دهکده های ییلاقی، بهشت استان گلستان

خبرگزاری شبستان: دهکده های ییلاقی و مناطق کوهستانی استان گلستان با برخورداری از جنگل های انبوه و مراتع سرسبز و قله های مناسب پذیرای گردشگران و مسافران نوروزی است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از استان گلستان، قربان عباسی، دبیر ستاد اجرایی خدمات سفرهای استان گلستان گفت: مناطق ییلاقی و کوهستانی استان گلستان از نظر برخورداری از جنگل، مراتع و قله های مناسب و چشم اندازهای بدیع دارای موقعیت برتری در مقایسه با سایر نواحی هستند.


وی افزود: گشت و گذار در مناطق کوهستانی برای علاقمندان، چه به صورت اتراق در ییلاقات کوهستانی و یا کوهنوردی به طور حتم تامین کننده نیازهای روحی و سلامتی آنان است.


عباسی خاطرنشان کرد: از جمله دهکده های ییلاقی معروف استان گلستان می توان به دهکده درازنو و جهان نما در شهرستان کردکوی و افراتخته در شهرستان علی آبادکتول اشاره کرد. دهکده درازنو در جنوب شهرستان کردکوی و در محدوده ملک سورم سرا (بالاجاده) واقع شده است که در طی قرون مورد استفاده خانواده های زیادی از ساکنین بالاجاده و به صورت پراکنده از روستاهای همجوار بوده و در حال حاضر نیز با احداث جاده، علاقمندان از شهرستانهای مختلف استان گلستان و سایر مناطق کشور از آن دیدن می کنند.


وی یادآور شد: این مجموعه به دلیل داشتن چشم اندازهای زیبا و اشراف به تمامی نقاط جلگه ای، از جمله شهرستان های کردکوی و گرگان، میانکاله، بندرترکمن و سایر روستاها، طبیعت زیبا، برخورداری از آب و هوای مناسب و نزدیکی به کردکوی از مناطق جالب و منحصر بفردی است که هر ساله بر خیل عظیم بازدیدکنندگان آن افزوده می شود.


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در بخش دیگری تصریح کرد: دهکده ییلاقی جهان نما نیز در منطقه حفاظت شده جهان نما محصور شده است که هر ساله مشتاقان زیادی بخصوص طی فصول گرم سال چه بصورت خانوادگی و یا گروه های کوهنوردی و محقق را به خود جلب می نماید. دو مرکز تفرجی درازنو و جهان نما که از نظر تردد و دسترسی در یک مسیر واقع شده اند با برخورداری از طبیعت و چشم اندازهای زیبا و جنگل های پهن برگ سوزنی برگ، وجود و مشاهده برخی جانوران وحشی و برج رادکان، از منابع با ارزش استان گلستان بوده که با توجه به قابلیت های منطقه می تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.


وی هم چنین اضافه کرد: روستاها و دهکده های دیگری در استان گلستان وجود دارد که در فصول مناسب سال علاقمندان و گردشگران و عاشقان طبیعت از آنها بهره می برند که از جمله می توان به سیاه مرزکوه، الستان، خولین دره، مایان و افراتخته و چه جا در شهرستان علی آبادکتول، گلیداغ در شهرستان کلاله، قلعه قافه در شهرستان مینودشت، خوش ییلاق و کوهستان های رامیان در محدوده شهرستان های رامیان و آزادشهر و اینچه برون در شهرستان گنبدکاوس اشاره کرد. دهکده افراتخته در جنوب شرقی شهرستان علی آباد کتول واقع شده است و دارای جاذبه های طبیعی و توریستی بوده که با ایجاد امکانات مناسب مشتاقان زیادی را به خود جلب خواهد کرد.


به گزارش روابط عمومی وامور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، دبیر ستاد اجرایی خدمات سفرهای استان گلستان در پایان با اشاره به فعالیت کمیته های روستایی در روستاها و دهکده های ییلاقی استان گفت: کوهستان های شهرستان رامیان و بعضی از نقاط کوهستانی مینودشت دارای قابلیت های استفاده گردشگری است که بسیاری از مردم منطقه و گردشگران در ایام تعطیلات از آنها استفاده می کنند و اکثر این دهکده ها در فصول مختلف و نیز آغاز بهار پذیرای عده کثیری از علاقمندان و طبیعت گردان و همچنین کوهنوردانی است که از اقصی نقاط کشور به این منطقه سفر می کنند.


وی اظهار امیدواری کرد: با معرفی قابلیت ها و توانمندی های گردشگری روستایی و دهکده های ییلاقی استان گلستان، ضمن جذب گردشگران ومسافران در ایام نوروز، شمار گردشگران داخلی وخارجی به این استان افزایش یافته وشاهد رونق وتوسعه صنعت گردشگری درنگارستان ایران باشیم.


پایان پیام/
 


 

کد خبر 353612

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha