنی است، سومین دوره جایزه بزرگ شهید آوینی که میزبان آثار مستندی با رویکرد اندیشه، آراء و آرمان‌های سیّد شهیدان اهل‌قلم است، هم‌زمان با ایام هفته دفاع‌مقدس، عصر امروز پنجم مهرماه 1390 در تهران برگزار خواهد شد.
 

پایان پیام/

کد خبر 70088

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =