قرارداد با توتال برای توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی

خبرگزاری شبستان:توتال فرانسه اولین شرکت بزرگ نفتی اروپایی بود که اقدام به امضای قرارداد خرید روزانه ۱۶۰ هزار بشکه نفت خام از ایران کرد و حال تا چند روز آینده یک قرارداد محرمانه به منظور توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی امضا می‌کنند.

خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: توتال (Total) شرکت نفت و گاز فرانسوی است که در سال ۱۹۲۴ توسط ارنست مرسی‌یر تاسیس شد. این شرکت، یکی از شش کمپانی بزرگ نفتی جهان است، که تحت عنوان "سوپرمیجر"، طبقه‌بندی می‌شوند. شرکت توتال درحال‌حاضر چهارمین شرکت نفتی و هشتمین شرکت بزرگ جهان می‌باشد، که در ۳۰ کشور، دارای شعبه بوده و بیش از ۹۵٫۰۰۰ کارمند، از مجموع ۱۳۰ کشور، در آن اشتغال دارند. کمپانی توتال در تمامی حوزه‌های صنایع نفت و گاز، فعالیت می کند. این شرکت فرانسوی در زمینه اکتشاف و تولید نفت خام و گاز طبیعی و نیز تولید برق، احداث خطوط لوله، پالایش و بازاریابی نفت خام و گاز طبیعی فعالیت می‌کند.

 

بنابراین گزارش، توتال همچنین طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی را، در کارخانجات خود، در مقیاس عمده تولید و به سراسر جهان، عرضه می کند. دفتر مرکزی شرکت توتال، در غرب پاریس و در برج تور توتال قرار دارد. سهام این شرکت، در بازار بورس نیویورک و همچنین بورس یورونکست، مبادله می‌شود. شرکت فرانسوی توتال همکار ایران در زمینه های نفت و گاز است که توافق کرده پرداخت های خود را به یورو انجام دهد. در همین حال 160 هزار بشکه در روز از نفت تولید شده ایران به توتال فروخته می شود. شرکت توتال فرانسه برای ساخت نیروگاه های تولید LNG نیز در بازار ایران سرمایه گذاری خواهد کرد و توافقاتی در این زمینه نیز بدست آمده است.

 

این گزارش می افزاید: مهر در زمینه جزئیات قرارداد محرمانه ایران-توتال نوشته است: "توتال فرانسه اولین شرکت بزرگ نفتی اروپایی بود که اقدام به امضای قرارداد خرید روزانه ۱۶۰ هزار بشکه نفت خام از ایران کرد و به گفته رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، قرارداد توتال دائمی بوده و هر سال نیاز به تمدید ندارد. بر این اساس شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه پس از امضای قرارداد فروش نفت تا چند روز آینده یک قرارداد محرمانه به منظور توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی امضا می‌کنند. بیژن زنگنه، وزیر نفت با تایید آغاز مذاکرات نفتی شرکت ملی نفت ایران با توتال فرانسه بر سر توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی گفته است که به زودی قرارداد محرمانگی توسعه این میدان با توتال امضا خواهد شد. امضای قرارداد محرمانگی با توتال فرانسه اطلاعات تخصصی میدان آزادگان جنوبی در اختیار این شرکت فرانسوی قرارداده می‌شود. در نهایت مذاکرات نهایی قرارداد با توتال برای توسعه آزادگان جنوبی انجام خواهد شد."

 

بنابراین گزارش، سیدمحمود مرعشی، مجری توسعه میدان آزادگان در شرکت مهندسی و توسعه نفتی نیز در گفتگویی با مهر در این باره گفته است که: "براساس برآوردهای اولیه، پیش بینی می‌شود حجم سرمایه گذاری توسعه فاز دوم میدان آزادگان جنوبی کمتر از ۵ میلیارد دلار باشد از این رو در کنار توتال با چند شرکت دیگر همچون «اینترپوز و وینچی»، «هیوندایی» کره جنوبی و «ماروبنی» ژاپن هم مذاکراتی انجام گرفته است."

 

یادآور می شود:  در حال حاضر حدود ۵۰ هزار بشکه نفت خام از ۳۰ میدان مشترک نفتی برداشت می‌شود که برنامه جامع توسعه آزادگان جنوبی تولید حدود ۳۲۰ هزار بشکه نفت در روز است از این رو در صورت تکمیل فاز اول توسعه این میدان نفتی ظرفیت تولید نفت میدان آزادگان جنوبی به حدود ۱۱۰ هزار بشکه در روز و در مجموع در صورت توسعه فاز و اول و دوم ظرفیت تولید نفت از این میدان مشترک به حدود ۳۲۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

کد خبر 531342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha