عملکرد ضعیف معاونت اجتماعی/عقب ماندگی ۱۶ درصدی شهرداری از برنامه

خبرگزاری شبستان: رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گزارش نظارتي نه ماهه پروژه‌هاي تملک دارایی سرمايه‌اي سال ۱۳۹۴ شهرداري تهران را در صحن شورا ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار شهری شبستان، علیرضا دبیر، رییس کمیسیون برنامه و بودجه در دویست و چهل و پنجمین جلسه رسمی چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: هدف از تهیه این گزارش تعيين مشكلات اجرايي از مرحله انتخاب تا پايان اجراي پروژه‌هاي سرمايه‌اي و ارائه راهكار رفع مشكلات با پيشنهاد طرح‌ها و لوايح مورد نياز به شوراي اسلامي شهر تهران است.

وی درباره تعداد کل و ماهیت پروژه‌های تملک دارایی سرمایه‌ای اظهار داشت: جمع کل پروژه‌های انجام شده در سال جاری 2382 پروژه بود که از این تعداد 1555 پروژه‌ی مستمر، 827 پروژه‌سرمایه‌ای غیرمستمر، 294پروژه‌ سرمایه‌ای غیرمستمر جدید و 413پروژه‌ سرمایه‌ای غیرمستمر نیمه‌تمام اجرا شده است.

دبیر همچنین در خصوص وضعیت پیشرفت فیزیکی سال 94 پروژه‌های بازدید شده غیرمستمر توضیح داد: ميانگين درصد پيشرفت ‌فيزيكي زمان بازديد 56 درصد بود در حالی که 72 درصد انتظار پيشرفت فيزيكي داشتیم و این نشان می دهد شهرداری 16.8 درصد عقب‌تر از برنامه زمان بندی است.

وی با اشاره به تغییر در زمان اتمام 57 درصد پروژه های غیرمستمر شهرداری تهران تشریح کرد: بیش از 38 درصد تأخير پروژه‌های غیرمستمر بازديد شده به دلیل مشکلات مالی بود و در حدود 12 درصد به دلیل مشکلات زمین، حدود 8 درصد پروژه‌ها با مشکلات طراحی و برنامه‌ریزی، کمتر از 4 درصد مربوط به پیمانکار و نزدیک به 7 درصد مشکلات مربوط به اجرا بود.

دبیر تهیه گزارش های نظارتی همانند گزارش نظارتی 9 ماهه را برای تدوین بودجه ضروری دانست و با اشاره به موارد تغييرات پروژه‌هاي غیرمستمر بازديد شده توضیح داد: از تعداد 813 پروژه بازدید شده یک سوم پروژه‌ها تغييراتی در اجرا  داشته است.

دبیر در خصوص پروژه‌های متوقف شده گفت: در سال جاری کمیسیون برنامه و بودجه شهرداری تهران پروژه‌های زیر 50 درصد از الویت خارج و متوقف کرد.

دبیر همچنین در خصوص وضعیت پیشرفت فیزیکی سال 94 پروژه‌های بازدید شده مستمر توضیح داد: ميانگين درصد پيشرفت ‌فيزيكي زمان بازديد نردیک به 58 درصد بود در حالی که 75 درصد انتظار پيشرفت فيزيكي داشتیم به این معنی که شهرداری 17.47 درصد عقب‌تر از برنامه زمان بندی شده است.

 

وی گفت: بیش از 53 درصد تأخير پروژه‌های مستمر بازديد شده به دلیل مشکلات مالی بود و در حدود 1.2 درصد به دلیل مشکلات زمین، حدود 3.03 درصد پروژه‌ها با مشکلات طراحی و برنامه‌ریزی، کمتر از 25 درصد مربوط به پیمانکار و نزدیک به 17.53 درصد مشکلات  مربوط به اجرا بود.

 

دبیر ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد پروژه‌های تملک دارایی سرمایه‌ای شهرداری مستمر و غیرمستمر بیش از 16 درصد به طور میانگین از نظر فیزیکی عقب تر از برنامه است.

 

رییس کمیسیون برنامه و بودجه به نحوه‌ی واگذاری پروژه‌ها در شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: بیش از14  درصد از طریق ترک تشریفات واگذار شده در حالی که نزدیک به 60 درصد مناقصه عمومی، نزدیک به 6 درصد مناقصه محدود و بیش از 15 درصد واگذاری استعلامی شهرداری تهران انجام شده است

 

رییس کمیسیون برنامه و بودجه به نحوه‌ی واگذاری پروژه‌ها توسط موسسات وابسته اشاره کرد و گفت: بیش از39 درصد از طریق ترک تشریفات واگذار شده در حالی که نزدیک به 40 درصد مناقصه عمومی، 10 درصد مناقصه محدود و بیش از 7 درصد واگذاری استعلامی شهرداری تهران انجام شده است. به این معنا نیست که شرکت‌ها و موسسات تخلف کرده‌اند ولی شورا گلایه دارد که این واگذتری‌ها می‌تواند ار طریق مناقصلت عمومی واگذار شود.

 

دبیر میانگین پیشرفت فیزیکی کل پروژه‌های غیرمستمر در شهرداری را حدود 46 درصد اعلام کرد و درباره پیشرفت پروژه های در معاونت‌ها اظهار داشت: معاونت امور اجتماعی با کمتر از 20 درصد ازسایر معاونت‌ها ضعف‌ترین عملکرد را داشته و معاونت فنی و عمرانی بیش از 67 درصد، معاونت شهرسازی نزدیک به 52 درصد، معاونت شهری نزدیک به 42 درصد، معاونت حمل و نقل و ترافیک 37 درصد  و معاونت توسعه منابع انسانی 100 پیشرفت داشته‌اند.

 

دبیر دلایل اصلی در مشكلات عمومي اجرايي را شرح داد و گفت: عدم برآورد صحيح و دقيق اعتبار كل مورد نياز اجراي پروژه‌ها در زمان پيشنهاد پروژه، تأمين اعتبار جهت پروژه‌هايي كه فاقد طرح و برنامه اجرايي مشخص است، فقدان برنامه زمانبندي دقيق براي اجراي پروژه‌ها و اختصاص اعتبارات غيرنقدي به پروژه‌هاي كوچك از مهمترین مشکلات پروژه‌ها بوده است.

 

وی در ادامه  پیشنهادات کمیسیون برنامه و بودجه برای شهرداری تهران را ارائه کرد و گفت: ضروری است قبل از شروع عملیات نسبت به انجام مطالعات توجيهي، تعيين مشخصات، برآورد كل، حجم عمليات، زمانبندي اجرا و ميزان اعتبار مورد نياز براي هر يك از اجزاء پروژه براي درج در موافقتنامه‌ها اقدام شود. همچنین مناطق از ورود به اجراي پروژه‌هاي بزرگ، پيچيده و نيازمند توان تخصصي بالا منع شوند و هرگونه افزايش اعتبار پروژه‌ها، حجم عمليات و يا زمانبندي اجرا بيشتر از ميزان مندرج در بودجه مصوب و مجوزهای قانونی، باید مستلزم ارائه اصلاحيه به شوراي اسلامي شهر تهران باشد.

 

کد خبر 529966

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha