برگزیدگان پنجمین دوره جشن کتاب سال سینما معرفی شدند

خبرگزاری شبستان: مراسم اختتامیه پنجمین دوره جشن کتاب سال سینما با اهدای جوایز برگزیدگان از سوی رئیس سازمان سینمایی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سینمایی شبستان، در این مراسم، علاوه بر حجت الله ایوبی، «سیدرضا میرکریمی» مدیرعامل خانه سینما، «حبیب ایل‌بیگی» معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، «محمود آموزگار» رییس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران، محمد سریر، فرزاد موتمن، بهروز افخمی، محمد حیدری، غلامرضا موسوی، فرشته طائرپور، منوچهر شاهسواری و جمعی از اهالی سینما و ناشران و نویسندگان سینمایی در محل موزه سینما برگزار شد. اجرای این مراسم بر عهده منصور ضابطیان بود.

 

محمود اربابی، بهروز افخمی، حجت الله ایوبی، حمید دهقانپور، محمد جواد فریده زاده، مهران کاشانی و فرزاد موتمن اعضای هیات داوران این دوره از جایزه کتاب سال سینما هستند.

 

برگزیدگان پنجمین دوره کتاب سال سینمای ایران به شرح زیر معرفی شدند:

در بخش ناشر برگزیده لوح و تندیس هد هد به لطف الله ساغروانی مدیر انتشارات هرمس اهدا شد.

 

در بخش ترجمه لوح و تندیس هد هد به محمد شهبا مترجم کتاب «تاریخ اجتماعی سینمای ایران» نوشته حمید نفیسی، منتشر شده توسط انتشارات «مینوی خرد» تقدیم شد. همچنین محمد شهبا برای یک عمر ترجمه ادبی سینمایی تجلیل شد.

 

در بخش ترجمه دو دیپلم افتخار به احمد الستی و محمد همتی برای کتاب «هنر دقت» نوشته مایکل اوپیتس از بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه اهدا شد.

 

در بخش بهترین تالیف دیپلم افتخار به احمد ضابطی جهرمی مولف کتاب «شکل شناسی و گونه شناسی فیلم مستند» منتشر شده توسط مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تقدیم شد.

 

در بخش بهترین تالیف لوح و تندیس هد هد به محمد گذرآبادی نویسنده کتاب «فرهنگ فیلمنامه» منتشر شده توسط بنیاد سینمایی فارابی اهدا شد.

 

محمد شهبا بعد از دریافت جایزه خود گفت: هرچند خانه سینما امکانات محدودی دارد اما با عشق سینما از بسیاری از سازمان های عریض و طویل دولتی بهتر کار می کند.

 

احمد ضابطی جهرمی مولف کتاب «شکل شناسی و گونه شناسی فیلم مستند» نیز در سخنانی گفت: من در ابتدای ترم های تحصیلی به دانشجویان خود همیشه یک جمله را می گویم؛ اینکه سینما حاصل نبوغ بشر است و دوم اینکه این هنر حاصل رنگ و ریاضت بشر است و اگر زمینی ها قرار باشد هدیه ای به ماورا زمینی ها بدهند، فیلم هدیه می دهند. اگر پای این تعهد هستید به شما خوش آمد می گویم در غیر این صورت می توانید همین الان ترک تحصیل کنید. من یک کتاب دیگر نوشتم که دو ماه پیش رونمایی شد و امیدوارم در زمینه تالیف در سینما کارهای مختلفی در آینده انجام دهم.

 

محمد گذرآبادی نویسنده کتاب «فرهنگ فیلمنامه» نیز پس از دریافت جایزه اش بیان کرد: این سومین جایزه من از جشن کتاب سال سینما است. همیشه می گفتم قلم سوم را می برم اما در این دوره این جایزه تبدیل به تندیس هدهد شده است. در سال ۸۶ اولین دوره کتاب سال سینما برگزار شد و کسی در آن زمان گذرآبادی را نمی شناخت و خوشحالم که خانه سینما شرایطی را برای معرفی نویسندگان حوزه سینما فراهم کرده است.

 

وی با بیان اینکه خانه سینما به خوبی کار خود را در این زمینه انجام داده است، گفت: تا امروز بیش از ۸ هزار نسخه از کتاب های من به فروش رفته است که این می تواند یک رکورد و یک اتفاق در حوزه کتابخوانی باشد. در واقع می توان گفت جشن کتاب سال سینما بازار مناسبی برای کتاب های سینمایی به وجود آورده است.

 

کد خبر 526722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha