طراحی نظام جامع آموزشی متناسب با نقشه تحول حوزه

معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران از طراحی نظام جامع آموزشی متناسب با نقشه تحول حوزه براساس منویات مقام معظم رهبری در خصوص لزوم تحول در حوزه های علمیه خواهران خبر داد .

 

حجت الاسلام سید مهدی حسینی، معاون آموزش حوزه های علمیه خواهران ضمن اعلام برنامه های مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال تحصیلی جدید از طراحی نظام جامع آموزشی متناسب با نقشه تحول حوزه و راه اندازی سیتم انتخاب واحد اینترنتی خبر داد و به خبرنگار شبستان گفت: طبق منویات مقام معظم رهبری در بحث تحول حوزه، معاونت آموزش این مرکز در حال بازنویسی و بازطراحی آموزشی حوزه خواهران است.
وی در توضیح و تشریح این طرح جامع آموزشی تصریح کرد: برای طراحی و اجرای این نظام آموزشی چند پروژه مهم و اساسی مانند پروژه نیازسنجی، ارزیابی برنامه آموزشی فعلی و بازنگری در اهداف حوزه های علمیه خواهران انجام شده و در طراحی برنامه جدید، از نظرات صاحب نظران و کارشناسان حوزوی و دانشگاهی و اندیشمندان کشوری استفاده شده است.

 

حجت الاسلام حسینی هدف از اجرای این طرح را زمینه سازی برای پاسخگویی حوزه متناسب با نیازهای زمان برشمرد و افزود: پاسخگویی حوزه نسبت به نیازهای داخلی حوزه، نیازهای نظام اسلامی و متناسب با نیازهای جامعه جهانی و تربیت بانوان مجتهد از جمله اهداف طراحی این نظام هستند. همچنین اهداف دیگری که در نظام کنونی به آن توجه نشده است در این برنامه پیش بینی شده تا خواهران حوزوی بتوانند افق های بلندتری را پیش رو داشته باشند.

معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در رابطه با مراحل اجرایی این طرح خاطرنشان کرد: کار مطالعاتی این طرح بیش از یکسال است که آغاز شده و پیش بینی می شود تا یک یا دو ماه آینده بتوان از طرح رونمایی کرد. کارهای کارشناسی طرح نیز تا دی و بهمن سال جاری به اتمام رسیده و به شورای عالی حوزه ارائه می شود و امیدواریم که در صورت موافقت شورای عالی حوزه، از سال تحصیلی آینده اجرایی شود.


وی افزود: راه اندازی سیستم انتخاب واحد و واگذاری این امر به مدارس از جمله برنامه های این معاونت در سال جدید است که برنامه ریزی ها و زیرساخت های لازم برای این کار انجام شده و از ترم دوم نیز اجرایی می شود. 
حجت الاسلام حسینی خاطرنشان کرد: معاونت آموزش در این طرح، یک دوره کامل تحصیلی 5 ساله را به شکل کلی برای خواهران طلبه طراحی و تنظیم کرده و به مدارس ابلاغ می کند سپس مدارس و مراکز حوزوی سراسر کشور با توجه به تواناییها و امکانات خود در زمنه استاد، تعداد کلاس ها و دروس پیش نیاز، تصمیم می گیرند که چه دروسی را به خواهران ارائه کنند و طلاب نیز مجاز هستند که با توجه به شرایط خود واحدهای کمتر یا بیشتری را برای هر ترم انتخاب کنند. 


معاون آموزش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران افزود: شیوه انتخاب واحد در این طرح از طریق اینترنت است که به هر طلبه ای کد اینترنتی داده می شود و نیازی به پر کردن فرم های انتخاب واحد و .. نیست. 
وی با اشاره به فارغ التحصیلی خواهران حوزوی در مقطع سطح 3(کارشناسی ارشد) از برنامه تکمیل هرم آموزشی حوزه و راه اندازی مقطع سطح 4 (دکتری) برای خواهران خبر داد و گفت: تکمیل هرم آموزشی نیز از جمله برنامه های دیگری است که به موازات سایر طرح ها، برنامه ریزی شده و آماده ارسال به شورای عالی حوزه است. در حال حاضر راه اندازی مقطع سطح 4( دکتری) برای 4 استان تهران، قم، اصفهان و خراسان رضوی برنامه ریزی شده است. 

پایان پیام/ 

 

کد خبر 69769

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =