رونمایی از ۱۸ عنوان کتاب در ایلام/ زبان و فرهنگ بومی مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد

خبرگزاری شبستان: در مراسمی با حضور استاندار ایلام و جمعی از مسئولان فرهنگی و هنری استان، ۱۸ عنوان کتاب نویسندگان، مولفان و شاعران ایلامی رونمایی شد.

 به گزارش خبرگزاری شبستان از ایلام، محمدرضا مروراید، استاندار ایلام، شامگاه یکشنبه(۶ دی)در مراسم رونمایی از این تعداد کتاب در حاشیه نهمین نمایشگاه سراسری کتاب استان ایلام، اظهار کرد: امید است که در سال های آینده نمایشگاه کتاب با روند مستمری برگزار شود.

 

وی، افزود: نمایشگاه کتاب در سال جاری گرچه در فضایی محدود و با مشکلاتی مواجه بوده است اما برگزاری نمایشگاه کتاب یک فرصت مناسب در راستای ترویج فرهنگ مطالعه در سطح جامعه بوده که امید است در سال های آتی با روند بهتری برگزار شود و در این زمینه جای تقدیر از وزارت فرهنگ و ارشا اسلامی و موسسه نمایشگاه های فرهنگی است.

 

استاندار ایلام، با تاکید بر اینکه کارها و فعالیت های فرهنگی در استان در زمینه های مختلف باید اجرا شود، تصریح کرد: فرهنگ و زبان ایلام یک فرهنگ غنی است که باید تمام ابعاد این فرهنگ غنی از جمله زبان و کلماتی که در این زبان به کار برده می شود مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

 

مروارید، با تاکید بر ضرورت جمع آوری فرهنگ و زبان کردی در مجموعه هایی مستند، ابراز کرد: باید در این زمینه از هنر و دانش پیشکسوتان زبان کردی ایلامی در استان استفاده شود و  تا زمینه انتقال فرهنگ و زبان غنی کردی ایلامی به نسل جدید فراهم شود.

 

وی، با بیان اینکه باید شرایطی فراهم شود که کودکان در منازل با زبان کردی و زبان مادری خود به نحو شایسته ای آشنا شوند، گفت: نباید اجازه داد که گویش و زبان کردی در بحث محاوره ای مردم از بین برود و باید در زمینه آشنایی بیشتر نسل جوان با زبان کردی تلاش کرد.

استاندار ایلام، یادآور شد: باید این نهضت ترویج زبان کردی ایلامی در بین خانوارها را مورد توجه قرار داد تا زبان و فرهنگ کردی ایلامی به فراموشی سپرده نشود و پشتوانه ای از فرهنگ بومی برای  نسل جوان باشد.

 

مروارید، در پایان این مراسم، از اختصاص 20 میلیون تومان بن خرید کتاب برای خرید کتاب های مولفان و نویسندگان ایلامی به زبان کردی خبر داد.

 

گفتنی است، در این مراسم از 18 کتاب نویسندگان، مولفان و شاعران استانی ایلام به گویش کردی ایلامی با حضور استاندار و جمعی از مسئولان فرهنگی و اجرایی استان و اقشار مختلف مردم در نمایشگاه سراسری کتاب ایلام رونمایی شد.

اجرای موسیقی اصیل ایلامی با هنرمندی علی دوست فلاحتی و موسیقی پاپ کردی و شعرخوانی در خصوص فاجعه منا به زبان کردی ایلامی  از دیگر برنامه های جنبی این رماسم بود.

 

نهمین نمایشگاه سراسری کتاب ایلام با حضور 283 ناشر از سراسر کشور سوم دی سال جایر افتتاح و تا نهم دی ادامه خواهد داشت.

 

کد خبر 511045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha