افتتاح مسجد جدید در شهر اسلاونسکی برود کرواسی

به مناسبت بیستمین سالگرد تاسیس جامعه اسلامی در شهر اسلاونسکی برود، مسجد جدید با حضور مقامات و مسلمانان منطقه افتتاح شد.<BR>

به گزارش خبرگزاری شبستان، همزمان با بزرگداشت بیستمین سالگرد تاسیس جامعه اسلامی شهر اسلاونسکی برود، یک مسجد جدید و مرکز اسلامی افتتاح شد. این مرکز در فضای 120 متر مربع با حمایت مالی استانداری، شهر داری، کلیسای منطقه و خیرین مسلمان خریداری و بازسازی شده است. پیش از این مسلمانان این شهر در یک واحد آپارتمان کوچک برای انجام فرایض دینی گرد هم می آمدند.

همزمان با افتتاح مسجد، یک گردهمایی در محل سالن کنسرت "ایوانا برلیچ ماژورانیچ " این شهر با حضور و سخنرانی مفتی اعظم کرواسی "شفکو عمر باشیج " ، امام شهر اسلاونسکی برود ، رئیس کمیته اجرایی مجلس شورای اسلامی این شهر ، نماینده استانداری منطقه ، معاون امور اجتماعی شهردار اسلاونسکی برود ، کشیش "آندریا جاکویچ " به نمایندگی از کلیسای کاتولیک منطقه ، امام شهر" بانیالوکا "از بوسنی و هرزه گوین ، امامان شهر های دیگر کرواسی ، رایزن فرهنگی کشورمان ،"شمسو تانکویچ"عضو پارلمان کرواسی ، مهمانانی از بوسنی و هرزگوین ، مقدونیه ، اسلوونی ، مونته نگرو ، کوزوو و سنجاک و حضور پرشور حدود 200 نفر از مسلمانان منطقه برگزار شد.
مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز و سپس یک گروه سرود از دختران مسلمان کروات ، با عنوان "عربسک " چندین سرود مذهبی برای حضار اجرا کردند، از دیگر میان برنامه ها، ارائه چندین شعر و دکلمه بود . همچنین یک فیلم مستند 11 دقیقه ای روند حضور مسلمانان در کرواسی و منطقه "اسلاونسکی برود " را به همراه آمار و ارقام و یاد و خاطره شخصیت ها و افراد بنیانگذار جامعه اسلامی این شهر به نمایش درآمد.

بنابر گزارش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،در ادامه کلیه مدعوین ،مقارن با اذان ظهر در محل مسجد جدید این شهر حضور یافتند و به همراه اجرای تواشیح و با حضور ارباب رسانه های منطقه مراسم افتتاحیه برگزار شد .پس از اقامه نماز جماعت و ذکر ادعیه ، تابلوی بزرگ معرق و خاتم مزین به آیه ای از قرآن مجید و تعدادی کتاب از سوی رایزنی فرهنگی ایران به مسجد اهداء شد. گفتنی است، شهر" اسلاونسکی برود" در فاصله ی 180 کیلومتری زاگرب واقع شده است.

پایان پیام/

 

کد خبر 70050

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =