کتاب های درسی را پل انتقال ارزش های دفاع مقدس به نسل آینده کنیم

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس گفت: در راستای انتقال مفاهیم دفاع مقدس به نسل‌های آینده باید اسناد دفاع مقدس به صورت کتاب‌ درسی در مقاطع مختلف تحصیلی آموزش داده شود.

سردار احمد سوداگر، رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس امروز در حاشیه اختتامیه دومین نمایشگاه اسناد افتخار دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار شبستان گفت: در بخش اسناد دفاع مقدس ضعیف عمل کرده‌ایم، این در حالی است که در بخش ثبت و ضبط خاطرات دفاع مقدس کارهای زیادی انجام شده که به تألیف کتب مختلف و تهیه فیلم منجر شده است، اما متأسفانه در خصوص بهره‌برداری اسناد دفاع مقدس هیچ کاری انجام نگرفته است.

 

وی گفت: در حال حاضر که صاحب دومین نمایشگاه اسناد افتخار دفاع مقدس هستیم تنها به آشکار کردن بخشی از اسناد پرداخته‌ایم، این در حالی است که بخش اعظمی از اسناد منتشر نشده که در نوع خود متحول‌کننده و اثرگذار افکار عمومی جهان خواهد بود، به عنوان مثال اسناد چرایی حمله عراق به ایران، مجوزهای غرب و شرق برای تهاجم به جمهوری اسلامی ایران و دادن مجوزهای بین‌المللی برای استفاده از سلاح‌های کشتارجمعی در هشت سال دفاع مقدس. افشای این اسناد دل هر انسان را با هر عقیده، ایمان و اعتقادی است به درد می‌آورد.

 

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با تأکید بر آموزش مفاهیم دفاع مقدس در دانشگاه‌های سراسر کشور افزود: ما در دفاع مقدس به استراتژی خوبی رسیدیم که این فقط در سایه بهره‌برداری علوم نهفته در جنگ میسر بود. باید مفاهیم و فرمول‌های مختلفی از دفاع مقدس و اسناد آن استخراج کنیم و با کاربردی کردن آنها به صورت علمی و آموزشی در کتاب‌های درسی رشته‌های مختلف، به نشر و ترویج آنها بپردازیم.

 

سردار سوداگر با بیان اینکه هر رشته‌ای جدا از مفهوم جنگ و اسناد منتشر شده آن در دانشگاه‌ها ناقص است، گفت: برای استفاده از رشته‌های مختلف در آینده باید مفهوم جنگ و اسناد تاریخی آن در کنار آن لحاظ شود. در واقع علوم دانشگاهی منهای مفاهیم جنگ ناقص است.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: تمامی ابعاد مختلف جنگ باید از طریق اسناد دفاع مقدس برای اذهان عمومی روشن شود، به عنوان مثال در رابطه با چرایی استفاده از بمب‌های شیمیایی عراق علیه ایران، گاز VRC‌ که فقط در کشور انگلستان تولید می‌شود که برای مصارف پزشکی در یکی از کشورهای اروپایی در آن زمان مجوز استفاده گرفت، اما در کارخانه‌های کشورهای غربی با تغییرات شیمیایی در فرمول آن برای استفاده از بمب‌های شیمیایی و بادهای سمی علیه مردم ایران به آن مجوز استفاده داده شد.

 

پایان پیام/

 


 

کد خبر 70049

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =