عرصه های قرآنی بعد از پیروزی انقلاب در کشور متحول شد

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه قبل از انقلاب عدد حافظان قرآن ازعدد انگشتان دست تجاوز نمی کرد، گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی موج گسترده ای ایجاد شد و تحولی در عرصه های قرآنی در کشور و حوزه به وجود آمد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، حجت الاسلام والمسلمین سید احمد خاتمی در مراسم آغاز سال تحصیلی مرکز تخصصی تفسیر حوزه علمیه قم، با اشاره به اینکه بحث سطح یک حوزه در حال بازنگری و تدوین است، افزود: طی جلسانی که در این خصوص برگزار شده است بازنگری در سطح یک حوزه مطرح شد و به تصویب رسید.

وی با اشاره به عناوین این طرح تصریح کرد: قرآن، حدیث، تاریخ اسلام، فقه، اصول و ادبیات از جمله این عناوین است.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه با اشاره به رونق مباحث قرآنی و تفسیری در حوزه های علمیه بعد از پیروزی انقلاب خاطر نشان کرد: گلستان قرآن در حوزه باید بارورتر و میوه های آن معطرتر شود.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب عدد حافظان قرآن از عدد انگشتان دست تجاوز نمی کرد، افزود: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی موج گسترده ای ایجاد شد و تحولی در عرصه های قرآنی در کشور و حوزه به وجود آمد و در حال حاضر هزاران حافظ قرآن داریم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خطاب به طلاب مرکز گفت: شما امیدهای تفسیری حوزه هستید و باید این مساله را از ذهن خود بیرون کنیم که در عرصه تفسیر بگوییم کار زمین مانده ای نیست.

وی تاکید کرد: قرآن کتاب نو و تازه است و محقق نباید بگوید کارها انجام شده و کار زمین مانده ای باقی نمانده است، تا قیامت هم در این عرصه کار شود باز هم مطالب قابل تحقیق و پژوهش وجود دارد.

حجت الاسلام والمسلمین خاتمی، داشتن مجله علمی قرآنی را حداقل امکان رشته تخصصی تفسیر دانست و تاکید کرد: باید این رشته تخصصی مجله فاخر قرآنی داشته باشد تا مرجعی برای دانشکده های قرآنی در سراسر کشور باشد.

وی با بیان اینکه حضور فارع التحصیلان این رشته در عرصه فرهنگی قرآنی کشور یک ضرورت است، تاکید کرد: این گونه مراکز نیروی قرآنی تربیت می کند و صدا و سیما می تواند به بهترین شکل از این ظرفیت ها استفاده کند.

پایان پیام/

 

کد خبر 69796

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =