ورود مردی در انتهای افق به بازار نشر

خبرگزاری شبستان: قدرت ایجاد روح معنویت و تبعید این شخصیت بزرگ که موجد و موجب ایجاد و استمرار آن شد، همانندی در میان عارفان و فقیهان و متکلمان جهان اسلام ندارد.

 به گزارش خبرگزاری شبستان، کتاب «امام خمینی؛ مردی در انتهای افق» نوشته دکتر یعقوب توکلی، تاریخ ‏نگار و عضو هیأت علمی دانشگاه معارف اسلامی با موضوع اندیشه، سلوک و رفتار سیاسی حضرت امام از سوی دفتر نشر معارف به چاپ دوم رسید.

 

بنا بر این گزارش، نویسنده در مقدمه کتاب می نویسد: «پدیده تاریخی و شگرف انسانی امام خمینی معما و راز ناگشوده‏ای است که بسیاری از محققان و فرزانگان را در فهم خود به تحیّر نشانده است. سید روح‏الله مصطفی معروف به حاج آقا روح‏الله که در جریان رهبری نقلاب اسلامی ایران نایب‏الامام خمینی و سپس به امام خمینی نام برده شده است، شخصیت فقهی، فلسفی و عرفانی بزرگی است که نمی‏توان برای او هماوردی در هوشمندی و فراست و تیزبینی بی‏بدیلش در جهان اسلام یافت. از سوی دیگر قدرت ایجاد روح معنویت و تبعید این شخصیت بزرگ که موجد و موجب ایجاد و استمرار آن شد، همانندی در میان عارفان و فقیهان و متکلمان جهان اسلام ندارد. حاج آقا روح‏الله علاوه بر شهامت انقلابی و جسارت تاریخی، نه تنها اَبَرمرد تخریب یک سیستم حاکم فاسد بود، بلکه شاهکار تأسیس یکی از نوین‏ترین مدل‏های حکومتی مبنی بر اجتماع اندیشه دینی و مردم‏سالای سیاسی را در کارنامه درخشان حیات خود بر جای گذاشت».

 

این کتاب از یازده مقاله، گفتار و گفتگو با عناوین «حکومت اسلامی و اندیشه دیرین سیاسی در آراء امام خمینی»، «حجاریان، حضور و عندالاقتضایی بودن امام خمینی»، «۱۵ خرداد؛ نقطه اوج و شکوفایی نهضت اسلامی»، «مدل حکومتی امام خمینی؛ از دیروز تا امروز»، «اسلام علیه اسلام؛ مولفه های اسلام ناب و اسلام آمریکایی از منظر امام خمینی»، «مدیریت بحران امام خمینی و مقام معظم رهبری در انقلاب اسلامی»، «امام خمینی و تخریب فراماسونری»، «نقدی بر خاطرات آیت‏الله منتظری درباره اعدامهای سال ۶۷»، «سقوط و فتح خرمشهر از منظر امام خمینی»، «عصر روح‏الله؛ میزگردی با حضور دکتر یحیی فوزی»، «امام خمینی؛ فقیه یا فیلسوف: گفتگو با دکتر عماد افروغ»، تشکیل شده است.

 

بنا به گزارش دفتر نشر معارف، نویسنده در بخشی از این کتاب نوشته است: "هر انقلاب سیاسی و اجتماعی تحول در بنیان های فکری و اندیشه ای آن جامعه می باشد و چناچه تحول اندیشه ای صورت عینی به خود نگیرد انقلاب و تحول به وقوع نخواهد پیوست. به عبارتی دیگر وجود ذهنی مقدم بر وجود عینی است. لذا اگر چیزی بخواهد عینیت بیابد ابتدا باید در ذهنیت شکل یابد و سپس به مرحله عینیت برسد. به مثابه طرح یک ساختمان که ابتدا در ذهن یک مهندس شکل گرفته، سپس بر روی نقشه و پس از آن به صورت ساختمان در می آید. انقلاب اسلامی ایران که در 22 بهمن 1357 به پیروزی رسید و نظام حکومت اسلامی مبتنی بر حاکمیت ولایت فقیه را برپا داشت سرآغاز تحولات عمیق سیاسی و اجتماعی و فرهنگی در ایران و دیگر ممالک اسلامی و جهان محرومان گردید. این نبود مگر ثمره تلاش فکری و عملی بزرگ مردی فقیه و فیلسوفی عارف که به تشکیل نظام اسلامی و حاکمیت ولایت فقیه انجامید. در واقع پیروزی انقلاب همانا اندیشه سیاسی حضرت امام بود که به 33 سال از وجود ذهنی به وجود عینی رسید."

 

گفتنی است، چاپ دوم کتاب «امام خمینی؛ مردی در انتهای افق» در ۲۴۸ صفحه، با تیراژ 2۰۰۰ نسخه و قیمت 9000 تومان از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

 

کد خبر 510529

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha