درآمد موقوفات استان همدان بیش از 20 میلیارد و 221 میلیون ریال است

مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه استان همدان از درآمد بیش از 20 میلیارد و 221 میلیون و 861 هزار ریالی از موقوفات استان طی پنج ماهه اول سال جاری در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از همدان، حجت الاسلام محمد صالحی، مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه استان همدان، صبح امروز (5 مهر) در مراسم افتتاحیه نظارت ستادی سازمان اوقاف و امور خیریه با حضور مدیران کل استان های کشور با گرامی داشت هفته دفاع مقدس، گفت: دفاع مقدس، گنجینه ای تمام نشدنی از ایثار و فداکاری مردان خداست.


وی با بیان اینکه اداره کل اوقاف و امور خیریه استان همان دارای 6 اداره و 2 دفتر نمایندگی است، اضافه کرد: دفتر نمایندگی شهرستان اسدآباد تازه تاسیس است که در آینده شاهد فعالیت های چشمگیرتری در این نمایندگی خواهیم بود.


حجت الاسلام صالحی با اشاره به وجود 2 هزار و 172 موقوفه در سطح این استان، تصریح کرد: از این تعداد، یک هزار و 636 موقوفه به صورت انتفاعی و 527 موقوفع به صورت منفعتی اداره می شوند.


مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه استان همدان گفت: 38 هزار و 671 رقبه در سطح استان وجود دارد که اکثر این تعداد رقبات با نظارت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اداره می شوند.


حجت الاسلام صالحی با بیان اینکه طی پنج ماهه امسال، بیش از 20 میلیارد و 221 میلیون و 861 هزار ریال درآمد از موقوفات استان حاصل شده است، اضافه کرد: این رقم نسبت به پنج ماهه اول سال گذشته از رشد خوبی برخوردار بوده است.


وی با اشاره به وجود 255 بقعه متبرکه به عنوان قطب های فرهنگی در استان، تصریح کرد: در حال حاضر، 2 هزار و 800 مسجد در سطح استان وجود دارد.


مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه استان گفت: بیش از پنج میلیارد و 920 میلیون ریال از محل بقاع متبرکه استان طی پنج ماهه امسال درآمد حاصل شده است که نسبت به سال گذشته از رشد خوبی برخوردار بوده است.


حجت الاسلام صالحی با بیان اینکه استان همدان از لحاظ ساختمان اداری در حوزه وقف ضعیف است، اضافه کرد: تمامی ساختمان های اوقاف به صورت استیجاری و یا از محل موقوفات نماینده ولی فقیه است.


وی با اشاره به تعامل خوب اداره کل اوقاف و امور خیریه با اداره کل ثبت اسناد و املاک استان، تصریح کرد: موقوفات استان در حال ثبت در اداره کل ثبت اسناد و املاک است.


حجت الاسلام صالحی با بیان اینکه ملغ 10 میلیارد ریال برای هزینه های جاری اداره اوقاف استان از محل اعتبارات دولتی طی سال جاری تخصیص یافته است، اظهار داشت: بیش از 10 میلیارد و 500 میلیون ریال برای فعالیت های عمرانی اوقاف به وی‍ژه در بقاع متبرکه طی سال جاری اختصاص یافته است.


سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان همدان نیز با اشاره به سخن امام صادق(ع) مبنی بر بسته شدن پرونده انسان پس از مرگ، گفت: پرونده انسان پس از مرگ با وجود اولاد صالح باز است و ثواب هر کار خیر و نیکی که اولاد صالح انجام دهد به پدر و مادر مرحوم وی می‌رسد.


حجت الاسلام حسن رضوی با بیان اینکه از دیگر موارد باز نگه‌داشتن پرونده انسان پس از مرگ، به یادگار گذاشتن بنا و وقف آن در اعمال خیر است، اضافه کرد: در راستای از بین بردن فقر و بسیاری از مشکلات اقتصادی در جامعه، پیامبر گرامی اسلام(ص) راهی را به عنوان وقف عنوان کرده‌اند، چرا که وقف با ویژگی ماندگاری‌ا‌‌ش دارای خصوصیاتی است که هیچگاه از بین نمی‌رود.


وی با بیان اینکه وقف، غیر قابل فروش، ارث و هدیه دادن است، تصریح کرد: این امر الهی در اسلام خصوصیاتی دارد که هیچ مال و عمل خیری دارای این ویژگی نمی باشد.


وی با اشاره به اینکه وقف تنها منحصر به جهان اسلام نیست، اظهار داشت: در سراسر جهان وقف وجود دارد که یکی از نمونه های برجسته این امر وقف بزرگترین دانشگاه در کالیفرنیاست.


سرپرست اوقاف و امور خیریه شهرستان همدان با بیان اینکه 157 موقوفه در شهر همدان وجود دارد، گفت: با بررسی‌های انجام شده در بازار مرکزی همدان، 100 مورد تنظیم موقوفات و یک هزار مستأجر موقوفات در مرکز شهر وجود دارد.


حجت الاسلام رضوی با اشاره به اینکه ملک حدود یک هزار نفر از کاسبان و بازاریان مرکز شهر همدان موقوفه است، اضافه کرد: هر یک از مغازه‌های وقفی در بازار همدان نیات خاص خودش را دارد که باید در همان نیت مورد استفاده قرار بگیرد.


پایان پیام/

کد خبر 69937

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =