صادرات ۱۰۷ میلیون دلاری کالای غیرنفتی از بندر آستارا به خارج از کشور

خبرگزاری شبستان: سرپرست اداره کل گمرک بندر آستارا از صادرات ۱۰۷ میلیون دلاری کالای غیر نفتی از گمرک این شهرستان به خارج از کشور خبر داد.

محمد شهبازی، سرپرست اداره کل گمرک بندر آستارا با اشاره به آمار واردات و صادرات از گمرک زمینی این شهرستان به خبرنگار خبرگزاری شبستان در آستارا، گفت: در طی ۹ ماه سال جاری ۲۶۶ هزار تن کالا به ارزش ۱۰۷ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.

 

وی افزود: عمده کالاهای صادره شامل محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده‌ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع دستی، فرش و موکت، البسه، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و فلزی بوده که به کشورهای آذربایجان، گرجستان و روسیه صادر شد.

 

سرپرست اداره کل گمرک بندر آستارا به ترانزیت ۳۳ هزار تن کالا به ارزش ۵۴ میلیون دلار از گمرک زمینی بندر آستارا در ۹ ماه سال جاری اشاره و تصریح کرد: عمده کالاهای ترانزیت شده ورودی لوازم چوب، فرآوده های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن بوده که از کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اکراین به مقصد کشورهای ترکیه، عراق و امارت متحده ترانزیت شده است.

 

شهبازی ادامه داد: این مقدار ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۶۴ درصد افزایش و از حیث ارزش ۴۸ درصد کاهش را نشان میدهد.

 

وی با بیان اینکه در این مدت ۱۶۰ هزار تن کالا به ارزش ۶۱۰ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت خارجی (خروجی)شده است، اظهار کرد: عمده کالاهای ترانزیت خارجی (خروجی) شامل لوازم برقی، خودروی سواری، مبلمان، ماشین آلات، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظروف شیشه‌ای، البسه، مواد شیمیایی، محصولات کشاورزی بوده که از قاره‌های مختلف به کشور آذربایجان، روسیه، گرجستان و اکراین ترانزیت شد.

 

سرپرست اداره کل گمرک بندر آستارا با اشاره به وارد شدن ۱۸۵ هزار تن کالا به ارزش ۸۶ میلیون دلار از مبدا گمرک آستارا به کشور گفت: این میزان کالای وارد شده در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۳۶ و از حیث ارزش نیز ۱۴ درصد افزایش داشته است.


شهبازی بیان کرد: عمده کالاهای وارده شامل مواد شیمیایی، چوب، آهن آلات و ماشین آلات و لوازم برقی است که از کشورهای روسیه، گرجستان و آذربایجان وارد کشور شد.

 

این مقام مسئول با اشاره به صادرات پنج هزار و ۸۶۱ تن کالا به ارزش ۱۱ میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی در طی ۹ ماه امسال از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور، افزود: عمده کالاهای صادرات چمدانی شامل مواد غذایی،مواد پلاستیکی و محصولات کشاورزی بوده که به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است.

 

سرپرست اداره کل گمرک بندر آستارا اضافه کرد: در این مدت تعداد ۵۱۲ هزار و ۸۵۰ نفر گردشگر از طریق گمرک زمینی بندر آستارا تردد کرده که این مقدار نفر نسبت به مدت مشابه سال قبل مسافرين مسافرين خروجی ۲ درصد افزايش داشته است.

 

شهبازی گفت: در آمد عمومی اداره کل گمرک بندر آستارا در ۹ ماهه سال جاری مبلغ ۴۲۵ ميليارد و ۴۳۹ ميليون ريال بوده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۴ درصد افزايش داشته است.

 

کد خبر 510839

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha