دوستی ایران و عراق خار چشم سعودی ها

خبرگزاری شبستان: نویسنده این گزارش که محقق و مشاور سیاسی در کشور عراق معرفی می شود به روابط همه جانبه ایران و عراق بعد از جنگ این دو کشور و به طور ویژه بعد از خروج آمریکا از این کشور اشاره می کند.

خبرگزاری شبستان: روزنامه الاشرق الاوسط چاپ لندن وابسته به خاندان آل سعود در گزارشی درباره عراق بعد از اشغال آمریکایی ها مطلبی منتشر کرده است که به نظر می رسد بیشتر از بررسی سیاست های منطقه ای بیشتر یک عقده گشایی منطقه ای است.


نویسنده این گزارش که محقق و مشاور سیاسی در کشور عراق معرفی می شود به روابط همه جانبه ایران و عراق بعد از جنگ این دو کشور و به طور ویژه بعد از خروج آمریکا از این کشور اشاره می کند که هر روز هم به ابعاد آن اضافه می شود.


حیدر سعید نویسنده این گزارش به گونه ای روابط صمیمانه سیاسی، اقتصادی و استراتژیک ایران و عراق را به سلطه ایرانی ها بر مردم عراق تعبیر می کند و اعتقاد دارد که ایران بعد از آمریکایی ها موفق به اشغال این کشور شده اند.


این روزنامه گسترش روابط تهران و بغداد را موفقیتی بزرگ از نظر استراتزیک برای ایران معرفی می کند که توانسته در منطقه قدرت خود را به کرسی بنشاند.


روزنامه سعودی پیش بینی می کند که عراق همچنان در آینده تحت نفوذ ایران باقی خواهد ماند و این مسئله باعث شده است که ایران به قدرتمندترین کشور خاورمیانه تبدیل شود که بیشتر از آن باعث افزایش قدرت شیعیان در خاورمیانه شده است.


یادداشت نویس این روزنامه سعودی در ادامه با مطرح کردن سوالات متعددی درباره نفوذ ایران در عراق یک سری سوالات منطقی و شاید غیرمنطقی از مخاطب خود می پرسد که همگی در محور ایرانی شدن و تسلط ایرانی ها بر اعراب می چرخد و به نوعی می خواهد مخاطب عرب خود را با این جملات تحریک کند.


به نظر می رسد سعودی ها زیاد از دوستی بیشتر ایران و عراق خوشحال نیستند و بعد از صدام حسین نزدیکی و اتحاد شیعیان را به نفع خود نمی بینند.


یادداشت نویس الاشرق الاوسط این سوال را مطرح می کند که آیا واقع گرایانه است که فکر کنیم عراق می تواند سیاست های داخلی و خارجی اش را بدون تاثیر اساسی ایران همسایه شرقی و متحد سیاسی خود، پیش ببرد؟


این نویسنده در پاسخ به این سوالات جوابی منفی می دهد و تاکید می کند در شرایط کنونی نفوذ ایران در عراق فراتر همکاری های معمولی دو کشور است و معلوم نیست عراق کی بتواند از زیر این نفوذ خارج شود.
 

کد خبر 353605

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha