فرهنگ استغفار در جامعه گسترش یابد/ جلوی واردات بی رویه و قاچاق گرفته شود

خبرگزاری شبستان: امام جمعه یزد استغفار را لازمه ملت اسلامی دانست و گفت: جلوی واردات بی رویه و قاچاق گرفته شود.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یزد، آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه های این هفته نماز جمعه یزد با دعوت نمازگزاران به تقوای الهی، اظهار داشت: توجه به آیات قرآن که انسان را به تقوا دعوت می کنند، بسیار ضروری است و علم به آن را در دستور کار قرار دهیم.

 

وی خاطرنشان کرد: خیلی مواقع در باب تقوا خطاب یا ایها الذین آمنو به کار رفته و مومنین خطاب قرار می گیرند که علاوه بر ایمان، تقوا هم داشته باشند ولی در ابتدای سوره حج، خداوند به همه مردم با لفظ یا ایها الناس تذکر می دهد.

 

امام جمعه یزد افزود: خداوند می فرماید این را بدانید زلزله ای که قبل از روز قیامت حاصل می شود و سبب برپایی قیامت است، حادثه بزرگی است و این دنیای فانی به یک دنیای ابدی تبدیل می شود.

 

ناصری ادامه داد: مطابق آیات قرآن کریم، روز قیامت حتما می آید و خداوند آنهایی که در قبرها هستند را مبعوث کرده و همه را زنده می کند تا هر کسی سزای اعمال خودش را ببیند.

 

نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: افرادی که از نعمت های خداوند برای دستیابی به قرب الهی استفاده کرده و کارهای خوب و نیک انجام داده اند باید پاداش خود را که بالاترین مرتبه این پاداش قرب الهی است ببینند.

 

وی عنوان کرد: آنهایی هم که در دنیا ظلم و ستم و گناه کردند، طبعا جزای اعمال خودشان را که عذاب الهی است می بینند و این وعده ای است که خداوند به مردم داده و در آن هیچ تخلفی نیست.

 

امام جمعه یزد با بیان اینکه باید در زندگی خود برنامه ریزی داشته باشیم، گفت: مهمترین برنامه ما باید این باشد که سعی کنیم بدی دیگری را نخواهیم و علاوه بر اینکه بد نیستیم، نخواهیم دیگران بدی ببینند.

 

ناصری ادامه داد: این موضوع را باید در فطرت خود قرار دهیم و  اگر می خواهیم خدا از ما راضی باشد و روز قیامت شاد و خوشحال شویم، حتی دلمان هم بدی دیگری را نخواهیم چه برسد به اینکه بخواهیم در عمل به دیگران بدی برسانیم.

 

نماینده ولی فقیه در استان یزد عنوان کرد: در دنیا هم اگر می خواهیم خدا ما را دوست داشته باشد و زندگی آرام و همراه با آرامشی داشته باشیم، بدی دیگران را نباید بخواهیم چرا که خداوند چنین فردی که بدی دیگران را دوست داشته باشد، دوست ندارد.

 

وی ادامه داد: در کنار این موضوع باید خوبی بندگان خدا را بخواهیم، ممکن است همکار یا دوست یا آشنای ما باشد یا اینکه حتی هیچ شناختی نسبت به وی نداشته باشیم، حتی اگر یک اشتباهی هم انجام داد، ما وظیفه داریم که خوبی وی را بخواهیم و وی را در راه درست برگردانیم.

 

امام جمعه یزد بیان کرد: خداوند متعال به چنین شخصی آنقدر پاداش می دهد و هرچه بخواهد می دهد که در ذهن انسان هم نیست چرا که خداوند دوستدار کسی است که خوبی بندگانش را بخواهد.

 

ناصری با بیان اینکه پیامبران خود را ناصح امین مردم معرفی می کنند، گفت: پیامبر اکرم(ص) می فرمایند که بزرگترین مردم در نزد خداوند روز قیامت، افرادی هستند که از همه حرکت بیشتری در راه نصیحت کردن به خلق خدا دارند.

 

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: چند آیه در قرآن کریم داریم که درارتباط با مسئله استغفار تاکید کرده است، استغفار مسئله بسیار مهمی است که ما از آن غفلت داریم و هنوز فرهنگ آن در زندگی ما ایجاد نشده است.

 

وی با بیان اینکه خدای متعال برای استغفار ارزش بسیار بالایی قائل شده است، گفت: اینکه بیان می شود روزانه 70 مرتبه استغفار کنیم نشان دهنده اهمیت این موضوع است.

 

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: ما در کشورمان بی آبی و مشکلات زیادی داریم، که اگر بنا را بر این بگذاریم که هر روز به درگاه خداوند استغفار کنیم، حتما خدای متعال به ما توجه می کند و این مشکلات برطرف می شود.

 

ناصری ادامه داد: در آیات و روایات در ارتباط با آثار استغفار داریم که آسمان بارانش را بر مردم می بارد و خداوند متعال باران را ارزانی ما می دارد و بر قوت شما در برابر دشمنان می افزاید.

 

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: اگر می خواهیم در برابر دشمنان به قدرت  بیشتری دست پیدا کنیم باید به سوی خدا برگردیم و به استغفار توجه ویژه ای داشته باشیم.

 

وی عنوان کرد: نماز باران خواندن ارزش بسیار بالایی دارد ولی سختی هایی هم دارد ولی استغفار با وجود اینکه تاثیر بسیار زیادی در زندگی انسان دارد،  بسیار هم ساده و راحت است.

 

امام جمعه یزد گفت: طبق این روایت زندگی و کار خوب، رزق و روزی زیاد، کم شدن ضعف ها و افزوده شدن قوت انسان، باران از جمله آثار استغفار است و اما اگر به سوی خدا توبه نکنیم و استغفار نداشته باشیم،  گرفتار عذاب بزرگ می شویم.

 

ناصری ادامه داد: باید هر صبح تا صبح برنامه بگذاریم قبل از خروج از خانه، 100 مرتبه استغفار کنیم تا این دستور الهی را انجام داده و در راستای نزدیک شدن به خدا و بهره مند شدن از آثار استغفار قدم برداریم.

 

کد خبر 602941

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha