طرح ملی نوروزگاه در گلستان تا ۱۳ فروردین تمدید شد

خبرگزاری شبستان: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان گفت: طرح ملی نوروزگاه که با استقبال مردم مواجه شد تا ۱۳ فروردین ۹۵ تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از گرگان، ابراهیم کریمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان، امروز (۲۹ اسفند)  در جمع خبرنگاران گفت: طرح ملی نوروزگاه از (۲۴ تا ۲۸ اسفند) در سراسر کشور برگزار شد که در استان گلستان این طرح تا ۱۳ فروردین ادامه دارد.

 

وی افزود: در قالب طرح ملی نوروزگاه  رسوم، سنن و آداب استان گلستان که به فراموشی سپرده‌شده‌ یا کمتر به آن‌ها پرداخته می‌شود احیاء می‌شود.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: در همین راستا 3 شهرستان، مراوه تپه، گنبدکاووس و بندر ترکمن میزبان این طرح هستند و امروز این طرح در بندرترکمن افتتاح شد.

 

کریمی گفت: طرح ملی نوروزگاه با افتتاح نمایشگاه صنایع دستی، اجرای رقص خنجر و مسابقات کشتی سنتی گورش در پارک بوستان شهرستان بندرترکمن آغاز به کار کرد.

 

به گفته وی، نمایشگاه صنایع دستی بندرترکمن با 30 غرفه صنایع دستی و وسایل سفره هفت سین شامل گل و سبزه آغاز به‌کار کرد.

 

کریمی اظهار کرد: طرح ملی نوروزگاه با افتتاح نمایشگاه صنایع دستی در قالب 5 آلاچیق ترکمن در مراوه تپه آغاز شد.

 

وی افزود: اجرای ذکر خنجر، الله خوانی ترکمن، کشت دبدی، آئین نویدآوردن نوروز از دیگر مراسمات طرح ملی نوروز در شهرستان مراوه‌تپه است.

 

کریمی تصریح کرد: در آلاچیق‌های ترکمن این شهرستان پخت غذای سنتی و محلی مانند چک درمه، بشمه، بورک و قاتلاما انجام می‌شود.

 

وی خاطر نشان کرد: اجرای موسیقی بخشی ترکمن نیز از دیگر برنامه‌های طرح ملی نوروزگاه در شهرستان مراوه تپه است.

 

کریمی با اشاره به اجرای طرح نوروزگاه در گنبدکاووس گفت: در این شهرستان طرح ملی نوروزگاه در کنار برج گنبدقابوس با 50 آلاچیق و 70 غرفه برگزار شد.

 

وی اظهار کرد: در این شهرستان برنامه هایی مانند سیاه بازی، حاجی فیروز، رقص خنجر، اجری گشت دبدی، نوروزخوانی، نوروزخوانی سیستانی ها، اجرای گروه موسیقی تربت جام، گروه موزیک ارتش، کشتی گورش و پخت غذای سنتی ترکمن و مسابقه پشم زنی گوسفند اجرا شد.

 

کریمی گفت: در این نمایشگاه نیز صنایع دستی و ملزومات نوروز به مردم و مسافران ارائه می شود.

 

نوروز بزرگ‌ترین پرونده چندملیتی ثبت‌شده در یونسکو در حوزه فرهنگی است که 12 کشور در این پرونده حضور دارند و نوروزگاه یک رویداد فرهنگی است که جزئی از مجموعه آئین‌ها جشن نوروزی و محلی برای ارائه فرهنگ نوروز است، در این رویداد غذاها و خوراک‌های آئینی مانند سمنو، بازی‌های محلی، موسیقی و رسم و رسومات مانند سفره نوروزی همراه با اطلاعات آن ارائه می‌شود.

 

کد خبر 532017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha