مبادلات مرزی کردستان افزایش می باید

مدیرکل دفتر فنی استانداری کردستان با اشاره به تدوین طرح جامع توسعه مرز رسمی باشماق و هزینه 120میلیارد ریالی در این مجموعه از گسترش مبادلات مرزی استان در سنوات آتی خبرداد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از سنندج، امیر قادری مدیرکل دفتر فنی استانداری کردستان در جلسه شورای برنامه ریزی استان در سنندج، اظهار داشت: استان کردستان یکی از مهمترین استان های کشور ازلحاظ ترانزیت، صادرات و واردات کالاهای غیر نفتی بوده و هم اکنون بیش از 20درصد صادرات غیرنفتی کشور از مرزهای رسمی استان انجام می شود.


وی افزود: به منظور ارتقای این جایگاه و استفاده بهینه از موقعیت ویژه مرزهای رسمی استان به ویژه مرز رسمی باشماق از سال 90 قرارداد تدوین طرح جامع مطالعات مرز باشماق به یک گروه مشاوره ای بومی استان واگذار شد.


قادری تصریح کرد: مطالعات این مرز در هفت مرحله انجام شد و در جلسات مختلف کارشناسی با حضور ادارات عضو کمیسیون ساماندهی مبادلات مرزی، موارد اجرای این طرح مورد بررسی قرار گرفت.


وی افزود: محدوده فعلی مرز باشماق 28 هکتار است که با الحاق 50 هکتار دیگر به 78 هکتار افزایش می ‌یابد و عمده‌ترین کاربری‌ها که با طرفیت بالای در این طرح مورد توجه قرار گرفت کاربری‌ های پارکینگ و انبار است که در اجرای طرح در افق 1400 مورد نظر قرار گرفته است.


مدیرکل فنی استانداری کردستان اظهار داشت: تاکنون از سوی دفتر فنی استان 35میلیارد ریال و از سوی سازمان حمل و نقل و پایانه‌ های استان نیز 80 میلیارد ریال برای اقدامات عمرانی در مرز باشماق هزینه شده است.


وی در بخش دیگری از سخنان خود به بررسی طرح جامع مرز رسمی باشماق مریوان پرداخت و افزود: طی دو سال گذشته با توجه به توسعه ای که مرز رسمی باشماق مریوان داشته است انجام مطالعات در این رابطه برای بهره برداری بهتر از آن ضروری بوده و طرح مطالعات مرز باشماق در جلسات متعدد شورای ساماندهی مبادلات مرزی مطرح و به تصویب رسید اما این طرح زمانی قابلیت اجرا پیدا می کند که در جلسه شورای برنامه ریزی استان نیز به تصویب برسد.

قادری خاطر نشان کرد: از آنجا که منطقه ویژه اقتصادی مریوان هم در حال اجرا است، باید کاربری های منطقه ویژه و توسعه مرز باشماق در کنار یکدیگر مورد توجه قرار گیرد تا اهداف این طرح جامع به صورت کامل محقق شود.


پایان پیام/
 

کد خبر 238199

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha