تالیف" موسوعه فاطمی" توسط حوزه های علمیه خواهران

«موسوعه فاطمی (س)» حاوی 400 مقاله توصیفی در ابعاد مختلف زندگی و شخصیت حضرت زهرا (س) از سوی حوزه‌های علمیه خواهران تهیه و منتشر می‌شود.

 

 به گزارش خبرگزاری شبستان، سیدحسین اسحاقی مدیر ساماندهی امور پژوهشی حوزه‌های علمیه خواهران از اجرای فاز نخست تولید این موسوعه در مدت یک سال خبر داد و گفت: فاز اول این طرح شامل تدوین اساسنامه و آیین‌نامه جامع نگارش موسوعه، تشکیل هیئت علمی، مشخص کردن محورهای نگارش و پژوهش موسوعه که قابلیت معاصرسازی نیز داشته باشد می شود. 

وی تصریح کرد: طرح نگارش مقالات و پژوهش های این موسوعه به هسته‌های پژوهشی مدارس علمیه خواهران واگذار شده است که پس از انجام آن، به هیئت علمی موسوعه، ارائه شده و تصویب می‌شود.

مدیر ساماندهی امور پژوهشی حوزه‌های علمیه خواهران با اشاره به تشکیل حدود 150 هسته پژوهشی در مدارس علمیه خواهران در سراسر کشور تصریح کرد: تهیه موسوعه فاطمی (س) با استفاده از توان هسته‌های پژوهشی مدارس به منظور به‌کارگیری خرد جمعی و ارائه محصولی که اعتبار برای حوزه‌های علمیه خواهران به شمار آید، پیش‌بینی شده است.

 

وی افزود: این موسوعه موضوعات و محورهای گوناگون زندگی حضرت زهرا (س) از سیره عبادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آن حضرت را شامل می‌شود.

اسحاقی با اشاره به شناسایی محورهای مختلف مربوط به زندگی حضرت زهرا (س) خاطرنشان کرد: محور‌های مورد نظر به هسته‌های پژوهشی مدارس علمیه خواهران اعلام می‌شود تا مدارس علمیه از میان این محور‌ها و یا محورهایی که با تحقیقات خود و به تایید هیئت علمی موسوعه حضرت زهرا (س) رسیده است، محوری را انتخاب کرده و طرح پژوهشی مربوط به آن را با کمک شورای علمی پژوهشی استان مربوطه آماده و به منظور تصویب و جلوگیری از موازی‌کاری به معاونت پژوهش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران ارسال کنند.

وی افزود: هیئت علمی موسوعه فاطمی بعد از بررس طرح‌های مختلف، بهترین طرح‌ها را انتخاب می‌کند و با پشتیبانی مالی از هسته‌های پژوهشی درصدد اجرا برمی‌آید و در ‌‌نهایت آنچه به عنوان خروجی کار به دست می‌آید، حاصل تلاش جمعی پژوهشگران خواهر حوزوی خواهد بود که به صورت موسوعه چند جلدی از ابعاد مختلف زندگی حضرت زهرا (س) به عنوان الگویی برای بانوان جامعه ارائه می‌شود.

 

اسحاقی تهیه موسوعه فاطمی را اقدامی در راستای اجرای فعالیت پژوهشی جمعی، از سوی بانوان طلبه و مهارت‌افزایی پژوهشی طلاب در ضمن تحصیل و دست‌یابی به استقلال برای انجام کارهای فردی دانست.

وی با اشاره به لزوم حفظ وحدت رویه در نگارش این موسوعه خاطرنشان کرد: به منظور دست‌یابی به این هدف، اساسنامه و آیین‌نامه جامعی در حال نگارش است که روش تحقیق و نحوه ورود و خروج و... از یک‌دستی لازم  برخوردار باشد.

مدیر ساماندهی امور پژوهشی عمومی حوزه‌های علمیه خواهران با اشاره به راه‌اندازی کتابخانه جامع الزهرا (س) در شهر قم تصریح کرد: با توجه به جامع بودن منابع این کتابخانه رایزنی های لازم با مسئولان کتابخانه انجام شده تا خواهران طلبه بتوانند از منابع غنی این کتابخانه در نگارش مقالات خود استفاده کنند.

به گزارش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران وی فاز نخست موسوعه فاطمی (س) را شامل حدود 100 مقاله 30 صفحه‌ای برشمرد و ادامه داد: پیش‌بینی ما نگارش 400 مقاله طی چهار سال است که در صورت تامین بودجه و گسترده‌تر شدن کار می‌توان آن را در مدت کمتری به انجام رساند. 

پایان پیام /

کد خبر 69938

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha