کسب درآمد ۷۰۰ هزار دلار از صادرات خاویار/راه اندازی پایانه صادرات ماهیان خاویاری کشور

خبرگزاری شبستان:پایانه صادرات ماهیان خاویاری کشور در راستای افزایش صادرات خاویار و توسعه کمی و کیفی آن در بزرگ ترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری کشور واقع در شهرستان جویبار استان مازندران راه اندازی می شود.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: دریای خزر به عنوان بزرگ‌ترین منبع ماهیان خاویاری در جهان بیش از ۹۰ درصد خاویار جهان را تأمین می‌کند و به واسطه آن کشورمان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خاویار در جهان محسوب می شود. ۹۳ درصد از ذخایر ماهیان خاویاری جهان در دریای خزر موجود است و مدیریت حفظ و تکثیر و رها سازی ماهیان خاویاری دریای خزر نیز با ایران است. کشورمان سالانه در حدود ۲۰ تا ۲۲ میلیون بچه ماهی خاویاری از گونه قره برون را در دریا رها می‌سازد. بر اساس آمارهای رسمی بیش از 90 درصد از ذخیره ماهیان خاویار جهان در دریای خزر وجود دارد و دستکم پنج نوع از 27 گونه ماهیان خاویاری جهان در این دریا زندگی می کنند . فیل ماهی یا بلوگا، تاس ماهی ایرانی یا قره برون، تاس ماهی روسی یا چالباش، شیپ یا تاس ماهی شکم برهنه و اوزون برون یا سوروگا از گونه های ماهیان خاویاری دریای خزر هستند.

 

بنابراین گزارش، براساس آمارها در چند ماه اخیر هر کیلوگرم خاویار ۸۷۰ دلار ارزش‌گذاری شده است که نوید خوبی برای توسعه صادرات مروارید سیاه خواهد بود و کشورهای اروپایی، آلمان، بلژیک و انگلیس مقصد خاویار مازندران خواهد بود. اکنون بیش از ۴۰ مزرعه درزمینه پرورش ماهیان خاویاری در استان‌های ساحلی گیلان، مازندران و گلستان به‌علاوه استان‌های قم، لرستان و فارس فعالیت می‌کند. به گفته علی اکبر خدایی، دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان "درآمد کل صادرات کشور در سال گذشته از حوزه آبزیان 300 میلیون دلار بوده است. از کل درآمد 300 میلیون دلاری آبزیان 700 هزار دلار مربوط به صادرات خاویار بوده و این در حالی است که در سال 73 سهم صادرات خاویار به تنهایی 70 میلیون دلار بوده است."

 

این گزارش می افزاید: در راستای افزایش صادرات خاویار و توسعه کمی و کیفی آن پایانه صادرات ماهیان خاویاری کشور در مازندران راه اندازی می شود. این پایانه در بزرگ ترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری کشور واقع در شهرستان جویبار استان مازندران راه اندازی می شود. محمد محمدپور، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در این رابطه به ایرنا گفته است که: "ایران در زمینه خاویار در بازارهای جهانی سرآمد و شناخته شده است. راه اندازی پایانه صادرات ماهیان خاویاری در مازندران، امکان شناساندن و معرفی بیشتر این محصول را به صورت متمرکز در بازارهای جهانی فراهم می کند. مرکز پرورش ماهیان خاویاری جویبار که دو هزار میلیارد ریال برای آن سرمایه گذاری شده ظرفیت تولید ماهی خاویاری را به میزان صید این نوع ماهی از دریای خزر دارد."

 

یادآور می شود: مزرعه قره برون که در ساحل چپکرود شهرستان جویبار و در روستای گلدشت واقع شده است، مرداد ماه امسال با حضور معاون اول رئیس جمهوری به بهره برداری رسید. این مزرعه با پنج هکتار وسعت ، 96 استخر پرورش ماهی دارد. قرار است در این مزرعه سالانه 30 تن خاویار و دو هزار تن گوشت ماهی تولید شود. مازندران بنا بر آمارهای رسمی در سال جاری ۷۰ درصد صادرات ماهیان خاویاری پرورشی کشور را به خود اختصاص داد. هم اکنون 10 مزرعه پرورش ماهیان خاویاری با ظرفیت تولید دو هزار و 276 تن گوشت و 31.7 تن خاویار در مازندران فعال است . همچنین 10 فقره موافقت اصولی جهت راه اندازی مزارع پرورش ماهیان خاویاری در استان نیز با ظرفیت تولید سالانه چهار هزار و 633 تن گوشت و 55.66 تن خاویار برای سرمایه گذاران بخش خصوصی صادرشده است. خاویار تولیدی ایران به کشورهای اروپایی همچون اسپانیا و فرانسه صادر می شود و در سال جاری روسیه هم به این بازار اضافه شده است.

کد خبر 531586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha