جوانی که زمینه جذب ۳۰۰ نفر در کانون های فرهنگی را فراهم کرد/ حضور در مسجد توفیق می خواهد

خبرگزاری شبستان: فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه حضور در مسجد توفیق می خواهد، افزود: هرساله به طور میانگین بین ۱۵ تا ۲۰ نفر در سنین مختلف جذب مسجد شد که در مجموع طی پنج سال اخیر، تعداد آنها به بیش از ۳۰۰ نفر می رسد.

خبرگزاری شبستان/یاسوج

متعاقب مأموریتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ دوازدهم اسفند ماه 1371 و تحت عنوان مصوبه 302 به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه ارایه طرح‌ هایی برای مقابله با تهاجم فرهنگی محول کرد، مقرر شد از باب احیای نقش واقعی فرهنگی و تبلیغی مساجد و استفاده بهینه از امکانات و تأسیسات دستگاه ‌های دولتی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیئتی را در راستای هدایت و سازماندهی فعالیت ‌های فرهنگی و هنری در مساجد ایجاد کند.

 

این هیئت بعد از شکل ‌گیری و فعالیت به ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون ‌های فرهنگی و هنری مساجد شهرت یافت.

 

از ابتدای تاسیس این ستاد تاکنون بیش از 21 هزار کانون فرهنگی و هنری با هدف مقابله با جنگ نرم دشمنان و همچنین در راستای احیای نقش واقعی مساجد در کشور ثبت، راه اندازی و حمایت شده اند.

 

این شبکه عظیم یکی از وسیع‌ ترین و مؤثرترین مراکز فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی به شمار می ‌رود که از سال 1372 رسما فعالیت خود را آغاز و تاکنون مامن حدود بیش از 2 میلیون نوجوان و جوان علاقه مند و مستعد به فعالیت های فرهنگی و هنری در مساجد بوده است.

 

دبیرخانه هیئت نظارت بر کانون های مساجد کهگیلویه و بویراحمد نیز در راستای وظایف خود تاکنون بیش از 540 باب کانون فرهنگی و هنری در مساجد این استان راه اندازی کرده که بسیاری از این کانون ها توانسته اند در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری گام های موثری بردارند.

 

یکی از این مساجد که زمینه حضور جوانان مستعد در آن فراهم شده، مسجد صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه شریف) یاسوج است که فعالیت خود را رسما از سال 1382 آغاز و تاکنون فعالیت اعضای کانون این مسجد باعث رونق برنامه های فرهنگی در شهر یاسوج مرکز شهرستان بویراحمد شده است.

 

پیمان جمشیدی، از اعضای فعال کانون فرهنگی و هنری الرحمن مسجد صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه شریف) یاسوج یکی از جوانان مستعد این مسجد است که آغاز فعالیت خود در مسجد را از سن 9 سالگی عنوان می کند.

 

پیمان جمشیدی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در یاسوج به آغاز فعالیت هنری خود اشاره کرد و گفت: به مدت سیزده سال است که در حوزه فرهنگ و هنر فعالیت می کنم.

 

وی اظهار داشت: از سال دوم ابتدایی در گروه سرود مدرسه مشغول فعالیت بودم تا اینکه در سال دوم راهنمایی توانستم به عنوان کم سن و سال ترین مربی هنری استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه سرود و موسیقی جهت آموزش دوره مربی گری به رامسر اعزام شوم.

 

جمشیدی ادامه داد: بعد از آن به شکل تخصصی تر وارد عرصه هنر شدم و فعالیت خود را بسط و گسترش دادم؛ در حال حاضر مسئول خانه سرود کانون های فرهنگی هنری مساجد استان و مربی گری و هدایت بیش از 20 گروه استان را برعهده دارم.

 

این دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی و حقوق دانشگاه دولتی به اهداف خود جهت انتخاب مسجد به عنوان پایگاه هنری اشاره و یادآور شد: از دوران کودکی دوستدار مسجد بوده و هستم؛ مسجد به من هویت بخشید و چراغ راهی برای ادامه مسیر من شد.

 

جمشیدی با بیان اینکه مسجد نهال خودباوری، خلاقیت و روحیه هنری را در وجود خود تقویت کرد، خاطرنشان کرد: مسجد محیطی سالم، مملو از آرامش روحی و به دور از هرگونه تشویش ذهنی بوده و می توان جسم و روح را در آن پرورش داد.

 

وی اذعان داشت: به همین دلیل بنده مسجد را جهت پیشبرد اهداف و همچنین ارائه کار هنری خود انتخاب و همیشه از انتخاب چنین مکانی به خود می بالم و سجده شکر به جای می آورم.

 

این فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد به آغاز فعالیت خود در کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اشاره و افزود: چون کار و فعالیت بنده هنری بوده از همان ابتدای کار با کانون های فرهنگی هنری مساجد ارتباطی تنگاتنگ و مستمر داشتیم و در حال حاضر نیز این ارتباط وجود دارد.

 

وی با اشاره به اینکه کانون های مساجد بستر امن و مناسبی جهت اشاعه کار هنری است، یادآور شد: زیرساخت های مناسب کانون ها و نیز توجه ویژه ای که ستاد عالی مساجد کشور به امور هنری دارد باعث شد فعالیتمان را تحت عنوان کانون فرهنگی هنری مساجد ادامه دهیم که الحمدالله تاکنون موفق بوده ایم.

 

جمشیدی به تاثیر نقش مسجد در پیشرفت کار و فعالیت خود اشاره و با بیان اینکه حضور در مسجد و فعالیت در این مکان مقدس قبل از هر کاری توفیق می خواهد، افزود: همین که آدمی در این مکان قرار گیرد، قطعا دستی از غیب امور و فعالیت ها را به جلو خواهد برد.

 

این دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی و حقوق دانشگاه دولتی ادامه داد: بعد از اینکه گروه خود را به سمت و سوی مسجد جامع صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه شریف) یاسوج بردم فعالیت رسمی آغاز و با عنایت خداوند متعال فعالیت های گروه رشد قابل ملاحظه ای نسبت به قبل پیدا کرد و نیز موفقیت های گروه هم چند برابر شد.

 

وی تصریح کرد: کار تاجایی پیش رفت که توانستیم خانه فرهنگ و هنر و نیز خانه سرود کانون های مساجد استان کهگیلویه و بویراحمد را راه اندازی و نیروهای متعهد و مذهبی را جذب مسجد کنیم.

 

جمشیدی عنوان کرد: تا پیش از حضور در فضای مسجد تنها یک گروه 15 نفره بودیم ولی در حال حاضر، این یک گروه به پنج گروه 20 نفره در رده های سنی متفاوت رسیده که مشغول به فعالیت دینی و هنری هستند.

 

این فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: از زمان آغاز فعالیت در مسجد توانستیم به طور میانگین هر ساله بین 15 تا 20 نفر را در سنین مختلف جذب کنیم که در مجموع طی پنج سال اخیر، تعداد آنها به بیش از 300 نفر می رسد.

 

وی با بیان اینکه فعالیت هنری در مسجد مانع از ادامه تحصیل خود و اعضای گروه نشده، خاطرنشان کرد: در خانواده ای بزرگ شدم که همگی تحصیل کرده و دوستدار علم و پیشرفت بودند و همزمان که کارهای هنری بنده را دنبال می کردند، لحظه ای از درس و تحصیلم غافل نبودند.

 

جمشیدی با بیان اینکه در مدت زمان دوره تحصیل در مدرسه همیشه شاگرد اول بوده، اظهار داشت: حتی وقتی وارد محیط دانشگاه شدم نیز این هدف را دنبال و در این محیط نیز به عنوان شاگرد اول و استعداد درخشان بودم.

 

این دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی و حقوق دانشگاه دولتی ادامه داد: به عقیده من با ارزش تر این است که آدمی یک فرد هنرمند، تحصیل کرده و موفق مسجدی باشد تا اینکه یک هنرمند و یا تحصیل کرده صرف؛ همان طور که خودم به درس خواندن علاقمند بودم همیشه و در همه حال اعضای گروهم را به درس، بحث و فراگیری امور اخلاقی تشویق و لحظه ای اجازه ندادم از مباحث درسی به واسطه کار هنری آسیبی ببینند.

 

وی به فعالیت های هنری و موفقیت های خود اشاره و افزود: از سالی که گروه سرود را تشکیل دادیم، هرساله در جشنواره های مختلف شرکت و مقام های خوبی را کسب کردیم.

 

جمشیدی عنوان کرد: به مرور زمان و آشنایی با فنون و تکنیک روز و نیز دسترسی بهتر به منابع و امکانات لازم توانستیم کارهای خوب و فاخری را نیز تولید کنیم.

 

این فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد تولید نخستین قطعه سرود استان با نام «دشت شقایق» ویژه گرامی داشت مقام شامخ شهدای مدافع حرم را یکی از برنامه ها دانست و ادامه داد: تولید نخستین آلبوم سرود رضوی کشور در سال 1394که همزمان با میلاد امام رضا (علیه السلام) و دهه کرامت رونمایی شد از دیگر دستاوردهای این گروه هنری است.

 

وی تولید نخستین آلبوم عاشورایی کشور در محرم امسال را و همچنین کسب مقام نخست کشوری جشنواره «مدرسه عشق» در سال گذشته را از دیگر موفقیت های خود خواند و گفت: کسب مقام نخست جشنواره آواها و نواها در سال 1388 و همچنین کسب مقام نخست جشنواره نوای پایداری در سال 1389از دیگر دستاوردهای این گروه می باشد.

 

جمشیدی کسب مقام نخست جشنواره سرود روستایی رضوی در سال 1390و شرکت در همایش اندیشه های آسمانی به میزبانی مشهد مقدس در طی سه سال متوالی را از دیگر فعالیت ها برشمرد و اظهار داشت: عنوان گروه برتر راه یافته به جشنواره کشوری رضوی از بین 175 گروه سراسر کشور در سال 1393 و کسب مقام نخست استانی جشنواره سرود رضوی در سال 1392 از دیگر دستاوردهاست.

 

مسئول خانه سرود کانون های فرهنگی مساجد کهگیلویه و بویراحمد گروه برگزیده اخلاق در سال 1390 و 1391 در نوای مهر و اجرای بیش از 500 مراسم مختلف فرهنگی درون و برون استانی را دیگر فعالیت های این گروه هنری عنوان کرد.

 

وی تهیه و تولید ویدئو کلیپ و سرود با موضوعات انتظار، قیام عاشورا، اقتصاد مقاومتی، استکبار ستیزی و.... ، همکاری با صدا و سیمای مرکز استان در اجرای برنامه های مختلف، جذب بیش از صدها نوجوان و جوان به مساجد و کانوهای فرهنگی هنری و برگزاری اردوهای زیارتی سیاحتی، تفریحی و فرهنگی جهت اعضا را از دیگر برنامه های این گروه مسجدی و کانونی برشمرد.

 

جمشیدی ضمن تاکید بر حضور نوجوانان و جوانان در فضای مسجدی، ابراز داشت: قدر حضور در این مکان و فعالیت در حوزه دین را بدانید؛ شخصیتی که تار و پود آن در مسجد شکل گرفته و به عطر معنوی این مکان آغشته باشد، قطعا به راحتی متزلزل نخواهد شد.

 

این فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه مسجد همیشه تاریخ خواستگاه هنر و افراد شاخص بوده و هست، گفت: کار هنری که در مسجد تولید می شود مخاطب آن روز به روز افزایش خواهد یافت.

 

وی به جوانان و نوجوانان توصیه کرد، هنر را در خدمت به نشر دین به کار گیرند و گفت: در این صورت متوجه خواهید شد که پیروز واقعی میدان کسی جز شما نیست و نخواهد بود.

 

کد خبر 531581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha