«طرح پیوند نوجوانان و جوانان با مسجد» به پویایی مساجد کمک می‌کند

خبرگزاری شبستان: امام جمعه شهرکرد با اشاره به تصویب «طرح پیوند نوجوانان و جوانان با مسجد» گفت: «طرح پیوند نوجوانان و جوانان با مسجد» در حال حاضر به صورت آزمایشی در ۵۰ مسجد سطح استان و با همکاری ۱۰۰ مدرسه اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان از شهرکرد به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال ‌و بختیاری و امام جمعه شهرکرد، حجت الاسلام‌ محمدعلی نکونام، نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال ‌و بختیاری و امام جمعه شهرکرد در جمع ائمه جماعات مساجد مجری «طرح پیوند نوجوانان و جوانان با مساجد» با اشاره به تصویب طرح پیوند نوجوانان و جوانان با مسجد در جلسه شورای سیاست‌گذاری مساجد استان گفت: این طرح پس از تحلیل و بررسی در شورای عالی مساجد استان به تصویب رسید و در حال حاضر به صورت آزمایشی در 50 مسجد سطح استان و با همکاری 100 مدرسه اجرا می شود.

 

وی افزود: هدف از اجرای این طرح مرتبط کردن حداقل 50 نوجوان و جوان با مسجد به صورت مستمر و فراهم کردن عرصه برای تغذیه و تربیت دینی، ایمانی، علمی و اخلاقی آن‌ها به گونه‌ای که ظرف مدت زمان مشخص امام جماعت و ارکان دیگر مسجد بدانند که 50 جوان با این مسجد مرتبط هستند.

 

امام جمعه شهرکرد تصریح کرد: تشویق وترغیب نوجوانان و جوانان برای حضور در مساجد، ایجاد نشاط و شادابی معنوی در برنامه‌های مساجد و رونق بخشی به برنامه‌های فرهنگی سازنده و اثرگذار در مسجد از دیگر اهداف برگزاری این طرح است.

 

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال‌ و بختیاری اجرایی شدن این طرح به نحو مطلوب را مستلزم پیوند خوردن تمام ارکان مسجد با یکدیگر با محوریت امام جماعت مسجد دانست و تصریح کرد: برای اجرای هر چه بهتر این طرح باید مدیران مدارس، معاونین پرورشی و انجمن اولیاء و مربیان مدارسی که در اطراف آن مسجد حضور دارند نیز با دست ‌اندرکاران و ارکان دیگر مسجد پیوند بخورند و دست به دست هم بدهند و زمینه را برای حضور 50 جوانان و نوجوانان در مسجد به صورت مستمر فراهم سازند.

 

رئیس شورای فرهنگ عمومی چهارمحال ‌و بختیاری خاطرنشان کرد: امروزه خروجی مساجد استان ما تنها در اقامه نماز جماعت و سپس سخنرانی و بیان حدیث خلاصه شده است که این قطعاً اقدام خوب و ارزشمندی است اما این طرح به دنبال آن است که با یک برنامه‌ریزی حساب شده و پرمحتوا و هدفمند جوانان را با مسجد مرتبط کند و در طی دو سال از 50 مسجد استان 50 جوان تربیت یافته، مهذب، متدین و مرتبط با مسجد به جامعه تحویل بدهد.

 

امام جمعه شهرکرد خاطرنشان کرد: تردیدی نیست که ائمه جمعه و جماعات و روحانیون در جبهه بسیار سخت و حساس با دشمنان می‌رزمند و در چنین شرایطی فعال و پویا نگه‌داشتن مراکز دینی و مذهبی کار آسانی نیست و نیازمند کار هنرمندانه و با ظرافت است که «طرح پیوند نوجوانان و جوانان با مسجد» از جمله این طرح‌ها است که می‌تواند به پویایی مساجد ما بیش از پیش کمک کند.

 

حجت الاسلام‌نکونام با تأکید بر اینکه باید بکوشیم مساجد استان را از این روزمرگی و بی‌تحرکی نجات بدهیم تصریح کرد: اینجانب به عنوان خادم کوچک مردم در این استان از وضع مساجد استان راضی نیستم چرا که متأسفانه در استان مسجدی که فعال باشد و به معنای واقعی کلمه نقش مسجد را ایفا کند، بسیار کم داریم در حالی که بهتر از این‌ها می‌شود مساجد استان را فعال و پویا کرد.

 

امام جمعه شهرکرد نجات مساجد از این شرایط را درگرو انگیزه و اراده ائمه جماعات مساجد خواند و تصریح کرد: اعتقاد و باور ما این است که اگر ائمه جماعات مساجد در اجرای «طرح پیوند نوجوانان و جوانان با مسجد» با انگیزه و اراده وارد شوند و سختی‌ها و کمبودها را تحمل کنند، قطعاً عنایت‌ها و پشتیبانی‌های الهی شامل حال آن‌ها خواهد شد و این طرح اثر خودش را در مساجد می گذارد.

 

نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال‌ و بختیاری در پایان با تأکید بر اینکه کارهای فرهنگی و دینی را نباید به پول و مادیات گره زد تأکید کرد: هر فعالیت فرهنگی و دینی که به پول گره بخورد قطعاً زمین خواهد ماند اما نقطه مقابل آن هر کار فرهنگی که برای رضای خدا و با اخلاص و با هدف گسترش اسلام و ارزش‌های دینی آغاز شود، قطعاً خدای متعال نخواهد گذاشت که این کار بر زمین بماند و کمک می کند.

 

بر اساس این گزارش در ادامه حجت الاسلام علیرضا ملک محمدی مسئول رسیدگی به امور مساجد چهارمحال و بختیاری گفت: این طرح با توجه به ویژگی ها، امکانات، ظرفیت ها و به ویژه تعداد امام جماعت فعال در مساجد به عنوان محور اصلی، در سطح 50 مسجد با همکاری حد اقل یکصد آموزشگاه و به ظرفیت ۲ هزار و 500 نفر اجرا می شود.

 

مسئول رسیدگی به امور مساجد چهارمحال و بختیاری افزود: این طرح در مرحله آزمایشی قرار دارد و به نحوی برنامه ریزی شده که در مرحله‌های بعد تمام مساجد استان را تحت پوشش قرار دهیم.

 

کد خبر 531613

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha