اروپا در اندیشه بهره برداری تجاری از انقلاب عربی

کمیساریای اروپا به زودی پیشنهاد مذاکره با مصر، اردن، مراکش، تونس برای امضای توافقنامه تجارت آزاد را خواهد داد

به گزارش خبرگزاری شبستان، کمیساریای اروپا قبل از پایان ماه اکتبر پیشنهاد آغاز مذاکرات با مصر، اردن، مراکش و تونس را برای امضای توافقنامه ای به منظور تجارت آزاد خواهند داد.
کارل دی گوخت، کمیسر تجاری اتحادیه اروپا پس از نشست وزرای تجارت اروپا در بروکسل گفت: برای ارتباط تجاری با لیبی باید منظر باشیم و این مسئله زمان بیشتری طول خواهد کشید.
باوجود اینکه مذاکرات پیش از شروع حوادثی که به سقوط "معمر قذافی" دیکتاتور لیبی انجامید،آغاز شد؛ ما معتقدیم که باید مذاکرات را براساس دیگری از سربگیریم.
دی گوخت افزود: در تعدادی از این کشورها همچنان در دوران بعد از انقلابین و ما می توانیم که مذاکرات را آماده کنیم ولی برخی از کشورها می خواهند که منتظر باشند تا دولتهای منتخب دمکرات را انتخاب کنند.
وی خاطر نشان کرد: باید در توانایی موسسه ها در کشورهای مورد نظر که می توانند این نوع مذاکرات را اجرا کنند، اندیشید.
در پی بهار عربی، اتحادیه اروپا در ژوئن متعهد شد تا سیاست خود را درباره کشورهای دریای مدیترانه تجدید کند و توافقنامه تجاری را با آنها ببندد.
به طورکلی، بروکسل پیشنهاد داد که سیاست اتحادیه اروپا در قبال همسایگانش بیشترین انطباق را با کشورهای که اصلاحات دمکراتیک انجام می دهد، دارد.
فرانسه در همین حال طرح عدم اجرای مذاکرات با کشورهایی را که شاهد مرحله انتقال به دمکراسی هستند، تایید کرد.
پاریس همچنین تدوین چهار حکم جداگانه برای تونس، مصر، اردن و مراکش را تایید کرد، اگرچه کمیساریای تجارت اتحادیه با این مسئله موافقت نکرد.
پیش از این اتحادیه اروپا با چهار کشور توافقنامه مشترکی مشتمل بر فصل های تجاری بسته بود.
پایان پیام/
 

کد خبر 70021

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =