برپایی نمایشگاه‌های مفهومی روایی ویژه زائران نوروزی جمکران

خبرگزاری شبستان: مدیر آفرینش‌های فرهنگی هنری مسجد مقدس جمکران با اعلام برپایی نمایشگاه‌های مفهومی – روایی در میعادگاه منتظران، گفت: این نمایشگاه ها ارزش‌های اسلامی و سبک زندگی مهدوی را در قالب‌های تجسمی و هنری عرضه می کند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از مسجد مقدس جمکران، مجید سلیمیان در تشریح برنامه‌های مدیریت آفرینش‌های فرهنگی هنری مسجد مقدس جمکران در ایام نوروز به برپایی نمایشگاه‌های مفهومی – روایی در مسجد مقدس جمکران اشاره و اظهار کرد: مسجد مقدس جمکران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین پایگاه‌های زیارتی مذهبی کشور از ظرفیت عظیم و گسترده‌ای در خصوص تبیین ارزش‌های دینی برخوردار است که بهره‌مندی از این ظرفیت فوق‌العاده نیازمند فراهم آوردن بسترهایی فعال، بدیع و موردتوجه مخاطبان است.

 

وی ازجمله این بسترها را برپایی نمایشگاه‌های مفهومی- روایی معرفی کرد و افزود: این نمایشگاه‌ها با بهره‌گیری از شیوه‌هایی نو و مؤثر و در قالب آثار متنی تجسمی می‌تواند در جهت ترویج و تبلیغ ارزش‌های دینی و ترسیم رفتارهای فرهنگی در پرتو مباحث مهدوی به کار گرفته شود.

 

مدیر آفرینش‌های فرهنگی هنری مسجد مقدس جمکران بیان کرد: معاونت فرهنگی مسجد مقدس جمکران در تلاش است تا ضمن همکاری با سایر واحدها، نمایشگاهی جامع را در بخش‌های گوناگون طراحی کرده و در ایام نوروز که این مسجد مقدس میزبان خیل عظیم مشتاقان است، به مرحله نمایش بگذارد.

 

سلیمیان احیای ارزش‌های دینی در پرتو مباحث مهدوی، معرفی حقیقت مهدویت به جامعه به‌ویژه نسل جوان و نوجوان، آشنایی بیشتر و عمیق‌تر با اصل امامت و معرفی حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه)، تعریف مفهوم انتظار، غیبت، ظهور، حکومت ولی‌عصر (عجل الله تعالی فرجه) و برنامه‌های آن حضرت(عج)، تبیین سبک زندگی مهدوی و آشنایی با دفاع مقدس را از مهم‌ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه برشمرد.

 

وی فعالیت این نمایشگاه را در سه حوزه اصلی، فرعی و معرفی فعالیت‌ها دانست و گفت: در بخش اصلی و با همکاری با برخی از دفاتر و سازمان‌های فعال در حوزه مهدویت ازجمله مرکز تخصصی مهدویت، آینده روشن، مشق عهد و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه) تلاش شده است تا در جهت ارائه مباحث مهدویت، جایگاه امامت در نظام اعتقادی اسلام، معرفی امام زمان (علیه‌السلام)، زمینه‌سازی ظهور، انتظار، غربت امام(عج)، آسیب‌شناسی مهدویت، علائم و شرایط ظهور و مدینه فاضله گام برداشته شود.

 

مدیر آفرینش‌های فرهنگی هنری مسجد مقدس جمکران در تبیین فعالیت‌های فرعی نمایشگاه، ابراز کرد: در بخش فرعی این نمایشگاه و با همکاری نهادها و مراکزی همچون حرم مطهر حضرت معصومه (سلام الله علیها)، بنیاد حفظ ارزش‌های دفاع مقدس، مجمع جهانی اهل‌بیت (علیهم‌السلام)، دانشگاه ادیان و مذاهب، نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و موسسه مصاف تلاش شده است تا ارزش‌های اسلامی و سبک زندگی مهدوی در قالب‌های تجسمی و هنری به منصه ظهور گذاشته شود.

 

سلیمیان ابراز کرد: در بخش سوم این نمایشگاه نیز سعی شده است تا زائران با نوع فعالیت‌ها و برنامه‌های مسجد مقدس جمکران که از ابتدای سال جاری تاکنون اجراشده است، آشنا شوند و در جریان حجم فعالیت‌ها و نوع خدمتی که از سوی خادمان این مسجد مقدس ارائه می‌گردد قرار گیرند.

 

وی با اشاره به اینکه در برپایی این بخش از نمایشگاه نیز واحدهایی همچون موکب، متبرکات، تکریم زائرین، گل نرگس و دیگر بخش‌های مسجد مقدس جمکران همکاری و فعالیت داشته‌اند، خاطرنشان کرد: امید است برپایی این نمایشگاه که همچون سال‌های گذشته باسابقه‌ای فرهنگی درصدد تبیین معارف اسلامی و مهدوی است به اهداف از پیش تعیین‌شده خود دست‌یافته و مورد استقبال زائران این مکان مقدس قرار گیرد.

کد خبر 696457

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha