آموزش مدیران کانون ها، ضرورت اجتناب ناپذیر/ کانون های فرهنگی و هنری یکی از ظرفیت های خلق و رشد هنر دینی است

خبرگزاری شبستان: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت:امروز دنیا تشنه معنویت است و کانونهای مساجد بهترین محل برای پاسخگویی به این نیاز، لذا هرچند توسعه کمی و کیفی کانون ها در این بخش راهگشاست ولی باید با آموزش مستمر مدیران کانونها همراه باشد.

حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی در آستانه هجدهم اسفند، سالروز تشکیل ستادعالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در گفت و گو اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری شبستان  از مجموعه فعالیت ها و اقداماتی که موجب ارتقای بینش معنوی و پرورش فکر، روح و روان انسان شود به عنوان فعالیت مسجدی نام برد و نقش کانون های فرهنگی و هنری مساجد را در تحقق این مهم تأثیرگذار دانست.

 

دبیر هیأت هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی با بیان اینکه قانون تشکیل کانون های فرهنگی و هنری مساجد یکی از مترقی ترین قوانین در عصر حاضر است، اظهارداشت: از آنجایی که مساجد در ادوار گذشته مرکز مهم تصمیم گیری در حوزه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بوده ولی متاسفانه در دنیای معاصر که سازمان ها و نهادهای مدرن به وجود آمدند، نقش محوری مساجد کم رنگ شده است.

 

وی بیان کرد: با توجه به اینکه قانون تاسیس کانون های فرهنگی و هنری مساجد درصدد احیا نقش و کارکردهای واقعی مساجد و همچنین رونق این فضاهای معنوی تدوین شده، لذا به عنوان مترقی ترین قانون شناخته می شود که می تواند با انجام فعالیت های فرهنگی و هنری و جذب قشرهای مختلف به ویژه نوجوانان و جوانان به مساجد، عمران معنوی مساجد را دوچندان کند.

 

فرخنده، با ذکر این مطلب که روح هنر از ابتدا با مساجد ما عجین بوده و مساجد عالم اسلام، پیوند وسیع و عمیقی با هنر داشته است، ادامه داد: این پیوند عمیق هم رو به فراموشی است و ما امروز حتی شاهد تغییر معماری مساجد هستیم، بنابراین فعالیت کانون های فرهنگی و هنری در مساجد می تواند روح این پیوند را هم تعمیق بخشد.

 

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی در پاسخ به این سوال که عملکرد کانون های فرهنگی و هنری مساجد در احیا نقش مساجد و با توجه به ربع قرن تلاش و فعالیت کانون ها چقدر تأثیرگذار بوده است، گفت: در این زمینه باید اثرسنجی شود که تا به حال صورت نگرفته اما طرح هایی که در کانون های فرهنگی و هنری اجرا شده همچون هسته های پژوهشی، طرح چهره به چهره، فعالیت های کتابخانه ای، طرح «پیوند مسجد، مدرسه و منزل» جشنواره های قرآنی مدهامتان و سایر فعالیت هایی که توانسته مخاطبان خاص خود را پیدا کند که اگر کانون های فرهنگی و هنری نبود دایره مخاطبان هم کمتر بود.

 

وی با بیان اینکه کانون های فرهنگی و هنری، تشکل های مردمی ساختارمندی است که نمی توان برایش محدودیت ایجاد کرد، افزود: باید تلاش کنیم شعاع فعالیت ها را گسترش دهیم البته با محوریت مسجد؛ از حضور قشر کودک و نوجوان بیشتر بهره ببریم و برای این گروه سنی هم برنامه های ویژه و مدونی را اجرایی کنیم چراکه مسجد متعلق به همه است.

 

فرخنده، با تأکید بر ضرورت تقویت ساختار کانون های فرهنگی و هنری و همچنین بهره مندی از مشارکت های مردمی با بیان اینکه جلب مشارکت های مردمی صرفا در حوزه اقتصادی و سیاسی تعریف نمی شود، اظهارداشت: جلب و جذب مشارکت مردم در هر حوزه ای باید با مشارکت فرهنگی توأمان باشد و از آنجایی که تجربه ثابت کرده در هر عرصه ای مردم ورود پیدا کرده اند، آن طرح و برنامه موفق بوده، لذا باید از این ظرفیت مردمی به بهترین شکل بهره ببریم.

 

دبیر هیأت هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد خراسان شمالی، با بیان اینکه امروز دنیا تشنه معنویت است و کانون های فرهنگی و هنری می توانند بهترین محل برای پاسخگویی به این نیاز باشند، افزود: هرچند که توسعه کمی کانون های مساجد در این بخش راهگشاست ولی باید توسعه کمی در کنار توسعه کیفی و از همه مهم تر در کنار آموزش مداوم و مستمر مدیران کانون ها همراه باشد.

 

وی با بیان اینکه «فکر و اندیشه» مهم ترین دستورالعمل در حوزه فرهنگ و هنر است، آموزش را یکی از ضرورت های اساسی این حوزه دانست و گفت: گاهی در انجام امور فرهنگی منابع و امکانات در دسترس است اما مهارت و مدیریت کاربردی نیست، از این رو پیوند توسعه کمی کانون ها در کنار توسعه آموزش های مهارتی مدیران کانون ها باید در دستور کار قرار گیرد.

 

فرخنده در پاسخ به این سوال که آیا پیوند فرهنگ و هنر در فعالیت های کانون های مساجد رضایت بخش است یا نه؟! بیان کرد: با توجه به اینکه در حوزه فرهنگی طرح های قابل ملاحظه ای ارائه و اجرا شده، در حوزه هنری باید بیشتر کار شود که جذب هنرمندان به کانون های فرهنگی و هنری، ارتباط مدیران کانون ها با انجمن های فرهنگی و هنری، بهره مندی از شخصیت های آشنا به هنر دینی در مساجد و تهیه بانک اطلاعاتی از علاقه مندی اعضا می تواند این پیوند را تقویت کند و باید گفت یکی از مسیرهای رشد هنر دینی، رشد هنر در کانون های فرهنگی و هنری مساجد است.

 

 

وی، راز موفقیت کانون های فرهنگی و هنری مساجد را در ارتباط گیری و اتصال مداوم و مستمر با هنرمندان، دانشگاهیان و چهره های شاخص اجتماعی و ورزشی اعلام کرد و با بیان اینکه هم افزایی متولیان و ارکان مساجد می تواند مسیر رسیدن به این توفیق را هموار کند، ادامه داد: رشد فکر دینی و آموزه های اسلامی؛ چشم انداز و اهداف مشترک همه متولیان مساجد است لذا باید با احترام به تفاوت ها، زمینه مشارکت و همفکری ائمه جماعات، هیئت امنای مساجد، مدیران کانون ها و فرماندهان پایگاه های بسیج در راستای اجرای برنامه های هدفمند فراهم شود.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با اشاره به اینکه ما باید برنامه هایی را در کانون تعریف کنیم که قشرهای مختلف را به مسجد جذب کند، افزود: با این ارتباط گیری کانون های فرهنگی و هنری هم غنی می شوند و هم می توانند غنی کنند.

 

وی در پایان مجموع اعتبارات کانون های فرهنگی و هنری مساجد از ابتدای سال را مبلغ 60 میلیون تومان از محل اعتبارات ستادعالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور بابت سرانه حمایتی و راه اندازی کانون ها و مبلغ 150 میلیون تومان از محل اعتبارات تملک دارایی استان اعلام کرد.  

 

در حال حاضر ۳۶۴ کانون فرهنگی و هنری در مساجد خراسان شمالی فعالیت دارد.

 

 

 

کد خبر 693165

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha