چو ایران نباشد تن من میاد...

شهدا شاید تنها یادگاران آن دوران باشند که برای همیشه پاک و بی آلایش ماندند و حرفشان دوتا نشد. اقتضائات زمان، تغییر نسل ها و یا حرف های این بنگاه خبر پراکنی، آن حزب و یا توده ای از مردم که در جریان ...

خبرگزاری شبستان//قم

 
شهدا شاید تنها یادگاران آن دوران باشند که برای همیشه پاک و بی آلایش ماندند و حرفشان دوتا نشد. اقتضائات زمان، تغییر نسل ها و یا حرف های این بنگاه خبر پراکنی، آن حزب و یا توده ای از مردم که در جریان کامل امور قرار ندارند، نتوانست نگاه و شخصیت آنها را در باور عموم خدشه دار کند. آنها همچنان ثابت قدم باقی مانده اند...


کسی نمی تواند بگوید که آنها در پی مقام و موقعیت هستند و ایمان و اعتقاداتشان ظاهری و یا راهکاری برای رسیدن به موقعیت بهتر است. کسی نمی تواند بگوید که نماز سر وقت، چهره بی آلایش و یا اعتقاداتی که سخت به آنها پایبند بودند راهی بود برای گریز آرام از آن دوران و رسیدن به زندگی مرفه در یان زمان آنها.


این رفتار صبورانه و بی آلایش نه تنها در میدان مبارزه بلکه در محیط خانواده و زندگی روزمره آنها نیز جریان داشت و این نکته ای است که از نظرها دور مانده است.


به نظر می آید در این زمانه که دیگر نسل چهارمی های انقلاب هم در راه هستند، بیشتر به دیدگاه ها و نظرات شاهدان واقعی به جا نمانده از آن دوران نیازمندیم و باید در کنار توجه به دیگر بازماندگان دوران دفاع مقدس مثل جانبازان سرافراز گریزی هم به ذهن شهدا زد که یکی از بهترین راه های نفوذ و بازخوانی فکر و عقیده آن سبک بالان مطالعه وصیت نامه آنهاست.

 

وقتی شروع به خواندن می کنی از همان اولین سطرهای آن متوجه می شوی که این شهدا چه نوجوان و چه پیرمرد 60 یا 70 ساله چقدر زیبا و به سادگی باورهای خود را در قالب جملاتی تاثیرگذار آورده اند و همگی بلا استثناء از آیندگان خواسته اند که "چو ایران نباشد تن من مباد" ...


با همین هدف در ذیل وصیت نامه چند تن از شهدای عزیز سال های دفاع از خاک میهن آمده است که مطالعه آنها می تواند تلنگری باشد که چرا اینقدر فاصله...
آن هم تنها در مدت زمان 23 سال...

***
ای رها گردیدگان آن سوی هستی قصه چیست!

 

شهید ابوالفضل تقوی (سه شهید از یک خانواده) متولد 2/2/43 شهادت 29/11/59
وصیت نامه این شهید 16 ساله به این شرح است:
من با آگاهی کامل و با شناختی که از اسلام عزیز دارم بدون هیچ اکراه و با اشتیاق و امید به حفظ جمهوری اسلامی به جبهه اعزام شده ام و اینک به عنوان وصیت تذکراتی را بر همه ملت مسلمان لازم می دانم لذا همه ملت وصی من خواهند بود.

 

معتقدم که جرم ملت ما اعتقاد به اسلام است که منافع تمام ابرقدرت ها و مستکبرین را به خطر انداخته اند و با جدیت می کوشند که این آیین مقدس و معتقدان آن را با تمام قدرت بکوبند و این جنگ را هم به همین جرم با ما شروع کردند.

 

ملت مسلمان و متعهد ایران با قاطعیت تمام قبل از هر چیز مشتهای گره کرده خود را آنچنان به دهان مزدوران داخلی بکوبید تا عقل و هوش از سرشان برود و فرصت این یاوه گوییها را همانا" جدایی ملت ما از ولایت فقیه است "پیدا نکنند. افتخارم حمایت و پشتیبانی از اسلام و اعتقاد به قانون مقدس آن قرآن و قانون اساسی است.

 

امام خمینی ملت ما از اسارت رهانید این رهایی مقدمه نجات به بند کشیده شدگان است معتقدم ملت ما موظف است تا پای جان از آرمان های این رهبر عالی مقام پشتیبانی و حمایت کند و برای حفظ جان او دعا نماید.

 

ملت مسلمان با قاطعیت ا من با اعتثقاد کامل بخدای یگانه و نبوت رسول اکرم(ص) و امامت ائمه اطهار(ع)و ولایت فقیه چه شهید شوم و یا با پیروزی برگردم به احدی الحسنین دست یافته ام و لذا نه برای من گریه نکنید و نگران من نباشید.


***
وصیت نامه شهید حسن موحدى متولد 19دیماه 1345 شهادت 1362 عملیات والفجر 4
"بسم الله الرحمن الرحیم"


در حالتى این وصیتنامه را مى‌نویسم که تصور مى‌کنم که سند مرگ خود را امضاء مى‌کنم با حالتى در این راه قدم بر میدارم که عاقبتش را نور و سعادت مى‌بینم که اگر خداوند قبول کند انشاءالله مرگ من فوزى و پیروزى براى اسلام باشد.


مادر عزیزم سلام چون در راهى قدم نهادم که راه حق است و تو بهترین مشفق من در این راه بودى خدا را شکر مى‌نمایم و توفیق روز افزون شما را از خداوند خواهانم چون ممکن است اگر لایق باشم توفیق مبارزه و کشته شدن در راه خدا نصیبم شود.

 

یک وصیت به عموم مردم ایران دارم و آن این است که پشتیبان ولایت فقیه باشید هرگز این ریسمان الهى را رها نسازید که نابودى شما در گسسته شدن این ریسمان است از امر امام پیروى کنید و خواهش میکنم که اگر پیش امام رفتند از جانب من دست امام را ببوسند. خدایا من در دنیا نتوانستم آن وظیفه‌اى که به من محول کردى انجام دهم شاید جانم که آن هم هدیه تو به من است و من به امانت نزد خود نگه داشته بودم خدمتى در راه پیشرفت دین تو کرده باشم.


در مجالس قرائت قرآن و روضه‌خوانى حضرت اباعبدالله الحسین حتما شرکت نمایید و تا آخرین قطره خونتان امام عزیز و اسلام را یارى نماید در خاتمه توفیق شما را از خداوند منان خواستارم از جانب من از تمام رفقا و دوستان و قوم و خویشان حلالیت بطلبید و دعا کنید که خداوند اعمال و کردارهاى ما را بپسندد و مورد قبول قرار دهد.


***
وصیتنامه شهید محمدحسن تقوی آزاد متولد 25/2/42 شهادت 29/12/60


خدایارهبر مسلمانان، امام خمینی راتا ظهور حجت بن الحسن (عج)درپناه خودت محافظت فرما. خدایا سپاس بیکران برتوپروردگارجهانیان که جان ناقابل من را گرانبها خریدی ومن را به بزرگترین آرزویم که برای رسیدن به آن لحظه شماری کردم، رساندی.

 

امت شهید پرور،شما هنگامی بزرگترین خدمت رابه ماکرده اید که درادامه راه ماازخودسستی نشان ندهید وتامرز شهادت ایستادگی کنید.شماای امت شهید پرور،ازوجود گرانقدر وپرمایه ولایت فقیه بالاترین استفاده ها راببرید تابرای همیشه پیروز وموفق باشید.

 

درود برشما پدر ومادی که درآن هنگامی که من ازشما تقاضای رضایت نامه برای اعزام به جبهه کردم شما با میل و رغبت کامل رضایت دادید.درود برشماامت همیشه درصحنه ای که بامجاهدت خودتان تمامی ابرقدرتها و منافقین داخلی رابه زانو درآورده اید. من با ایثار جان خود در راه الله زندگی ابدی رابرای خودخریدم ودست از زندگی ظاهری شستم و ازتک تک شما هم صمیمانه تقاضادارم که بااطاعت ازرهبری امام خمینی که هرکلام اونوید بخش تمامی مستضعفین جهان است درراه اسلام گام برداریدوخودرامفتخر وسرافرازکنید.

 

به امید آن روزی که عدالت اسلامی سراسر گیتی راباظهور هرچه زودترحجت ابن الحسن(عج) فراگیرد.


***
محمد بشخم تولد 10/12/1335 شهادت12/1/1359


پس ازتقدیم سلام می خواستم پیام شادی آفرین خودرابه شمابرسانم وآن شهادت من است وازاینکه من رفتم وشمادیگرنتوانستید مراببینید ناراحت نباشید’این وظیفه هرشخص مسلمان می باشد که درراه اسلام وراه خداجهادکندومن خوشحالم ازاینکه دراین راه می روم چون عبادت من عبادتی که خداپسندباشد نبود ومی بایست بالاخره راهی را انتخاب کرد تامورد عفوخداقرارگرفت ولی من نمی دانم که آیاخداازمن راضی شده یانه؟ولی ناامیدی بدترین گناه است.

 

سعی کنید که فرزندانم راخوب تربیت کنیدتا در راه خداپیش بروند. باید همواره عمل خود را بررسی کنیم و مراقبت نماییم و ببینیم که آیابرای فردای خود کاری کرده ایم یانه؟


***

شهید محسن آّبکار شهادت: 7/12/65 محل شهادت: شلمچه


همیشه و در همه حال به یاد خدا باشید و به او توکل کنید هیچ پیروزی شما را مغرور نسازد، همواره امام را دعا کنید او که ما را از منجلاب سیاهی طاغوت رهانید و با اسلام واقعی آشنا ساخت، هر کس حرفی ضد انقلاب زد با او مقابله کنید با ضد انقلاب به مبارزه برخیزید. نگذارید با کارهای منکر خونهای شهدا پایمال شود.

 

در برابر سختیها مقاوم باشید و با تربیت صحیح فرزندانتان پیام انقلاب را به تمام جهان گسترش دهید و این انقلاب را به انقلاب حضرت مهدی(عج) متصل سازید. به امید ظهور منجی بشریت حضرت مهدی (عج). به خانواده ام توصیه می کنم در صورتیکه فوز عظیم شهادت که بالاترین درجه سعادت است نصیبم شد صبر پیشه کنید و در برابر سختیها مقاوم باشید و بدانید فرزندان شما امانتی از سوی خدا هستند.

 

***
شهید علی خوش نژاد شهادت 17/12/1364 محل شهادت: فاو


بعنوان یک مسلمان که اعتقاد قلبی به خدا و پیامبر(ص)و ائمه اطهار(ع) دارد وصیت می کنم امام را یار باشید و در خط او گام بردارید در کمبودها مقاوم باشید و این را به یاد داشته باشید که همه چیز فانی است و تنها او باقی است. انقلاب ما خدایی است، بنابراین هر کس به آن و رهبری آن پشت کند و برخلاف آن تلاش نماید و توطئه کند عاقبت خوبی ندارد و به عقوبت گرفتار می آید از ملت بزرگ ایران می خواهم، امام را تنها نگذارید و تبعیت از او را از دل و جان پذیرا باشید و ثابت کنید که اهل کوفه نیستید از جوانان سرزمینم می خواهم که طوری رفتار کنند که در شان انسان حقیقی است از رفتار مبتذل پرهیز کنند.

 

از والدینم می خواهم دعا کنند مرا در زمره شهدای کربلا قرار دهند. بعد از شهدا به هر طریق راه آنان را ادامه دهید. بر مصیبتها و مظلومیت سید الشهدا(ع) اشک بریزید. از ملت ایران می خواهم تا زمینه ساز ظهور آقا امام زمان (عج) باشند، تا او بیاید و جهانی را پر از عدل و داد نماید. خداوند فرج امام زمان (عج)را نزدیک، عمر رهبر انقلاب را طولانی و توطئه دشمنان اسلام را خنثی و پرچم اسلام را بر فراز بلندترین قله های جهان قراردهد و رزمندگان اسلام را در تمامی سنگرهای حق علیه کفر و بیداد در سراسر کشورهای اسلامی موفق و پیروز بدارد.


***

محسن روحانی شهادت 11/2/ محل شهادت جزیره مجنون تحصیلات فقه و اصول مسوول آموزشی و عقیدتی سپاه 65


اگر به من بگویند چه آرزویی داری؟ می گویم: آرزو دارم خدا توفیق دهد تابتوانم به جبهه رفته و دین خود را به اسلام و شهدا ادا کنم. راستی در جبهه چه می گذرذ؟ اسلام چه جذابیتی ایجاده کرد است؟ چرا فرزندان اسلام کانون گرم خانواده را عاشقانه رها کرده و به سنگرهای کوچک جبهه می روند؟ چرا زندگی شیرین برای آنان تلخ است و انتظار مرگ در راه خدا را می کشند؟و به چه علت شهادت برای آنان بالاترین آرزو و مهمترین دعای نماز شبشان درخواست شهادت مخلصانه از خداوند است؟


پدران مادران خواهران برادران، دوستان و آشنایان دست از ما بشویید، ما متعلق به خودمان نیستیم. ما را بخدا هدیه کنید تا خداوند بزرگ سعادت را به شما عنایت فرماید. دوری ما را با صبر نیکو تحمل کنید و مرگ ما را صبورانه بپذیرید تا خدا اجر صابران را به شما عطا کند.ما در راهی قدم گذاشته ایم که به رستگاری اش ایمان داریم... خدایا!عاقبت ما را ختم به شهادت فرما.


***
شهید محمد حسن آتش جامه شهادت 10/4/61 محل شهادت: آبادان


بنده طبق دستور خدا، رسول خدا و اطاعت از فرمان امام و رهبر عظیم الشأن بر خود لازم دانستم که عازم جبهۀحق علیه باطل شوم جهت حفظ اسلام و قرآن و کشورم و هیچ چیزی مرا وادار نکرده مگر عقلم و ایمانم و امیدوارم همگان با پیروی از دین و ایمان و قرآن، اسلام را حفظ نموده و لشگر کفر را نابود سازند این جانب هم وظیفه دارم و مسئولم تا دشمن هست و من زنده ام از پای ننشینم بر پدر و مادرم لازم میدانم و سفارش می کنم در رابطه با امانت خداوندی بی صبری نکنند ما همه امانت های خداوند هستیم و امیدوارم خداوند از ما راضی باشد و شما پدران و مادران امانت خداوند را به خدا تحویل دهید و این ممکن نمی شود مگر به راه حق فرستادن فرزندانتان و در فراق آنان صبر نمایید تا از این طریق دین خدا و اسلام یاری شود از خانواده ام می خواهم پشت سر جنازه ام گریه نکنند تا دشمن شاد نشود اگر جنازه ام پیدا نشد قصه نخورید انشاء الله وقتی راه کربلا باز شد موقعی که به زیارت آن حضرت مشرف شدید یادی از شهید خود کنید. انشاء الله خداوند مرا قبول کند.


***
شهید محمد تقی شرعی شهادت: 18/12/65 محل شهادت: شلمچه


آنان که جهت پاسداری از شرف اسلام و حاکمیت بخشیدن به احکام و جهانگیر شدن بانگ تکبیر به معرکه آمدند و با نمایش صلابت ایمان، صلابت مرگ را رنگ باختند، آنان با ترسیم خونرنگ شهادت بنیان تمدن نوین را پی ریزی کردند و کنگره تمدن الحادی غرب و شرق را فرو ریختند...


برادران طلبه اکنون وظیفه ما از همیشه سنگین تر است چراکه با آشکار شدن قدرت اسلام در هجوم فرهنگ دشمنان اسلام هدف اول حوزه های علمیه شیعه است، زیرا حوزه تشیع مبانی انقلاب را تعیین می کند و روحانیت روح تعهد و فداکاری در راه آنرا ترویج می دهد.


در راه تحقق همه جانبه نظام اسلامی مشکلات عملی و علمی فراوان است ...گسترش بینش سیاسی و اجتماعی، بعد از انقلاب در حوزه ها از مسایل مهم است... رسالت جهانی اسلام و انقلاب باری است که بدون شناخت صحیح روابط اجتماعی و مقتضیات سیاسی مشکل به مقصد می رسد.


اگر هدف حوزه ابلاغ پیام انبیا الهی و ترسیم صحیح مسیر ائمه هدی و جهانی نمودن انقلاب اسلامی و مضمحل نمودن استکبار جهانی و دفاع از حریم ارزشها در مقابل هجومهای سهمگین فرهنگی دشمن و نجات مستضعفین در بند گیتی وهدفهای والای دیگر است، باید بدانیم که دسترسی به این اهداف گرانسنگ، جز با تهذیب نفس مسیر نمی گردد.


***
شهید مجید آبکار شهادت: 2/1/61 محل شهادت: کرخه بنام مشتری خون


شهیدان،سلام برحاملین وحی اوبربشر یعنی پیامبران گرامی الخصوص خاتم نبوت محمد رسول الله(ص) ودرود برسلاله پاک ایشان وسلام برروشن کننده راه ایشان که ولایت فقیه باشند الخصوص حضرت آیت الله موسوی خمینی ویاری دهندگان ایشان ومبارزین جان برکف. درابتدا ازتمام اقشار ملت ایران می خواهم که امام وخط اورارهانسازید که حفظ امانت الهی که همان اسلام است بدون این خط مقدور نیست. به تمام پیام رسانان خون شهیدان یعنی تمام روحانیت ودانشجویان عزیز توصیه می کنم که دست ازفعالیت برندارید ومسلح به سلاح خداشوید وباجهد وکوشش خستگی ناپذیرخود درخط اجتهاد ودرک تعالیم اسلامی بکوشید.


پایان پیام/

 

عذری صفری

کد خبر 69879

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =