تبلیغ و نشر فرهنگ زکات در جامعه امری ضروری است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در جلسه ستاد احیای زکات این استان گفت: تبلیغ و نشر فرهنگ زکات در جامعه امری ضروری است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از اصفهان، آیت الله سید یوسف طباطبائی نژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان امروز "5 مهر" در جلسه ستاد احیای زکات این استان در محل دفتر امام جمعه با بیان اینکه نهادینه کردن فرهنگ پرداخت فریضه زکات در بین افراد جامعه ضروری است، اظهار داشت: پرداخت زکات، راهکاری اساسی برای ریشه کن کردن فقر در جامعه است.


وی با تاکید بر افزایش برنامه های تبلیغاتی ویژه زکات افزود: زکات یک واجب الهی است که خداوند در بیش از 32 آیه از قرآن به این مسئله اشاره کرده و 28 مورد آن در کنار نماز آمده است.
 

آیت الله طباطبائی نژاد با اشاره به آثار ارزشمند زکات در زندگی مسلمانان، اظهار داشت: اگر زکات به درستی پرداخت شود اکثر نیازهای مردم در همان منطقه به مراکز علمی و فرهنگی، تبلیغی و دینی، ارشادی و هدایتی مرتفع می شود.
 

در ادامه علیرضا ذاکر اصفهانی، استاندار اصفهان با بیان اینکه فرضیه دینی زکات باید در میان مردم نهادینه شود، گفت: پرداخت زکات باعث توسعه عدالت اجتماعی و رونق اقتصادی جامعه می شود و با جمع آوری زکات هر منطقه و روستا و صرف این مبالغ برای عمران و آبادانی مناطق شاهد خواهیم بود که مردم پا به پای مسئولان و دولتمردان در جهت عمران و آبادانی فعالیت می کنند.


در ادامه محمد جواد صدق، مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان اصفهان با اشاره به رشد چشمگیر زکات در سال جاری گفت: در سال 1389، 900 میلیون تومان زکات در استان جمع آوری شد که این مبلغ در 5 ماهه نخست سال جاری به 2 میلیارد و 700 میلیون تومان افزایش یافته است.


وی با بیان اینکه استان اصفهان دارای ظرفیت و پتانسیل بالائی در احیای فرهنگ زکات است،‌ اذعان کرد: تبلیغات، ‌تعاملات بین مردم و مسئولان،‌ برگزاری همایش ها و تبیین زکات و اهمیت آن توسط روحانیان و مسئولان در احیای این فریضه الهی موثر است.


در ادامه حجت الاسلام حسین رنجبر، دبیر ستاد زکات استان اصفهان با اشاره به اینکه پرداخت زکات باعث فقر زدایی در جامعه می شود، اظهارداشت:‌ امسال علیرغم وجود وضعیت خشکسالی جمع آوری زکات نسبت به سال گذشته ‌افزایش چشمگیری داشته است.


وی ادامه داد: در راستای احیای فرهنگ زکات،‌500 تابلوی قرآنی کوچک با موضوع زکات و 200 تابلوی بزرگ اهمیت زکات در ورودی های شهرها و جاده ها نصب شده است.


رنجبر با اشاره به برنامه شمیم رحمت ویژه موضوع زکات گفت: در این برنامه از حضور 25 ائمه جمعه در خصوص ترویج و نهادینه کردن فرهنگ زکات استفاده شده است.


در ادامه علی کلباسی، مدیر کل صدا و سیمای مرکز اصفهان با اشاره به ضبط و پخش 60 برنامه شمیم رحمت از صدای مرکز سیمای اصفهان گفت:‌‌ این برنامه در روستاها و شهرستان های استان ضبط شده است.


وی به 10 برنامه احکام زکات اشاره داشت و گفت: در راستای ترویج و نهادینه کردن فرهنگ زکات و معرفی برکات آن،‌300 زیرنویس با موضوع زکات در ایام برداشت،‌ پخش گردید.


کلباسی افزود: همچنین یک هزار و 200دقیقه برنامه زکات از رادیوی مرکز اصفهان پخش می شود و بخشی از تبلیغ و ترویج این سنت حسنه اسلامی از طریق رسانه ملی و به ویژه در رادیو بوده است.

 

پایان پیام/


 

کد خبر 70025

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =