اطلس مناطق بحرانی در کل کشور تهیه شود/ کارنامه مدیریت بحران در سال ۹۶ قابل قبول بود

خبرگزاری شبستان: وزیر کشور با اشاره به اینکه باید اطلس مناطق بحرانی در کل کشور تهیه شود، گفت: باید در این اطلس مشخص شود که نقاط بحرانی در کجا هستند و چه ویژگی هایی دارند تا منابع خود را بر اساس اولویت‌ها توزیع کنیم.

 
به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، نشست مشترک مدیران کل مدیریت بحران سراسر کشور عصر امروز شنبه ۲۶ اسفندماه با عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در محل این وزارتخانه برگزار شد. رحمانی‌فضلی در این نشست با بیان اینکه در سال ۹۶ با توجه به تعداد بحران‌های طبیعی که با آن روبه‌رو بوده ایم هماهنگی بسیار خوبی با دستگاه‌های متولی بحران صورت گرفت، اظهار داشت: کارنامه مدیریت بحران در سطح استان‌ها و ملی در سال ۹۶ کارنامه قابل قبولی بود.
 
 
وی با بیان اینکه ایران به عنوان کشوری مستعد در زمینه بلای طبیعی به شمار می رود که این موارد با خشکسالی، ریزگردها و فرونشست ها روز به روز در حال افزایش است، تصریح کرد: در سال ۹۷ در حوزه مدیریت بحران باید با هماهنگی و آمادگی بیشتر و برنامه ریزی دقیق تر و آموزش موثرتر اقدام کنیم.
 
 
قائم مقام رییس شورای عالی مدیریت بحران کشور تاکید کرد: عموما کار مدیریت بحران بدین گونه شکل گرفته که بعد از وقوع حادثه اقدام می‌کند که البته در این زمینه تمامی دستگاه‌ها و نهادها پای کار هستند و هماهنگی خوبی وجود دارد اما این کار کافی نیست بلکه باید هر وزارتخانه طرح جامعی از مناطق بحرانی با اولویت های کار وزارتخانه خود تهیه و ارائه کند.
 
 
رحمانی‌فضلی با بیان اینکه مدیریت بحران همانطور که از اسمش پیداست دارای خاصیت نظارتی و مدیریتی در زمان بحران است، گفت: مدیریت بحران به عنوان یک نهاد هماهنگ کننده موظف است نسبت به نظارت و مدیریت بحران اقدام کند و نباید وارد فاز اجرایی شود.
 
 
رحمانی فضلی آموزش ها در مدیریت بحران را کافی ندانست و گفت: آموزش‌های مدیریت بحران باید دقیق تر و با علم روز انجام گیرد در همین زمینه باید از ظرفیت بسیار خوب صدا و سیما در آموزش مدیریت بحران بهره برد و باید کار موثرتر در حوزه آموزش مدیریت بحران در سال ۹۷ انجام بگیرد.
 
 
وی  تاکید کرد: تمامی دستگاه‌های متولی در مسئله بحران باید برنامه‌های پیشگیری از وقوع بحران را هرچه سریعتر به این ستاد ارائه کنند.
 
 
وزیر کشور بر افزایش نقش شرکت‌های بیمه گر در زمان وقوع بحران اشاره کرد و گفت : در همه جای دنیا در هنگام وقوع بحران بیمه ها نقش اول را ایفا می کنند به طوری که وقتی منازل مردم بیمه شود آنها به دلیل اینکه متحمل هزینه های بیشتری نشوند اقدام به پیشگیری و آموزش های لازم در این رابطه می کنند بنابراین باید از ظرفیت بیمه ها برای پیشگیری بهترین استفاده را انجام داد و اگر در  این رابطه نیاز به قانون جدید وجود دارد حتما لایحه آن را تدوین و ارائه کنید تا در اسرع وقت در دولت بررسی و به مجلس ارائه کنیم.
 
 
 قائم مقام رییس شورای عالی مدیریت بحران کشور تشکل های مردمی و سازمانهای مردم نهاد را به ظرفیتی بالقوه برای یاری رساندن به مردم در زمان بحران عنوان کرد و گفت: باید هر استان تشکل‌های مردمی و سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه بحران را شناسایی و نسبت به توانمندسازی و آموزش آنها اقدام کند.
 
 
وی بیان کرد: باید اطلس مناطق بحرانی در کل کشور تهیه شود و در این اطلس مشخص شود که نقاط بحرانی در کجا هستند و چه ویژگی هایی دارند تا منابع خود را بر اساس اولویت‌ها توزیع کنیم.
 
 
وزیر کشور با بیان اینکه برنامه دولت و رئیس جمهوری نسبت به بازسازی بافت فرسوده در حوزه شهری برنامه بسیار خوبی است، گفت: طرح جامع بازسازی روستایی را هرچه سریعتر تهیه کنید تا آن را  تقدیم رئیس جمهوری کنیم.
کد خبر 696391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha