درخت صنوبر از میزان آلودگی سرب می کاهد

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: با توجه به آلودگی های سرب در استان بهترین گزینه برای کاستن میزان آلودگی های شهر زنجان توجه به کاشت درخت صنوبر است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان، مهندس بهمن اسکندری در مراسم بزرگداشت هفته منابع طبیعی که در مجتمع آموزشی ریحانه رسول(ص) با حضور جمعی از مسئولان آموزش و پرورش استان، کارکنان اداره منابع طبیعی و دانش آموزان این مجتمع برگزار شد، گفت: هر چند صنایع و اشتغالزایی در رشد و توشعه کشور امری مهم تلقی می شود اما باید رعایت مسائل زیست محیطی و کنترل این مقوله در اولویت قرار گیرد.


وی با تاکید بر اینکه زنجان دومین استان در تولید چوب زراعی صنوبر است، افزود: این امر می تواند در کاستن فشار وارد به جنگلهای شمال کشور، تولید اکسیژن، درآمدزایی، اشتغال، نفوذ آب در زمین و جلوگیری از فرسایش خاک تاثیرگذار باشد.


اسکندری با اشاره به ورود ریزگردها از سمت غرب کشور اظهار کرد: توجه به کاشت درخت و مدیریت ریزگردها نباید از یاد رود.


وی گرم شدن زمین و سیل های ویرانگر را ماحصل از بین بردن منابع طبیعی عنوان کرد و افزود: حتی در سالی که سپری می کنیم وقوع سیل های ویران گر موجب خسارت سنگین و فوت 2 نفر از هم استانی ها شد.


این مقام مسئول با اعلام اینکه بیش از 114 هزار هکتار جنگل در سطح استان وجود دارد، متذکر شد: از این میزان بیش از صد هزار هکتار جنگل در شهرستان طارم و بقیه اراضی جنگلی در شهرستان ماهنشان و زنجان قرار دارد.


وی با تاکید بر اینکه شهرداری ها نقش بهره برداران پارک های جنگل ها را دارند، اظهار کرد: کاشت درخت و احیا منابع طبیعی در این اراضی برعهده اداره کل منابع طبیعی استان است.


اسکندری ورود دام غیرمجاز و شخم زدن و آتش سوزی در مراتع را از عوامل تخریب منابع طبیعی عنوان کرد و متذکر شد: سال قبل بیش از 390 هکتار از مراتع استان در آتش سوخت که عمده آن در مسیر جاده طارم روی داده است.

در این مراسم سرداری معاون مدیر کل آموزش و پرورش استان با تاکید بر اینکه حفظ و نگهداری از منابع طبیعی محدود به قشر خاصی نیست، گفت: آسیب نزدن به این ثروت خدادادی و رعایت حال این جاندار بی زبان را نباید از یاد ببریم.


به گفته وی باید شکرگذار نعمات خداوند باشیم و اهمیت و آگاهی عموم را از این موضوع بالا ببریم.


سرداری افزود: باید ارزش و اهمیت منابع طبیعی بین عموم تبیین شود و آموزش و پرورش در این راستا تفاهم نامه ای را با منابع طبیعی استان امضا کرده است.

 

به گزارش روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، این مقام مسئول آموزش و ترویج این موضوع مهم را توسط جامعه هدف آموزش و پرورش مهم ارزیابی کرد.


در پایان این مراسم مدیر کل منابع طبیعی استان از رایزنی ها برای ساخت پارک دانش آموز در استان خبر داد و گفت: امیدواریم با همکاری آموزش و پرورش استان و شهرداری سال آینده این طرح را عملی کنیم.

 

پایان پیام/

کد خبر 236168

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha