دستگیری ۷۰۷۰ معتاد متجاهر/افزایش قیمت شیشه

خبرگزاری شبستان: سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر از دستگیری و ساماندهی۷۰۷۰ معتاد متجاهرخبر داد و گفت: قیمت شیشه با افزایش ۱۵۴ درصدی در خرده فروشی و افزایش ۱۸۵ درصدی در عمده فروشی روبرو هستیم

به گزارش خبرنگار شبستان، دکتر پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر امروز در نشست خبری با بیان اینکه مجموعا 422 هزار و 349 کیلوگرم انواع موادمخدر در هشت ماهه اول امسال کشف شده است گفت:این میزان کشفیات نسبت به مدت مشابه سال قبل 21 درصد رشد داشته است. از مجموع این آمار 10هزار و 890 کیلوگرم هروئین، 4961 کیلوگرم مورفین، 325هزار و 403 کیلوگرم تریاک، 61هزار و 746 کیلوگرم حشیش، 1375کیلوگرم شیشه و آمفتامین و 17 هزار و 947 کیلوگرم سایر مواد بوده است.

 

وی از افزایش 19 درصدی دستگیری‌ها و عملیات مقابله با عرضه خبر داد و افزود: همچنین با رشد 6 درصدی گرو‌ه‌های متلاشی شده و کاهش 22 درصدی انهدام کارگاه‌های شیشه مواجه هستیم.

 

افشار با بیان اینکه  میزان شهدای ما به شدت کاهش یافته است تصریح کرد: میزان کشته‌های اشرار 36 درصد کاهش را نشان می دهد. در هشت ماه اول سال گذشته، 76 کشته اشرار و در سال 94، 49 کشته در اشرار داشته‌ایم.

 

وی با اشاره به افزایش 30 درصدی ساماندهی و جمع‌آوری معتادان و ارائه خدمات به آنها خاطر نشان کرد: میزان سلاح‌های مکشوفه نیز 4 درصد و توقیف خودروهای حامل مواد 10 درصد رشد داشته است.

افشار افزود: در عملیات های دیگر نیز 7070 معتاد متجاهر دستگیر و ساماندهی شدند.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به قیمت مواد مخدربیان کرد: در آبان ماه سال 93 ،قیمت خرده فروشی تریاک به ازای هر مثقال 20 هزار و 975 تومان بود که در سال 94، 38 درصد کاهش داشته است. همچنین قیمت عمده فروشی آن نیز 8 درصد کاهش یافته است، اما در قیمت هروئین با افزایش قابل توجه هم در خرده فروشی و هم عمده فروشی روبرو هستیم. بر این اساس قیمت خرده فروشی پنج سانتی هروئین در آبان گذشته 6786 تومان بود که در سال جاری به 9418 تومان رسیده است و حاکی از رشد 37 درصدی است.

 

افشار ادامه داد: افزایش قیمت در خرده فروشی حشیش نیز 40 درصد و در عمده فروشی 2 درصد است. درباره قیمت شیشه نیز باید گفت که با افزایش 154 درصدی در خرده فروشی و افزایش 185 درصدی در عمده فروشی روبرو هستیم. در آبان ماه 93، قیمت هرگرم شیشه 29 هزار و 863 تومان بود که در آبان 94 به 76 هزار تومان رسید. همچنین قیمت هرکیلوگرم شیشه در آبان 93، 18 میلیون و 216 هزار تومان بود که در آبان 94 به 52 میلیون تومان رسیده است.

 

وی ادامه داد: گزارش‌هایی از واردات شیشه و ترامادول داریم که در آن سوی مرزها تولید و وارد کشور می‌شود که دراین‌باره کم کاری غربی ها را در امر مبارزه با مواد مخدر را شاهد هستیم و از کمک های آنها راضی نیستیم.

 

 افشار تصریح کرد: ما اثبات کردیم که توانمند هستیم و در مبارزه با موادمخدر با جدیت عمل میکنیم؛ طبق آمار ها ما موفقترین کشور دنیا در امر مبارزه با موادمخدر هستیم.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به حذف مجازات اعدام در قانون مبارزه با مواد مخدر افزود: ما با نفس حذف اعدام مخالف نیستیم اما معتقدیم که اعدام‌ها از کمی بودن به سمت کیفی بودن حرکت کنند به طور مثال اکنون فردی را که اعدام می‌شود بر مبنای میزان مواد مخدر کشف شده از او اعدام می‌کنند اما ما معتقدیم این اعدام‌ها نباید برای این افراد خرده‌پا باشد.

افشار افزود: اعدام باید برای سرکرده‌های باندها و کسانی باشد که با عدوات سبک و سنگین اقدام به درگیری‌های مسلحانه، قتل و کشتار،‌آدم‌ربایی و یا کارهای شنیع دیگر می‌کنند.

 

وی همچنین درباره اقدامات انجام شده برای مقابله با عرضه موادمخدر در مرزهای دریایی گفت: چند ماه گذشته مسوولان انتظامی استان‌های مرزی و مجاور مرزهای دریایی را دعوت کردیم و تمهیدات لازم اندیشیده شده که تمرکز خود را در مقابله با عرضه در این نقاط قرار دهیم که استان‌های بوشهر، هرمزگان و خوزستان از این جمله‌اند.

 

سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: چشم‌انداز و کشفیات موادمخدر در هرمزگان نشان می‌دهد قاچاقچیان به علت انسداد مرزهای زمینی به دنبال قاچاق از طریق دریا هستند و کشفیات در استان افزایش یافته است و در واقع 70 درصد کشفیات در استان‌های مجاور دریا اتفاق می‌افتد.

 

وی با اشاره به تعداد معتادان جمع‌آوری شده از محله هرندی گفت: 4000 معتاد متجاهر در تهران جمع‌آوری شده‌اند که بخش قابل توجهی مربوط به حاشیه‌های جنوبی تهران بوده‌اند و بخش کمتری مربوط به شمال تهران. تمرکز ما بیشتر بر محله هرندی و مناطق همجوارش بوده است. در حال حاضر براساس اخباری که رسیده است، معتاد متجاهری در محله هرندی قابل مشاهده نیست.

 

 

 

کد خبر 510957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha