اسناد فرهنگی جنگ قدرت فرهنگسازی دارد

رئیس مرکز ملی اسناد و کتابخانه دفاع مقدس گفت: اسناد فرهنگی جنگ ریشه در اعتقادات و فرهنگ دینی و عاشورایی ما دارد که همین عامل ایستادگی ملت ایران در 8 سال دفاع مقدس شد.

سرهنگ کاظم فرامرزی، رئیس مرکز ملی اسناد و کتابخانه دفاع مقدس در مراسم اختتامیه نمایشگاه اسناد افتخار دفاع مقدس در گفت و گو با خبرنگار شبستان گفت: دومین نمایشگاه اسناد افتخار که همزمان با سومین روز هفته دفاع مقدس در پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس آغاز به کار کرده است از آن جهت دارای اهمیت امی باشد که اسناد منتشر شده توسط راویان و ناظران دفاع مقدس جمع آوری شده و دارای ارزش والایی از لحاظ واقعی بودن و سندیت داشتن وقایع تاریخی ایران به خصوص دفاع مقدس است.

 

وی با بیان اینکه امروز بعد از گذشت 23 سال از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران هنوز اسنادی از آن دوران مقدس وجود دارد که برای مردم منتشر نشده اند، گفت: دفاع مقدس فرصتی مغتنمی است، تا نسلی که در آن دوران حضور نداشتند بتوانند وقایع جنگ را لمس کنند. بنابراین یکی از نیازهای جامعه امروز ما این است که راویان و ناظران حادثه در دوران مقدس در خلق حماسه آفرینی نقش داشته اند تمام ابعاد وجودی جنگ را در قالب اسناد دفاع مقدس برای نسل امروز نقل کنند.

 

سرهنگ فرامرزی بر اهمیت برگزاری نمایشگاه دفاع مقدس تاکید کرد و افزود: متاسفانه 80 درصد منابع درسی دانشجویان رشته تاریخ که در دانشگاه های سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند توسط نویسندگان غربی تالیف شده است که برخی از منابع آن فاقد اسناد واقعی و تاریخی کشورمان است، از آنجا که بن مایه تاریخ رای ثبت وقایع تاریخی، دسترسی مورخان و محققان و نویسندگان به اسناد واقعی لذا برای جلوگیری از عرضه وارداتی تاریخ کشورمان توسط نامحرمان و نویسندگان غربی باید منابع اطلاعاتی دفاع مقدس را شناسایی و احصا و تاریخ واقعی کشور را به مورخان و پژوهشگران در قالب سند ارایه کنیم.

 

رئیس مرکز ملی اسناد و کتابخانه دفاع مقدس با بیان اینکه جوهره انقلاب اسلامی صبغه فرهنگی داشته و دارد، تصریح کرد: این اسناد فرهنگی جنگ هستند که قدرت فرهنگسازی دارند. در واقع دفاع مقدس و عامل ایستادگی ملت ایران در مقابل دشمنان متجاوز، ریشه در اعتقادات و فرهنگ ما که همان فرهنگ عاشورایی است داشته که در نهایت ما را به پیروزی رساند.

 

وی خاطرنشان کرد: با جمع آوری اسناد پرافتخار دفاع مقدس ایستادگی و مقاومت مردم غیور ایران را باید در قالب پیام انقلاب و جنگ به سایر ملل جهانی انتقال بدهیم، برای نمونه می توان علایم بیداری اسلامی که در کشورهای مسلمان منطقه مانند چشمه جوشانی فوران کرده را نام برد که برگرفته از همین فرهنگ عاشورایی ایرانیان است که بیداری قیام مردم را در مقابل ظلم و استبداد را امکان پذیر ساخته است.

 

رئیس مرکز ملی اسناد و کتابخانه دفاع مقدس با بیان اینکه دفاع مقدس علاوه بر بعد نظامی در زمینه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی هم حرفی برای گفتن دارد، در ادامه گفت: عملکرد ما در طی دو دهه گذشته به سمت و سوی معرفی دفاع مقدس از منظر سیاسی و نظامی بوده، در حالی که در سایر زمینه ها حرفی برای گفتن داریم که با برگزاری این نمایشگاه سعی کردیم، مخاطبان را علاوه بر آشنایی با بعد نظامی با دیگر بعدهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دفاع مقدس آشنا سازیم.

 

وی با اشاره به اینکه در این نمایشگاه اسناد تاریخی مرتبط با دفاع مقدس قبل از سال 59 و بعد از تیر 67 در معرض دید عموم قرار گرفت، خاطرنشان کرد: ما باید راویان واقعی جنگ را که در حال حاضر در قید حیات هستند ارزشمند شمرده و از گفته های آنان در قالب اسناد دفاع مقدس استفاده کنیم، چرا که زمانی فرا خواهد رسید که اینان دیگر در قید حیات نباشند و ما تنها باید به اسناد باقی مانده از دوران جنگ اکتفا کنیم.

 

سرهنگ فرامرزی در پایان به اهداف برپایی این نمایشگاه اشاره و تصریح کرد: انسجام بخشی بین مراکز متعدد و متولی در دفاع مقدس و برقراری ارتباط با مراکز مرتبط با دفاع مقدس که به صورت متفرقه فعالیت می کنند از اهداف برگزاری نمایشگاه است.

 

پایان پیام/
 

کد خبر 69873

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =