عرصه بسیج سازندگی، عرصه خدمت رسانی و محرومیت زدایی است

بسیج، یکی از موفق ترین تجارب انقلاب اسلامی ‌است و این قشر آمادگی فعالیت‌های همه جانبه در عرصه‌های دفاع و امنیت، فرهنگی و سازندگی را داراست.

خبرگزاری شبستان//خراسان شمالی


بسیج یکی از موفق ترین تجارب انقلاب اسلامی ‌است و این قشر آمادگی فعالیت‌های همه جانبه در عرصه‌های دفاع و امنیت، فرهنگی و سازندگی را داراست و از زمینه‌های فعالیت در عرصه‌های سازندگی گسترش فرهنگ بسیجی می‌توان از نیروهای میلیون‌ها جوان در عرصه فعالیت‌های بسیج سازندگی استفاده کرد.


در اندیشه امام(ره) بسیج نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد، در این نگرش بسیج دیگر صرفاً سازمانی نظامی نیست که فقط در زمان جنگ و برای دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد، بلکه نهادی است وسیع و پاسخگوی نیازهای اساسی و حیاتی جامعه و با اجزای دیگر نظام، چنان هماهنگی و پیوند دارد که انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامی متصور نیست.


بسیج در صورتی می تواند نهادی جامع و شامل جهات متعدد و پایدار شناخته شود که نیازهای دایمی و باورها و ارزش های فرهنگی پدید آورنده آن به روشنی تعریف شوند، این نیازها ممکن است اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا نظامی باشند.


با توجه به جایگاه بسیار حساس بسیج در نشان دادن چهره نظام جمهوری اسلامی و ایجاد جاذبه در درون جامعه برای مشارکت و جذب هر چه بیشتر جوانان و نوجوانان به سمت الگوهای سازنده مبتنی بر هویت ملی و مذهبی بسیج و بسیجی مسئولیتی سنگین را به عهده دارد و می تواند امروزه یکی از پیشگامان سازندگی کشور معرفی شود.


تحقق فرامین رهبر معظم انقلاب با محوریت جهاد اقتصادی در تمام عرصه‏ها، حفظ انسجام نیروهای موجود، غنی‏سازی اوقات فراغت، کمک به دولت در زمینه محرومیت‏زدایی و کمک به ایجاد اشتغال و کارآفرینی، تقویت وحدت و انسجام در بین مردم و حفظ و تقویت باورها با عنایت به شعارهای سال از اهداف بسیج سازندگی برای کار است.


نیروهای بسیج سازندگی به منظور محرومیت‏زدایی در قالب اردوهای جهادی به مناطق مختلف اعزام می‏شوند. با تاکیداتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر پر کردن اوقات فراغت جوانان داشتند در همین راستا ماموریت بسیج سازندگی در سطح استان خراسان شمالی در حال انجام است.


بسیج سازندگی در سراسر کشور به ویژه در استان خراسان شمالی چند هدف مهم را تعقیب و دنبال می‏کند و نخستین هدف آن ترویج فرهنگ خدمت رسانی به اقشار محروم جامعه و زمینه فعالیت جوانان در عرصه های مختلف جهت خودسازی است.


یکی از مولفه‏هایی که شخصیت انسان را شکل می‏دهد، کار است و جوانان و نوجوانان در جریان کار می‏توانند خود را بسازند و آبدیده شوند و ظرفیت‏های خود را به فعلیت برسانند.


کار کردن سبب می‏شود که نوجوانان و جوانان احساس مسئولیت پیدا کنند و مدیریت کردن و مشارکت را در اجتماع تجربه کنند.


در سال 87، 40 هزار نفر روز عملکرد اجرایی در حوزه خدمات رسانی، محرومیت زدایی، کشاورزی و پزشکی در خراسان شمالی به همت جوانان این استان صورت گرفت.


در سال 88 روند اجرایی این طرح با 113 هزار نفر روز، بیش از 100 درصد افزایش عملکرد اجرایی در استان داشته است.


ساخت خانه های روستایی برای محرومان و نیازمندان، اعزام بیش از 400 تیم پزشکی جهت ویزیت رایگان به مناطق و روستاهای محروم از زمان تأسیس این نهاد در خراسان شمالی تا کنون، رنگ‏آمیزی و شاداب‏سازی مدارس،کمک در زمینه ساختن خانه عالم در روستاها و همکاری با شهرداری برای اجرای پروژه‏ها، ساخت و ساز سرویس بهداشتی، حمام و مسکن روستایی، پاکسازی محیط زیست، برگزاری کلاس‏های تقویتی، همکاری با هلال احمر برای خدمت‏رسانی و ... از دیگر فعالیت‏های بسیج سازندگی در استان است.


محمدرضا علایی، مسئول بسیج سازندگی سپاه جوادالائمه (ع) خراسان شمالی در این خصوص می گوید:


بسیج سازندگی یکی از مهمترین و تأثیرگذارترین راه های مقابله با توطئه دشمنان است که کمک به محرومان، آشنایی جوانان با فرهنگ کار و تلاش یکی از مهم ترین اهداف اجرای طرح بسیج سازندگی است.

 

در راستای اجرای این طرح جوانان نه تنها برای مدیریت آینده آماده می شوند بلکه از آسیب ها و انحراف هایی که متوجه جوانان بیکار می شود؛ مصون می مانند.


سال 89 سهمیه بسیج سازندگی استان در راستای اجرای طرح هجرت، 100 هزار نفر روز کار از سوی مرکز اعلام شد، که این سهمیه امسال با 2 برابر افزایش به 200 هزار نفر روز رسیده است.


این طرح سال گذشته در استان با بیش از 2 برابر افزایش سهمیه تعیین شده اجرا شد، که بیش از 213 هزار نفر روز کار در این طرح فعالیت داشتند.


امسال نیز پیش بینی می کنیم که در راستای اجرای طرح بسیج سازندگی بیش از 100 درصد افزایش عملکرد داشته باشیم.


سال گذشته در طرح اردوهای هجرت، 6 خانه برای محرومان ساخته شد.


سهمیه امسال دانش آموزی در طرح هجرت بسیج سازندگی 15 هزار نفر روز است که این سهمیه تاکنون عملی شده و همچنان دانش آموزان زیادی برای شرکت اعلام آمادگی کرده اند.


پیش بینی می شود امسال تا پایان اجرای این طرح بیش از 360 مدرسه استان در راستای اجرای این طرح توسط بخش دانش آموزی بازسازی، زیبا سازی و مرمت شود.


سهمیه امسال دانشجویی استان 27 هزار نفر روز می باشد که در شهرستان بجنورد چهار قرارگاه فعال بسیج "شهید محمدزاده" در روستای حمید، "فجر" در شهر راز، "شهید همت" در منطقه شوقان و "شهید چمران" در منطقه گیفان جهت اجرای این طرح مسقر است.


دبستان تصفیه چی ها، هجرت، هنرستان سید جمال الدین اسد آبادی، مدرسه آزادی و شهید رجایی توسط برادران و مدارس شهید خان کلابی، جانبازان و آزادی توسط خواهران در شهرستان بجنورد کار زیبا سازی، مرمت و رنگ آمیزی صورت گرفته است.


روستاهای "تفتازان، زو، کاکلی، آق قلعه، قیز و ینگه قلعه" در شهرستان شیروان، روستاهای "کوران، بابا قدرت، کبوتر خانه، کوشکی و اتمیز" در شهرستان اسفراین، روستای "کرف، کلاته و ملاویس" در شهرستان جاجرم، "سالن معلم و کانون پسرانه شهید تفاوقی در روستای حصار" شهرستان فاروج کار خدمت رسانی توسط این قشر انجام شده است.


پایان پیام/

نگارنده: آرزو یوسفی

کد خبر 69604

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
0 + 0 =