قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد در خصوص کانون های مساجد/ کانون ها در سبک زندگی ایرانی اسلامی نقش اساسی دارند

خبرگزاری شبستان: سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد گفت: کانون ها در سبک زندگی ایرانی اسلامی نقش اساسی دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان در البرز، برزین ضرغامی، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز عصر روز گذشته (19اسفند) با حضور در آئین بزرگداشت سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد گفت: بزرگداشت سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری کشور به مناسبت سفری است که رهبر معظم انقلاب اسلامی به خراسان شمالی داشته اند.

 

این مسئول افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامی طی سخنرانی در سفر به خراسان شمالی افق آینده کانون های فرهنگی هنری مساجد سیاست هایی را ترسیم و بر آن تاکید کردند.

 

وی ادامه داد: همچنین طی آن سفر ایشان تعریف جامع و کاملی داشتند از سبک زندگی و نقشی که کانون های فرهنگی هنری کشور می توانند در رابطه با صورت دادن به سبک زندگی ایرانی اسلامی در کشور ما داشته باشند.

 

 

ضرغامی با تقدیر و تشکر از مسئول دبیرخانه نظارت بر کانون های فرهنگی هنری مساجد استان البرز گفت: اعضاء کانون های فرهنگی هنری مساجد زمینه رونق و پویایی مساجد را فراهم می کنند.

 

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز با اظهار امیدواری از استقبال بیشتر از برنامه هایی که در خصوص مساجد است، تصریح کرد: انتظار رونق، شکوه و جمال برنامه های مرتبط با مساجد بیش از این ها است.

 

 

این مسئول با ذکر پیشینه حضور حجت الاسلام حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و قدردانی از حضور این مسئول در مراسم بزرگداشت کانون های فرهنگی هنری مساجد عنوان کرد: حجت الاسلام حشمتی از موسسین کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور است و حیات، توسعه و رونق کانون های فرهنگی مساجد در زمان وی شکل گرفت.

 

در ادامه دکتر بزرین ضرغامی پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را قرائت کرد، متن پیام به نقل از روابط عمومی ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری کشور به شرح ذیل است:

 

بسم‌ الله الرحمن الرحیم


مسجد، خانه خدا و مامن عاشقان دلباخته و مشهد شاهدان جمال و جلال الهی است. مسجد، معراج بندگان آزاد و وارسته‌ای است که جز وصال دوست هیچ نمی‌خواهند و غم و شادی خود را به رضای دوست گره زده‌اند، از این مکان انسان به مرتبه والاتر اعتلا یافته و جسم و جان خویش را به رایحه سعادت و رستگاری معطر می‌کند.

مسجد نه فقط محفل عبادت و مجلس انس و عاشقی، که پایگاه فرهنگ و انسان‌سازی است، بارقه‌های نخستین انقلاب اسلامی از مسجد قوام یافت و تاریخ‌ساز شد، از همین مسجد است که می‌توان در جهان پرآشوب امروز و تزلزل‌های روحی و فکری و آشفتگی‌های فرهنگی، ندای رهایی‌بخش، کلام انسان‌ساز، نوید تعالی‌بخش و قول امیدآفرین اسلام را به تمامی دل‌های رنجور و خسته از مادی‌گرایی طنین‌انداز کرد.

مسجد، سنگری حیات‌بخش در برابر کلام تحریف شده و آکنده از خشونت و اسلام داعشی است و از اینجاست که می‌توان پیام اسلام راستین محمدی (ص) یعنی اسلام رحمت، عزت و سعادت را در جهان منتشر کرد.

به لطف پروردگار و تلاش‌های دلسوزانه خادمان فرهنگ غنی ایران اسلامی، امروز مسجد کانون فعالیت‌های انسان‌ساز فرهنگی، هنری، علمی، عرفانی و عبادی گردیده و جایگاه آن در عرصه گسترده فرهنگی کشور بازیابی شده است. اگرچه تا رسیدن به جایگاه حقیقی مسجد و نقش متعالی آن راه درازی در پیش است اما فعالیت‌های گوناگونی را که با کوشش انسان‌های خیّر و مومن در مساجد صورت می‌گیرد، شایسته ارج و تقدیر می‌دانم.

برکات اقداماتی که کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در این سال‌ها به آن همت گمارده‌اند، دستاوردهای معنوی روحیه و فرهنگ مسجدی را در سراسر کشور عمق دوچندان بخشیده است.

کارنامه درخشان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد نشان از آن دارد که توانایی و ظرفیت بالایی در فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ ایثار و عبادت و معنویت در این عرصه وجود دارد.

از این رو کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد باید مرکز فعالیت‌ فرهنگی و هنری کشور باشد و با تلفیق درایت و عقلانیت فرهنگی و هنری روزآمد و کارشناسانه، با روحیه و فرهنگ ایثار و معنویت از این ظرفیت بی‌کران در ارتقای سلامت روحی و معنوی جامعه امروز بهره برد.

کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد نماد عقلانیت و دیانت هستند که می‌توانند در جهان امروز نقش یگانه و خاص خود را ایفا کرده و با افزودن بر جاذبه‌های معنوی خود، پایگاه عشق و عقل برای جوانان مستعد و پرشور و معنویت‌گرا باشند، باید قدر این نعمت بزرگ را با مدیریت آینده‌نگر و ژرف‌اندیش ارج نهاد و شاکر این نعمت عظیم الهی بود.

بدین‌وسیله مراتب تقدیر خود را از خدمات کوشندگان و فعالان مساجد و مسجدی‌های عزیز و مومن ابراز کرده و از خداوند متعال اجر روزافزون شما مومنان خداجو را مسئلت دارم.

 

سیدرضا صالحی امیری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

 

کد خبر 616046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha