گروه چپ‌گرای افراطی؛ مسئول حمله‌های خمپاره‌ای و نارنجکی در ترکیه

گروه چپ‌گرای افراطی "جبهه‌ی رهایی بخش انقلابی خلق" (DHKP-C)، در بیانیه‌ای منتشر شده در اینترنت، مسئولیت حمله به دفتر حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه و وزارت دادگستری این کشور را ‌به عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از دویچه وله بر پایه‌ی گزارش رسانه‌های ترکیه، گروه زیرزمینی "جبهه‌ی رهایی بخش انقلابی خلق" در بیانیه‌ی خود از وزارت دادگستری ترکیه به عنوان "نماد بی‌عدالتی" نام برده است. حمله‌ی خمپاره‌ای به دفتر حزب حاکم ترکیه و حمله‌ی نارنجکی به بنای وزارت دادگستری این کشور که روز 20 مارس صورت گرفت، در فاصله‌ی زمانی کوتاهی از یکدیگر رخ داده است. وزیر دادگستری ترکیه، سعدالله ارگین در گفت‌وگو با خبرنگاران، این عملیات تروریستی را "حمله به دموکراسی" خواند.

بر اساس گزارش‌ها، گلوله خمپاره در طبقه‌ی هفتم دفتر حزب که مقر رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه است، منفجر شده است. این حمله‌ها پس از بازداشت‌ افرادی که چندی پیش به اتهام ارتباط با گروه  DHKP-C دستگیر شدند، صورت گرفته است.

گروه چپ‌گرای مخالف صلح

گروه چپ‌گرای افراطی "جبهه‌ی رهایی بخش انقلابی خلق" در ماه فوریه نیز مسئولیت حمله به سفارت آمریکا را در آنکارا به عهده گرفته بود. در این انفجار تروریستی، یکی از نگهبانان سفارت کشته شد.

این گروه که پیشتر با حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) همکاری می‌کرد، در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا قرار دارد.

کارشناسان معتقدند که رهبران گروه DHKP-C با تغییر روش حزب پ‌ک‌ک در مبارزه با حکومت مرکزی ترکیه و انجام مذاکرات صلح با نمایندگان دولت این کشور، موافق نیستند. عبدالله اوجالان، رهبر زندانی این حزب چندی پیش، پس از مذاکره با گروهی از سیاستمداران دولت ترکیه، در پیامی اعلام کرد که روز 21 مارس بیانیه‌ای تاریخی به مناسبت نوروز صادر خواهد کرد. کارشناسان بر این باورند که بیانیه‌ی نوروزی اوجالان حاوی پیام صلح با دولت ترکیه، پس از سه دهه مبارزه‌ی خونین برای دستیابی به استقلال کردستان است.

پ.ک.ک در جریان مذاکرات صلح بین اوجالان و سیاستمداران ترکیه، هشت شهروند ترک‌تبار، از جمله چند سرباز ارتش ترکیه را که به مدت دو سال در شمال عراق به گروگان گرفته بود، آزاد کرده است. عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه، آزادی این گروگان‌ها را نشانه‌ی حسن‌نیت پ‌ک‌ک خواند.

عبدالله اوجالان از سال 1999 در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان جزیره‌ی امرالی است.

کد خبر 239182

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha