سرانه آموزشی ۱۲ استان کمتر از میانگین کشوری است/نیاز به ساخت ۳۴ هزار کلاس درس

خبرگزاری شبستان: رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گفت: برای رسیدن به شاخص استاندارد باید بالغ بر ۳۴ هزارکلاس درس(حدود ۵ میلیون مترمربع فضای آموزشی جدید ) در کشور ساخته شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، نشست مشترک رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، رییس سازمان نوسازی و تجهیز مدارس و جمعی از خیرین مدرسه ساز برگزار شد.

 

محمدباقر نوبخت در دیدار با رئیس سازمان نوسازی مدارس و جمعی از خیرین مدرسه ساز ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده در ساخت فضاهای آموزشی و مشارکت خیرین در این عرصه ، صرف هزینه در ساخت و توسعه فضاهای آموزشی را سرمایه گذاری هدفمند برای تحقق توسعه کشور دانست و اظهار کرد: برای اتمام پروژه هایی که به همت خیرین آغاز شده است باید اولویت قائل باشیم و منابع این بخش را به هر شکل تامین کنیم.

وی افزود : نسبت به تعهدات نظام برنامه ریزی کشور در قبال مشارکت خیرین در ساخت و توسعه فضاهای آموزشی توجه جدی داریم.

 

همچنین دکتر نمکی، معاون فرهنگی سازمان برنامه و بودجه نیز در این نشست با تشکر از اقدامات انجام شده در ساخت مدارس گفت: بزرگترین اولویت سازمان برنامه و بودجه وفای به عهد در قبال تعهدی است که نسبت به مشارکت خیرین مدرسه ساز وجود  دارد.

وی همچنین تاکید کرد: تخصیص اعتبار در بخش فضاهای آموزشی را سرمایه گذاری زیربنایی و دارای آینده تضمین شده می دانیم.

 

دکتر مهراله رخشانی مهر، معاون وزیر آموزش و پرورش نیز در این جلسه آخرین وضعیت فضاهای آموزشی و برنامه های سازمان نوسازی مدارس را برای ارتقای شاخص فضاهای آموزشی کشور را تشریح نمود.

 رئیس سازمان نوسازی مدارس گفت: میانگین سرانه فضاهای آموزشی در کشور به ازای هر دانش آموز حدود ۵/۱۸ مترمربع است که در این شاخص استان های یزد ، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد با سرانه ای بیش از  ۸ مترمربع در بهترین وضعیت به لحاظ بهره مندی از فضاهای آموزشی قرار دارند.

 

سرانه آموزشی 12 استان کمتر از میانگین کشوری است

 وی افزود: در همین ارتباط ۱۲ استان سرانه ای کمتر از میانگین کشور دارند که  از آن جمله می توان به استان های البرز، سیستان و بلوچستان ، آذربایجان غربی ، خراسان رضوی و تهران اشاره کرد.

نیاز به 5 میلیون متر مربع فضای آموزشی جدید

معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: یکی از اولویت های اصلی سازمان نوسازی مدارس کشور ارتقای سرانه میانگین تمام استان های کشور به بالاتر از ۵/۱۸ مترمربع است که برای رسیدن به این شاخص باید بالغ بر 34 هزارکلاس درس(حدود ۵ میلیون مترمربع فضای آموزشی جدید ) در کشور ساخته شود.

 

رخشانی مهر در بخش دیگری از گزارش خود افزود: از مهم ترین طرح های اجرا شده برای بازسازی فضاهای آموزشی کشور در سال های اخیر می توان به «طرح تخریب و بازسازی  مدارس فرسوده و مقاوم سازی مدارس بدون استحکام» اشاره کرد که در طی حدود 10 سال  اخیر بالغ بر 64 هزار کلاس درس تخریب و بازسازی  و حدود 30 هزار کلاس مقاوم سازی شده است که 50 درصد مدارس نیازمند اجرای این طرح را شامل می شود.

 

افزایش 50درصدی مشارکت خیرین در ساخت فضاهای آموزشی

وی با یادآوری نقش آفرینی خیرین مدرسه ساز در رشد شاخص فضاهای آموزشی کشور گفت: طی سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در مجموع بیش از 20 درصد مدارس کشور به همت خیرین ساخته شده است و این مشارکت در سال های اخیر روندی روبه رشد داشته است؛ به نحوی که در مهرماه امسال سهم مشارکت خیرین در ساخت فضاهای آموزشی به بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

اختصاص صد درصدی اعتبارات  سهم پروژه های خیری از سوی  دولت

رخشانی مهر با تشکر از سازمان برنامه و بودجه در اختصاص 100 درصدی اعتبارات مربوط به سهم پروژه های خیری در سال 96 که برای نخستین بار اتفاق افتاده است، حمایت های این سازمان در تامین اعتبارات این بخش را موجب جذب بیشتر خیرین مدرسه ساز برای مشارکت در ساخت فضاهای آموزشی ارزیابی و پیشنهاد کرد: اعتبارات مربوط به سهم مشارکت خیرین مدرسه ساز به منظور تسریع در تکمیل و اجرای طرح های آموزشی و جلب رضایت خیرین  در 6 ماهه اول هرسال در اختیار این سازمان قرار گیرد.

 این مقام مسئول گفت : تعامل وزارت آموزش و پرورش با خیرین مدرسه ساز، تاثیر بسزایی در توسعه فعالیت های این نهاد مردمی مرتبط با  نظام تعلیم و تربیت داشته است.

 رخشانی مهر ادامه داد : امسال بیستمین دوره جشنواره های خیرین مدرسه ساز باهدف تکریم، شناسایی و جذب نیکوکاران جدید از اسفندماه 96 آغاز شده است و تا اوایل تیرماه ۹۷ در سایر استان های کشور نیز برگزار خواهد شد.

کد خبر 696708

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha